SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Miejsce dla TV Republika na MUX-8 zagrożone? Padły słowa o „bratobójczej wojnie”

Aż cztery podmioty rywalizują w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o dwa miejsca na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. - Będzie ogromnym błędem budowanie jakiejkolwiek konkurencji dla Republiki. Będzie to oznaczało bratobójczą wojnę – mówiła podczas XIX Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Katarzyna Gójska, związana z TV Republika.

Katarzyna Gójska (fot. TV Republika)Katarzyna Gójska (fot. TV Republika)

Do 20 maja podmioty zainteresowane emisją na ósmym multipleksie mogły złożyć wniosek koncesyjny. Poza TV Republika, która zaproponowała kanał Republika, w konkursie wystartowała związana z braćmi Karnowskimi Fratria. Wydawca tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl i nadawca telewizji wPolsce.pl, zgłosił kanał wPolsce24. Z kolei należąca do Grupy MWE Networks spółka Polskie Media P.S.A. złożyła wniosek dotyczący podobnie brzmiącego kanału Polska24, który ma walczyć z fake newsami i dezinformacją.

Tajemniczy wniosek z Węgier na MUX-8

Najbardziej tajemnicza jest aplikacja firmy TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie. Zgłosiła kanał PTV. Nadawca na Węgrzech uchodzi za bliskiego otoczeniu premiera Viktora Orbána. Mimo braku wyników konkursu KRRiT, firma rozpoczęła w Urzędzie Patentowym RP rejestrację znaku słowno-graficznego, utrzymanego w biało-czerwonych barwach. Wynajęła też agencję PR-owską MSL Group, która pracuje m.in. dla Netfliksa. Za jej pośrednictwem dziennikarzom przesłano informację, że stacja ma mieć charakter rozrywkowo-lifestylowy i być skierowana przede wszystkim do kobiet.

Mimo tych deklaracji, węgierski nadawca nie odpowiedział na pytania Wirtualnemedia.pl dotyczące m.in. współpracy z byłymi dziennikarzami Telewizji Polskiej. Już kilka miesięcy temu portal Gazeta.pl pisał, że Prawo i Sprawiedliwość zabiega o inwestora z Węgier do projektu nowej konserwatywnej telewizji. Profil rozrywkowy PTV nie oznacza, że w programie musi zabraknąć newsów. Wiele twarzy dawnej TVP jest wciąż niezagospodarowanych. To m.in. Michał Adamczyk, Samuel Pereira, Marcin Tulicki czy Magdalena Ogórek.

Niepokój w obozie TV Republika

Potencjalna konkurencja mogła zaniepokoić portal Niezalezna.pl, który wyeksponował w tytule ostrzeżenie przed próbą konkurowania z TV Republika. - Musimy zrobić wszystko, aby Republika rozwijała się dalej, bo jest teraz jedynym możliwym medium, mogącym się przeciwstawić tej propagandzie. To ona powinna być głównym okrętem budowania wolności słowa w Polsce. Będzie ogromnym błędem budowanie jakiejkolwiek konkurencji dla Republiki. Będzie to oznaczało bratobójczą wojnę – stwierdziła Katarzyna Gójska, która prywatnie jest żoną dyrektora programowego TV Republika Michała Rachonia.

W ostatnich tygodniach na antenie TV Republika gościł przewodniczący KRRiT Maciej Świrski. Wypowiadał się m.in. na temat statusu konkursu. - Będzie to rozpatrywane przez Krajową Radę na którymś z posiedzeń. W nieodległym prawdopodobnie czasie. Nie ma co się za bardzo spieszyć. Wiemy, że są pewne braki formalne u jednego z kandydatów. Musi być wezwanie o uzupełnienie braków. W związku z tym ta procedura się wydłuża. Zobaczymy jak długo to potrwa – mówił przewodniczący Świrski.

Ostrzegał przed scenariuszem, w którym zostałby postawiony przed Trybunałem Stanu. - Jeżeli byłbym postawiony przed Trybunałem Stanu, a jeszcze koncesja nie byłaby podpisana, to wtedy nie można byłoby tej koncesji podpisać. Cały proces staje. Stają zresztą wszystkie procesy administracyjne Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To przewodniczący na polecenie KRRiT podpisuje wszystkie dokumenty koncesyjne i tak dalej. Jeśli ktoś wymyślił, że wstrzyma kwestię koncesji dla Republiki, zawieszając przewodniczącego Krajowej Rady, o czym mówił Sienkiewicz ostatnio, to zobaczymy. Ja jestem zdania, że artykuł 128 paragraf 3 Kodeksu Karnego jest obowiązujący. Wszyscy, którzy podpisywali ten wniosek w Sejmie powinni pamiętać, że kto groźbą bezkarną wymusza działanie określone na organie konstytucyjnym, podlega karze do lat 10 – mówił szef KRRiT.

Jak oglądać TV Republika?

W ostatnich miesiącach do TV Republika dołączyli m.in. Danuta Holecka, Michał Rachoń, Cezary Gmyz, Jarosław Olechowski, Adrian Borecki, Kamil Trzaska, Konrad Wąż, Daniel Machnowski, Anna Popek, Adrian Klarenbach, Miłosz Kłeczek czy Marcin Dobski. Transfery byłych dziennikarzy TVP doprowadziły do znaczącego wzrostu oglądalności stacji. Telewizja Tomasza Sakiewicza zajmuje w badaniach Nielsena drugą lokatę po TVN24 wśród kanałów informacyjnych. W ostatnim czasie rozpoczęła emisję satelitarną w jakości HD.

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

Dołącz do dyskusji: Miejsce dla TV Republika na MUX-8 zagrożone? Padły słowa o „bratobójczej wojnie”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sky
W Polskim Radio nowi prowadzący powoli zapominają o tym twoim głupowatym "i tutaj stawiamy kropkę" !!
Ja na tobie postawiłem krzyżyk (na drogę bez powrotu).
odpowiedź
User
Pawel
W Polskim Radio nowi prowadzący powoli zapominają o tym twoim głupowatym "i tutaj stawiamy kropkę" !!
iJa na tobie postawiłem krzyżyk (na drogę bez powrotu).
Na pewno twoj rozum powinien powrocic do glowy.
odpowiedź
User
Wątpliwości
CBA czy NIK powinny skontrolować cały ten konkurs…
odpowiedź