SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TV Republika w konkursie na emisję naziemną. Sakiewicz: skoro tak wielu ludzi chce nas oglądać

Telewizja Republika najprawdopodobniej zgłosi się w konkursie na emisję kanału informacyjnego na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. - Uważamy, że skoro tak wielu ludzi chce nas oglądać, nie mamy prawa ich ograniczać - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szef stacji Tomasz Sakiewicz.

Tomasz Sakiewicz w spocie autopromocyjnym TV Republika Tomasz Sakiewicz w spocie autopromocyjnym TV Republika

Konkurs dotyczący dwóch slotów na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej został ogłoszony przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na początku kwietnia. Chodzi o emisję dwóch kanałów tematycznych: informacyjnego i rozrywkowego.

Zainteresowani nadawcy czas na złożenie wniosków mają do połowy maja. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Telewizja Republika jest na to zdecydowana. - Najprawdopodobniej złożymy taki wniosek. Uważamy, że skoro tak wielu ludzi chce nas oglądać, nie mamy prawa ich ograniczać - powiedział nam Tomasz Sakiewicz, prezes i redaktor naczelny stacji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

TV Republika wielokrotnie wyższą oglądalność niż wcześniej notuje od drugiej połowy grudnia ub.r., gdy w ramach zmian w mediach publicznych zamknięto poprzednią wersję TVP Info i „Wiadomości”. Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. zanotowała 160 979 widzów średniej oglądalności minutowej i 3,04 proc. udziału w rynku, wobec 4 901 i 0,09 proc. przed rokiem. Natomiast w całym pierwszym kwartale br. osiągnęła 187 663 osób przeciętnej widowni minutowej i 3,21 proc. udziału. Stacja na dobre wskoczyła do pierwszej dziesiątki najchętniej oglądanych stacji.

W ub.r. Telewizja Republika nie zdecydowała się na udział w konkursach dotyczących miejsc na pierwszym i ósmym multipleksie. - Liczyliśmy skutki medialne czy zasięgowe plus finansowe i to nam w żaden sposób się nie skleja. W tej chwili mamy 60 proc. zasięgu technicznego kraju, bez koncesji ogólnopolskich i zasięg rośnie - mówił Tomasz Sakiewicz portalowi Wirtualnemedia.pl.

CZYTAJ TEŻ: Nowy kanał naziemny w maju z autorskimi produkcjami

Obecny konkurs dotyczy 10-letnich koncesji dla nowych stacji. Natomiast TV Republika jest nadawana już od 11 lat. Czy to oznacza, że po ewentualnym uzyskaniu miejsca na multipleksie nadawca uruchomi drugą stację?

- Będziemy o tym mówili, jak zgłosimy wniosek. Nawet byłoby niezręcznie zapowiadać, jak będzie wyglądał wniosek, który jest dopracowywany i niepodpisany. Na pewno będzie to spełniało wszystkie wymagania formalne - przekazał nam Tomasz Sakiewicz.

TV Republika nie zamierza natomiast starać się o miejsce dotyczące kanału o profilu rozrywkowym. - Ale następnym razem: kto wie - zaznaczył szef stacji.

Czy w konkursie na MUX-8 wystartują inni nadawcy?

Nad udziałem w konkursie na wolne miejsca na MUX-8 zastanawia się Telewizja Polsat. - Czas na odpowiedź jest do połowy maja. Analizujemy ten temat i w połowie maja złożymy oficjalne odpowiedzi, ale też poinformujemy Państwa, jeśli coś zgłosimy - stwierdził w pierwszej połowie kwietnia Piotr Żak, prezes Polsatu.

Co z innymi nadawcami? - Jeszcze rozważamy kwestie startu na MUX-8 . Analizujemy segmenty programowe które mogłyby w tym modelu dystrybucyjnym dawać gwarancję oczekiwanej oglądalności - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, szef rady nadzorczej i większościowy akcjonariusz Red Carpet TV, nadawcy stacji ViDoc TV, obecnej na MUX-8 od 15 marca br. (początkowo pod nazwą CTV9).

- Obecnie analizujemy plany związane z MUX-8. Wkrótce udostępnimy więcej szczegółów - stwierdził Karol Warda, wiceprezes kontrolowanej przez Michała Winnickiego firmy MWE Networks. Startem w konkursie nie są natomiast zainteresowane Grupa Kino Polska i TVN Warner Bros.

CZYTAJ TEŻ: Nadchodzi nowy kanał podróżniczo-kulinarny. Znamy szczegóły koncesji

10-letnia koncesja kosztuje prawie 18 mln zł. Nadawca każdego kanały musi też płacić ponad 6 mln zł rocznie Emitelowi, odpowiadającemu za emisję sygnału ze wszystkich multipleksów naziemnych. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF (pozostałe w UHF). Część odbiorców musi mieć bardziej rozbudowaną instalację antenową, aby odbierać kanały z tego multipleksu.

Obecnie w skład MUX-8 oprócz ViDoc TV wchodzą Nowa TV (należąca do grupy Cyfrowy Polsat), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Telewizja WP (Wirtualna Polska) i Zoom TV (Grupa Kino Polska).

Z kolei Telewizja Republika jest już obecna na kilku lokalnych multipleksach naziemnych: na multipleksie eksperymentalnym BCAST (Gdańsk, Warszawa, Wrocław), MUX-L7 (Lubin, Głogów) i MUX-L2 (Rybnik). Emisja w MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) i MUX-ie testowym TVS (Katowice).

Dołącz do dyskusji: TV Republika w konkursie na emisję naziemną. Sakiewicz: skoro tak wielu ludzi chce nas oglądać

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariusz
MUX 8 to porażka.
21 13
odpowiedź
User
Lolik
Skąd się wziął ten kanał informacyjny i rozrywkowy skoro nie ma tego w ogłoszeniu konkursowym? Cytują TV Republika?
22 14
odpowiedź
User
fred
żeby tak jeszcze TVMN I WPOLSCEPL też myślały inaczej bo brak ich na Mux L2 I L7 jak najszybciej dołączyć do muxów lokalnych oba kanały STACJIE
35 44
odpowiedź