SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tusk: Rząd chce obniżyć udziały w PKO BP i PZU do '25 proc. plus'

Poszukując dodatkowych dochodów dla budżetu państwa, które pozwolą na jak najmniej dotkliwe zwiększenie obciążeń podatkowych, rząd postanowił przyspieszyć sprzedaż części posiadanych jeszcze akcji PKO Banku Polskiego i PZU do poziomu "25 proc. plus", poinformował w piątek premier Donald Tusk.

Tusk: Rząd chce obniżyć udziały w PKO BP i PZU do '25 proc. plus'

Skarb Państwa ma 40,99 proc. akcji PKO BP, BGK - dalsze 10,25 proc. akcji. Państwa kontroluje także 45,19 proc. akcji PZU.

"O tym dziś dyskutowaliśmy, ponieważ jest to propozycja ponad dotychczasowe plany ministra skarbu. Zakładamy w tym planie finansowym utrzymanie takiego poziomu kontroli państwa, który funkcjonuje w kilku dużych spółkach giełdowych z udziałem Skarbu Państwa i które powinno zabezpieczyć interes Polski, interes publiczny, związane z funkcjonowaniem tych instytucji, czyli na pewno 25% plus, jeśli chodzi o udział państwa" - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

"Właśnie to nasze założenie, że Polska musi 'kupić' ten czas na te dwa krytyczne lata, tj. 2011-2012, to musieliśmy szukać sposobu na przejście tego czasu przy minimalnym zwiększeniu obciążeń dla ludzi, a więc gdzieś te pieniądze po prostu trzeba znaleźć" - tłumaczył premier.

Dodał, że nie widzi powodu, żeby udział państwa także w spółkach uznawane za strategiczne był tak duży.

Pracując nad "Wieloletnim planem finansowym państwa" rząd zidentyfikował w piątek kilkadziesiąt działań, które mają zwiększyć dochody państwa, ale najważniejszym z nich będzie tymczasowy wzrost stawki podatku od towarów i usług (VAT) o 1 pkt proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tusk: Rząd chce obniżyć udziały w PKO BP i PZU do '25 proc. plus'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl