SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Organizacja przedsiębiorców apeluje o rekoncesję dla TVN Style. „Świrski ponownie atakuje TVN”

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski, ponownie atakuje TVN, podobnie jak robił to jego poprzednik w zakończonych postępowaniach rekoncesyjnych m.in. dla kanałów TVN7 i TVN24 - ocenia Rada Przedsiębiorczości.

Rada Przedsiębiorczości wyraziła sprzeciw wobec działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wymierzonych w kanał TVN Style należący do TVN Warner Bros. Discovery. W swoim oświadczeniu podkreśliła, że brak decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie TVN Style to wroga bezczynność.

Organizacja przypominała, że KRRiT od dziesięciu miesięcy nie podejmuje decyzji w sprawie przyznania koncesji dla kanału TVN Style. - Takie zachowania regulatora generują straty dla operatorów telewizyjnych, prowadzą do rosnącej niepewności wśród reklamodawców, pracowników i widzów stacji TVN Style. To już siódme postępowanie rekoncesyjne wobec kanałów grupy TVN w ostatnich trzech latach, w którym KRRiT wykazuje się wrogą bezczynnością - napisano.

CZYTAJ TEŻ: Ambasador USA reaguje na słowa szefa KRRiT o TVN. „Podważa nasze wspólne wartości”

Wskazano, że firma TVN Warner Bros. Discovery spełnia wszystkie wymogi prawne niezbędne do prowadzenia działalności w Polsce. - Prawidłowość jej struktury właścicielskiej potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 marca 2023. Zasadność wyroku potwierdziła również sama KRRiT, przyznając w swojej obecnej kadencji cztery koncesje na nadawanie kanałom grupy, takim jak TVN, TVN Turbo, TVN International i HGTV. Od czasu przyznania poprzednich koncesji, struktura firmy nie uległa zmianie" - czytamy w oświadczeniu.

- Tymczasem, przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, ponownie atakuje TVN, podobnie jak robił to jego poprzednik w zakończonych postępowaniach rekoncesyjnych m.in. dla kanałów TVN7 i TVN24 - zaznaczono.

Rada zarzuca Świrskiemu „rażące przekroczenie kompetencji regulatora”

Członkowie Rady oświadczyli, że odbierają działania KRRiT jako "celowe oraz dyskryminujące wobec określonego podmiotu gospodarczego i rażące przekroczenie kompetencji regulatora".

- Postrzegamy je jako część kampanii wymierzonych przeciw niezależnym mediom, widocznej w formie wysokich kar pieniężnych nakładanych arbitralnie przez Macieja Świrskiego na takie media jak Radio Zet, Tok FM i TVN24. Jako przedsiębiorcy żądamy powstrzymania się KRRiT i jej przewodniczącego od ideologicznie motywowanych ataków na spółki medialne - podkreślono w oświadczeniu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Rada domaga się, aby "instytucje działały w ramach obowiązującego prawa, traktowały wszystkie podmioty na równych zasadach i na podstawie transparentnych przesłanek". "Od konstytucyjnych organów państwa oczekujemy realizacji obowiązków, które nakłada na nie Konstytucja RP. Zgodnie z nią, KRRiT ma stać na straży wolności słowa i prawa do informacji pod rygorem odpowiedzialności prawnej" - napisano.

Organizacja wezwała również KRRiT do "udzielenia koncesji dla TVN Style, tak jak wymagają tego obowiązujące przepisy".

Rada Przedsiębiorczości to forum współpracy przedstawicieli 9 największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Rada reprezentuje blisko 330 tys. pracodawców zatrudniających ponad 8 mln pracowników. Członkami rady są ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, a także Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP oraz Związek Banków Polskich i Związek Rzemiosła Polskiego.

Dlaczego KRRiT nie przedłuża koncesji TVN Style

Na posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 22 maja 2024 r. głosowanie w sprawie przyznania koncesji na kolejne 10 lat dla spółki TVN S.A. na nadawanie programu TVN Style pozostało nierozstrzygnięte. Jak wyjaśniono w komunikacie zamieszczonym stronie KRRiT, "zdaniem przewodniczącego przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa".

- Z tego powodu struktura kapitałowa spółki zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów – przekazano.

- Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 proc. udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Dodano, że "wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49 proc., a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100 proc."

Dołącz do dyskusji: Organizacja przedsiębiorców apeluje o rekoncesję dla TVN Style. „Świrski ponownie atakuje TVN”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
erty
Firma z lotniska
4 7
odpowiedź
User
Firma na lotnisku
a może w geście solidarności z KOłodziejczakiem również trzeba POkazać TVN palec 🖕
2 5
odpowiedź
User
Domyślny
Dostaną podpis w ostatniej minucie tak dla hecy.
5 1
odpowiedź