SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN nie musi płacić 150 tys. zł kary za „Top Model”. Sąd Najwyższy oddalił skargę KRRiT

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od wyroku dotyczącego kary dla TVN za treści w kilku odcinkach talent-show „Top Model”, m.in. łapanie za biust. Według Sądu Apelacyjnego takie sceny nie były naganne moralnie, tylko na granicy dobrego smaku.

jury "Top Model", fot. TVNArticle

Jesienią 2011 roku w jednym z odcinków drugiej serii programu „Top Model. Zostań modelką” pokazano, jak juror Dawid Woliński dotykał piersi biorącej udział w programie Angeliki Fajcht, żeby sprawdzić, czy nie są sztuczne. Wywołało to falę krytyki, twórcom programu zarzucano promowanie bezprawnych czynów i przedmiotowe traktowanie kobiet.

Kara KRRiT podtrzymana w dwóch instancjach sądowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła postępowanie dotyczące tego i dwóch innych odcinków „Top Model”. W lipcu 2012 roku przewodniczący KRRiT nałożył na TVN 200 tys. zł kary za łamanie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie ochrony małoletnich i rozpowszechnianie treści dyskryminujących w programie.

Uzasadniono, że uczestniczki programu były negatywnymi wzorcami dla młodych ludzi, zachowanie jurorów show było niewłaściwe i naruszało godność kobiet w nim występujących, a w programie promowano nadmierne odchudzanie i prezentowano nagość. TVN odwołał się od tej decyzji do sądu.

W obu instancjach utrzymano grzywnę, przy czym w drugiej zmniejszono ją do 150 tys. zł. Wtedy TVN skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny.

Kara uchylona. „To na granicy dobrego smaku”

W styczniu ub.r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok nakazujący TVN zapłacenie 150 tys. zł kary. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że „Top Model” pracy modelek opartej na cielesności.

Orzekający w sprawie sędzia stwierdził, że jurorzy czasami wypowiadali komentarze balansujące na granicy dobrego smaku, ale nie byli agresywni, wulgarni ani nieuczciwi. W przypadku sceny badania, czy biust uczestniczki jest naturalny czy sztuczny, sędzia zwrócił uwagę, że dziewczyna sama zaproponowała to jurorowi. Faktu, że skorzystał z propozycji nie można uznać za promowanie postaw nagannych moralnie, natomiast zdaniem sędziego było to „na granicy dobrego smaku”.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wniosła do Sądu Najwyższego o kasację tego wyroku. W środę na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych odmówiono przyjęcia tej skargi do rozpatrzenia.

Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższym wyjaśnił, że skarga została odrzucona na etapie tzw. przedsądu, kiedy sprawdzane jest, czy spełniono przesłanki formalne do rozpoznania jej.

Jesienią br. TVN pokazał siódmą edycję „Top Model”, jej średnia oglądalność wynosiła 1,63 mln widzów (według danych Nielsen Audience Measurement).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN nie musi płacić 150 tys. zł kary za „Top Model”. Sąd Najwyższy oddalił skargę KRRiT

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alex
Wyrok nie dziwi jeśli wiadomo, że p. Gersdorf nigdy nie była sędzią przed nominacją do SN, za to wiele lat pracowała jako radca prawny ITI i TVN
odpowiedź
User
Nazywam się Juras.
Aahahah, brawo, TVN! Wielkie brawa! Pięknie zaorali KRRiT.
odpowiedź
User
poPO
Tven "na granicy dobrego smaku" - dobre hasło reklamowe.
Wg sędziego można panie łapać za biust, bo to nie jest moralnie naganne. A co na to dyżurne feministki??
odpowiedź