SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN nie przyjmuje już zleceń reklamowych na czerwiec. "Jest mniej widowni na rynku"

TVN Media poinformowało klientów, że redukuje zlecenia pakietowe, nie ma zasobów i nie przyjmuje dodatkowych zamówień cennikowych na czerwiec. Zdaniem ekspertów z domów mediowych wpłynęło na to kilka czynników: wzmożona aktywność reklamowa w związku z odmrożeniem gospodarki, zbliżające się Euro 2020 oraz malejąca widownia dużych anten. - Oznacza to, że towaru, czyli widowni na sprzedaż jest na rynku mniej - tłumaczy Katarzyna Baczyńska, head of media w One House.

fot. materiały prasoweArticle

TVN Media, biuro reklamy TVN i Premium TV, w oficjalnym oświadczeniu poinformowało o redukcjach zleceń pakietowych, braku zasobów oraz braku możliwości przyjmowania dodatkowych zamówień cennikowych na czerwiec.  

- Od maja br. widzimy znaczący wzrost zainteresowania komunikacją telewizyjną oraz digital. Z jednej strony jest to efekt związany ze zbliżającym się czerwcowym wydarzeniem piłkarskim, z drugiej strony wskazuje na duże ożywienie i wzrost zapotrzebowania na komunikację marketingową po wyjściu z okresu niepewności spowodowanej pandemią. Redukcje komunikacji pakietowej w TVN Media w czerwcu sięgają nawet kilkudziesięciu procent. W kolejnych miesiącach także przewidujemy przewagę popytu nad podażą w pakietach GRP - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marcin Idzik, dyrektor działu sprzedaży TVN Media.

Maleje widownia, mniejsza podaż zasobów reklamowych

Maciej Niepsuj, trading director w MullenLowe MediaHub tłumaczy, że taka sytuacja w czerwcu to efekt różnych czynników. Z jednej strony wynika to z odmrożenia gospodarki, startujących letnich kampanii sezonowych, komunikacji związanej z piłkarskim Euro 2020. 

- Z drugiej strony to efekt spadającej ze względu na pogodę, zniesienie obostrzeń i brak nowości w ramówkach stacji widowni,  czyli dużo niższej podaży zasobów.  Sytuacja w czerwcu wygląda podobnie dla reszty rynku. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że niemal całe zasoby dużych anten sprzedały się cennikowo, natomiast nieliczne pakiety zostały mocno zredukowane lub/i ich jakość pozostawia sporo do życzenia. Duże redukcje widzimy również w stacjach tematycznych. Jeżeli chodzi o miesiące wakacyjne ciężko na razie coś powiedzieć, niemniej zakupy cennikowe,  do których zachęcają biura reklamy, przy braku ramówek i niższej wakacyjnej widowni to nie jest kierunek, który rekomendowalibyśmy klientom - zaznacza nasz rozmówca.

O problemach w realizacji pakietów mówi też Katarzyna Baczyńska, head of media w One House. Przyznaje wprost, że sytuacja z punktu widzenia prowadzenia i realizacji kampanii telewizyjnych jest ciężka. Jej zdaniem nałożyło się na to kilka czynników: po pierwsze, czas spędzany przed telewizorem spadł zarówno w grupie komercyjnej jak i grupie 4+ (nie tylko wobec 2020 roku co oczywiste, ale także w stosunku do 2019. Porównując maj 2021 do maja 2019 czas spędzany przed TV skrócił się średnio aż o 8 proc. w grupie komercyjnej).

Widowni na sprzedaż jest mniej

- Oznacza to, że towaru, czyli widowni na sprzedaż jest na rynku mniej. Po drugie - koniec okresu premierowego - a więc jeszcze większy odpływ widowni. W czerwcu czeka nas przełożone Euro 2020, co jeszcze bardziej rozchwieje rynek telewizyjny. W tym okresie wzrosną oczywiście zasoby na sprzedaż w TVP, spadną w TVN i Polsacie. A to oznacza, że zlecenia pakietowe,  które już są zabukowane (często w mniejszym stopniu w stosunku do zlecenia) będą się realizować gorzej. W czerwcu część reklamodawców z grupami kobiecymi celowo chce uniknąć  TVP - a to determinuje wzrost zainteresowania Polsatem i TVN, przy jednoczesnym zmniejszeniu dostępności zasobów - wskazuje Katarzyna Baczyńska.

Ekspertka dodaje, że dodatkowo dochodzi też kwestia realizacji budżetów wstrzymywanych w 2020 roku oraz powrót do tzw. normalności po lockdownie, a w związku z tym aktywizacja reklamowa wielu branż.

- To wszystko sprawia, że faktycznie sytuacja jest ciężka, a udział zakupu cennikowego - zwłaszcza w najbardziej poszukiwanym paśmie Prime Time - wzrasta, mimo podwyżek. Co do kolejnych miesięcy nie spodziewam się wyhamowania intensywności komunikacji w telewizji z racji na dużo niższe ceny czasu antenowego - z pewnością znajdzie się wielu chętnych, którzy będą go chcieli wykorzystać, a być może przedłużyć kampanie ze słabszą realizacją na kolejny miesiąc - przewiduje Katarzyna Baczyńska.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. średnia widownia minutowa TVN wynosiła 466 380 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 7,18 proc. (po spadku rok do roku o 8,5 proc. rok do roku). TVN24 miał 5,06 proc. udziału (7,3 proc. mniej niż rok wcześniej), a TVN7 - 3,77 proc., a TTV - 2,27 proc.

Dołącz do dyskusji: TVN nie przyjmuje już zleceń reklamowych na czerwiec. "Jest mniej widowni na rynku"

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewa
Chyba ten biznes się zwija...
odpowiedź
User
Tomek P.
To pokazuje, iż bez reklamy nie ma sprzedaży. Digital to boty i wasted money. Frady itd.
A telewizja działa na Kowalskiego.
To podstawa.
Zupełnie jak na wyborach ;).
odpowiedź
User
Kuniec bajki
Kontent tvnu i Playera nie nadaje się do oglądania. Wolę youtube
odpowiedź