SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN testuje nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej także w Gdańsku

Testowa emisja pięciu kanałów Grupy TVN w DVB-T2/HEVC, nowym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej, rozpoczęła się w Gdańsku. To piąte miasto, w którym prowadzone są te testy.

W standardzie DVB-T2/HEVC nadawane są testowo kanały TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD. Testy TVN prowadzi wspólnie z Emitelem, operatorem technicznym multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

- Wraz z uruchomieniem nadajnika w Gdańsku rozszerzyliśmy zasięg emisji testowych do pięciu lokalizacji w kraju. W ten sposób miliony widzów będą mogły przygotować się do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Analizujemy możliwości realizacji testów w kolejnych miastach - komentuje Dorota Żurkowska, członek zarządu TVN.

Test odbywa się na kanale 43 z obiektu RTCN Gdańsk / Chwaszczyno.

Pod koniec stycznia nadawca uruchomił testową emisję pięciu kanałów w DVB-T2/HEVC w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi.

TVN tłumaczy, że testy mają zweryfikować osiągane zasięgi i jakość emisji sygnału oraz dać odpowiedź, czy telewizory w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania.

DVB-T2/HEVC nowym standardem naziemnej tv cyfrowej

- W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu - DVB-T2/HEVC. Dzięki nowemu standardowi odbiorcy naziemnej telewizji zyskają nową, lepszą jakość obrazu i dźwięku, a nadawcy otrzymają możliwość rozwijania swojej oferty - przekonuje Andrzej Kozłowski, prezes Emitelu. - Chcemy się dobrze przygotować do tych działań stąd też wspólne testy z TVN S.A - ostatnio rozszerzone o Gdańsk - dodaje.

Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Obecnie trwa proces zwalniania pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. przeciętna widownia minutowa TVN wynosiła 487 027 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 6,81 proc. (po spadku rok do roku o 8,5 proc.).

Dołącz do dyskusji: TVN testuje nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej także w Gdańsku

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
djkl
W Gdańsku nadaje już od 9 lutego
https://dvbt2.pl/aktualnosci/61-tvn-testy-dvb-t2-hevc
odpowiedź
User
WSIok
a parametry transpondera to gdzie?
odpowiedź
User
klkk
niech sie spakuja i wracaj do siebie razem ze swoim badziewiem
odpowiedź