SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN testuje standard DVB-T2/HEVC w czterech miastach

W tym tygodniu TVN wspólnie z Emitelem rozpoczęły testy nadawania programów telewizyjnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Testy obejmą emisję programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD i TVN Fabuła HD - w 4 miastach w Polsce.

fot. EmitelArticle

Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Obecnie trwa proces zwalniania pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co wymaga  przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

Standard DVB-T2/HEVC to technologia, która oferuje lepszą efektywność wykorzystywania zajmowanego przez nadawców pasma częstotliwości, umożliwia także nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD. W efekcie możliwe będzie też pojawienie się nowych programów telewizyjnych, dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard ten jest już wykorzystywany w wielu krajach Europy, w Polsce zmiana została zaplanowana na 2022 rok.

TVN testuje DVB-T2/HEVC

W tym tygodniu TVN rozpoczął testy standardu DVB-T2/HEVC na swoich kanałach: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD (do tej pory kanał dostępny tylko w na platformach satelitarnych i w sieci kablowej) w czterech miastach w Polsce: Warszawie, Łodzi, Katowicach i Bydgoszczy. Testy mają pomóc w zweryfikowaniu osiąganych zasięgów i jakości emisji sygnału oraz pomogą sprawdzić czy odbiorniki telewizyjne w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania.

- Nadrzędnym celem testów, które prowadzi TVN i Emitel, jest przygotowanie widzów na zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej planowanego na 2022 r. Zaczynamy od 4 lokalizacji, w zasięgu nadawczym będą miliony użytkowników, ale w miarę uzyskiwania pozwoleń będziemy, wspólnie z Emitel, rozszerzać zasięg emisji testowych. Chcemy wspólnie z naszym operatorem technicznym jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian - stwierdza Dorota Żurkowska, członek zarządu TVN S.A.

Andrzej Kozłowski, prezes zarządu Emitel S.A tłumaczy: - W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu – DVB-T2/HEVC. Zmiany dotyczą infrastruktury nadawczej na terenie całego kraju. Nasze obiekty i zainstalowane na nich systemy muszą być odpowiednio przygotowane by w odpowiednim momencie możliwe było przełączenie zarówno standardu emisji z DVB-T na DVB-T2 jak i częstotliwości. Do tej operacji chcemy się dobrze przygotować, stąd też wspólne testy z TVN S.A. Również dla widzów będzie to okazja do przetestowania odbiorników telewizyjnych.

Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych”, obowiązującym od 1 grudnia 2019 roku, wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej powinny obsługiwać nowy standard nadawania.

W 2019 roku TVN osiągnął wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 5 proc. do 2,07 mld zł oraz wyniku netto ze 157,71 mln zł straty do 540,57 mln zł zysku. Firma na koniec roku zatrudniała 1,6 tys. osób, zwiększyła wydatki na wynagrodzenia, marketing i badania.

Natomiast spółka Discovery Polska w 2019 roku osiągnęła wzrost przychodów o 18,3 proc. do 113,97 mln zł, a jej wynik netto poszedł w dół z 5,3 mln zł zysku do 7,92 mln zł straty. Przesądziło o tym obniżenie z 33 mln zł do zera posiadanych udziałów Green Content, nadawcy kanału Metro. Green Content miał 10,23 mln zł wpływów, 22,02 mln zł kosztów operacyjnych i 10,99 mln zł straty netto.

Dołącz do dyskusji: TVN testuje standard DVB-T2/HEVC w czterech miastach

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obywatel
Zgadza sie . w Łodzi działa - obraz bardzo dobry
odpowiedź
User
LG
TVN, TVP - poważnie?? Dzisiaj oglądanie telewizji to jak puszczanie muzyki z kaset magnetofonowych - fajny gadżet, ale bez przyszłości
odpowiedź
User
Kasa
I biedni emeryci zmow mus, a siegav do portfela by kupic komoatynilny telewizor. Wviax najlrpszym rozwiązaniem oozozstaje wiec talerz za oknem
odpowiedź