SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Trwam stara się o przedłużenie koncesji naziemnej

Koncesja dla telewizji Trwam wygasa 12 marca 2023 roku. Zapobiegawcza fundacja „Lux Veritatis” już złożyła wniosek o jej przedłużenie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jeszcze nie wie jak szybko zajmie się jego rozpatrzeniem.

Prof. Janusz Kawecki, b. członek KRRiT, szef Zespołu Wspierania Radia Maryja fot. TV TrwamProf. Janusz Kawecki, b. członek KRRiT, szef Zespołu Wspierania Radia Maryja fot. TV Trwam

Nadawcy stacji telewizyjnych i radiowych, którym kończy się koncesja, są zobowiązani do złożenia wniosku o jej przedłużenie na rok przed wygaśnięciem. Tak też stało się w przypadku toruńskiej telewizji. - Wniosek w sprawie przedłużenia koncesji wpłynął do KRRiT 11 stycznia 2022 roku - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Telewizja Trwam rozpoczęła nadawanie w czerwcu 2003 roku drogą satelitarną. Na początku działalności była oferowana też w sieciach kablowych. Emisja satelitarna jest prowadzona z satelity Astra 19,2E. To mało popularna pozycja wśród polskich odbiorców. Najczęściej używają oni Hot Birda 13E, gdzie działają polskie platformy cyfrowe. Z Astry częściej korzystają  m.in. Niemcy czy Francuzi. Fundacja ojca Tadeusza Rydzyka sprzedawała jednak zestawy satelitarne do odbioru stacji (antena z logiem, konwerter i tuner).

Emisja naziemna od 2014 roku

W 2012 roku KRRiT nie przyznała koncesji naziemnej TV Trwam. Rada nie była pewna czy fundacja zdoła sfinansować emisję na multipleksie. Ruszała wówczas naziemna telewizja cyfrowa. Po decyzji KRRiT w wielu polskich miastach odbyły się protesty zwolenników stacji oraz Prawa i Sprawiedliwości. W 2013 roku rada zmieniła decyzję i TV Trwam otrzymała miejsce na MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. Mogła zająć miejsce wcześniej używane przez TVP. 15 lutego 2014 roku ruszyła emisja naziemna TV Trwam. Kosztuje stację blisko 13 mln zł rocznie.

Toruńska telewizja prezentuje programy informacyjne, publicystyczne, filmy, seriale o tematyce religijnej, programy dla dzieci i młodzieży oraz dokumentalne. W programach publicystycznych często goszczą politycy PiS. Od końca 2015 roku TV Trwam, Radio Maryja i fundacja „Lux Veritatis” często są wspierane różnego rodzaju grantami od rządu.

Długie oczekiwanie na koncesję TVN7, krótkie Canal+ i Agory

Na razie nie wiadomo jak szybko KRRiT zajmie się wnioskiem TV Trwam o przedłużenie koncesji.  Koncesje dla Canal+ Premium, Canal+ Film i Canal+ Sport wygasają dopiero pod koniec b.r. KRRiT przedłużyła je już w grudniu 2021 roku. W stacjach dominuje kapitał francuski (Groupe Canal +), ale ich udziałowcami są też: TVN Media i Liberty Global Venture Holding. Kilka dni temu KRRiT przedłużyła też koncesje dla Radia Złote Przeboje 91,8 w Wałbrzychu i Radio Pogoda 104,1 FM. To rozgłośnie Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej”, których dotychczasowe koncesje wygasają dopiero w grudniu.

Na tak szybkie rozpatrywanie wniosków nie mogą liczyć kanały TVN Grupy Discovery. KRRiT uważa bowiem, że firma może łamać ustawę o radiofonii i telewizji. Koncesjonowana w Polsce stacja może według niej mieć właściciela tylko z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Amerykański koncern Discovery kontroluje TVN przez Polish Television Holding z Amsterdamu. We wrześniu KRRiT przedłużyła koncesję dla TVN24 na kilka dni przed jej wygaśnięciem. Wciąż ważą się losy koncesji dla TVN7, która przestanie obowiązywać pod koniec lutego. TVN Grupa Discovery wystąpiła o jej przedłużenie rok temu. Część członków KRRiT liczyło na przyjęcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zmusiłaby Discovery do odsprzedaży udziałów. Ustawę nazywaną „Lex TVN” zawetował jednak prezydent Andrzej Duda.

Według danych Nielsen Audience Measurement w 2020 roku Telewizja Trwam zanotowała 0,55 proc. udziału w rynku oglądalności. o 0,17 pkt. proc. więcej niż w 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: TV Trwam stara się o przedłużenie koncesji naziemnej

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Spieszę donieść Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, że bardzo szybko zajmą się rozpatrzeniem tego wniosku. Niektórzy dziadersi już przebierają balkonikami.
odpowiedź
User
Sebastian
Działania KRRiT są absurdalne. Długie czekanie na koncesję w przypadku TVN24 czy TVN7. Ciekawe co jeszcze będzie następne.
odpowiedź
User
Piotr P.
Ojciec prać z kasy biednych, złożył wniosek na kilka tygodni przed wygaśnięciem koncesji i pewnie na najbliższym posiedzeniu bezradnych z KRRiT otrzyma jej przedłużenie, a taki TVN czeka i czeka i nie wie czy się doczeka.
odpowiedź