SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Trwam nie zapłaci 50 tys. zł za relację ze spalenia tęczy na Marszu Niepodległości, sąd uchylił decyzję KRRiT

Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił orzeczenie sądu pierwszej instancji podtrzymujące decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu na nadawcę Telewizji Trwam 50 tys. zł kary za sposób relacjonowania spalenia tęczy na placu Zbawiciela w Warszawie podczas Marszu Niepodległości w 2013 roku.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, fot. PAP / Tytus ŻmijewskiArticle

Decyzję w tej sprawie KRRiT podjęła we wrześniu 2014 roku. Uznała, że w relacji Telewizji Trwam z Marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada 2013 roku naruszono art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Regulator orzekł, że opisując spalenie tęczy na placu Zbawiciela, na antenie stacji sugerowano aprobatę dla zachowań sprzecznych z prawem, pochwałę niszczenia cudzej własności w celu wyrażania własnych przekonań.

- Pokazanie przez Telewizję Trwam płonącej Tęczy na Placu Zbawiciela w Warszawie w trakcie relacji z Marszu Niepodległości w Warszawie w powiązaniu z komentarzami, które towarzyszyły temu obrazowi, mogło wywołać wrażenie aprobowania takich zachowań zarówno przez prowadzącego audycję jak i jego gościa - uzasadniła KRRiT. Według niej prowadzący i goście wyrazili swoje opinie „w taki sposób iż można było odnieść wrażenie, że zniszczenie instalacji artystycznej uznają za postępowanie właściwe i społecznie usprawiedliwione, a niszczenie cudzej własności jest właściwą formą wyrażenia dezaprobaty wobec opinii i zachowań odmiennych od własnych”.

Krajowa Rada nałożyła na Fundację Lux Veritatis, nadawcę Telewizji Trwam, 50 tys. zł kary. Fundacja odwołała się do Sądu Okręgowego w Warszawie, a ten we wrześniu 2015 roku podtrzymał decyzję KRRiT.

Nadawca TV Trwam złożył apelację. W piątek Paweł Rzymyszkiewicz, wydawca serwisów informacyjnych w stacji,‏ poinformował, że Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję KRRiT o karze dla kanału i zasądził zwrot Fundacji Lux Veritatis 3 360 zł kosztów procesu (formalnie w imieniu Krajowej Rady decyzje wydaje i odpowiada za nie jej przewodniczący).

Rzymyszkiewicz przekazał nam, że Sąd Apelacyjny ogłosił wyrok w tej sprawie 17 sierpnia. Nie przekazano jeszcze nadawcy TV Trwam pisemnego uzasadnienia.

Przypomnijmy, że w grudniu 2014 roku KRRiT nałożyła na Radio Maryja 1 tys. zł kary za emisję ukrytego przekazu handlowego, a w kwietniu 2014 ukarała rozgłośnie 30 tys. zł grzywny z podobnego powodu.

Wszystkie te decyzje podejmował poprzedni przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak. We wrześniu ub.r. zaczęła się kadencja nowego składu KRRiT, przewodniczącym jest Witold Kołodziejski.

Założyciel Telewizji Trwam i Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk w czerwcu br. w rozmowie z członkiem obecnego składu KRRiT prof. Janusze Kawęckim w programie „Rozmowy niedokończone” narzekał, że kary zostały nałożone na obie stacje niezasłużenie. - To jest naciągane. Na każdym kroku nas karali. Wszystko szło do tego, żeby odebrać nam koncesję - stwierdził redemptorysta.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TV Trwam nie zapłaci 50 tys. zł za relację ze spalenia tęczy na Marszu Niepodległości, sąd uchylił decyzję KRRiT

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Kiedy TV Trwam w HD?
odpowiedź
User
Krasawica
I dożyliśmy czasów, w których politycy (J. Dworak) oraz sądy redagują serwisy informacyjne.
odpowiedź
User
olek
Jan Dworak za tłumienie wolności mediów powinien zostać ukarany dożywotnim pozbawieniem praw publicznych i wysoką, przykładną karą finansową.
odpowiedź