SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN24 Biznes i Świat rozszerza i pogłębia TVN24, ale może na siebie nie zarobić (opinie)

- Utworzenie kanału dla bardziej wymagającej publiczności było konieczne - kanał TVN24 Biznes i Świat po miesiącu od rozpoczęcia nadawania oceniają Piotr Radziszewski, Jarosław Gugała, Eryk Mistewicz i Maciej Grzywaczewski.

fot. TVN Article

Kanał TVN24 Biznes i Świat rozpoczął nadawanie 1 stycznia br., zastępując TVN CNBC. W ofercie nowej stacji są informacje ekonomiczne i z zagranicy, relacje z giełdy, rozmowy z gośćmi, filmy dokumentalne o świecie i poradniki dotyczące spraw finansowych. Swoje programy na jej antenie prowadzą m.in. Marek Tejchman, Bartosz Węglarczyk, Paweł Blajer, Katarzyna Werner i Robert Stanilewicz. Twarzami kanału są też m.in. Ewa Ewart i Jacek Pałasiński (więcej na ten temat).

Adam Pieczyński, redaktor naczelny TVN24 i TVN24 Biznes i Świat oraz członek zarządu TVN ds. programów informacyjnych, zapowiedział, że kanał ma osiągnąć rentowność wcześniej niż za dwa lata (więcej o tym). W pierwszym miesiącu nadawania najwięcej widzów przyciągnęły do stacji relacje z wydarzeń w Kijowie, a od początku lutego są w niej emitowane reklamy (zobacz szczegóły).

Dyrektor TVP1 Piotr Radziszewski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl ocenia, że TVN24 BiŚ ma znacznie atrakcyjniejszą ofertę od TVN CNBC. - Natomiast jako uzupełnienie TVN24 może być dużym wsparciem dla kanału-matki, zwłaszcza w wykorzystaniu dłuższych live’ów - stwierdza. - Nie mam pojęcia, jak ukształtowany jest ten kanał od strony biznesowej, ale nie będzie łatwo, bo taka formuła wymaga sporych pieniędzy. Podoba mi się jednak, że twórcy nie boją się ryzyka - dodaje.

A jak ocenia zastosowane w kanale połączenie informacji ze świata i doniesień biznesowych? - Obie te kategorie mają wybraną, dość wymagającą grupę odbiorców. Podoba mi się to połączenie - mówi Radziszewski.

Zdaniem Macieja Grzywaczewskiego, wiceprezesa ATM Grupy, utworzenie kanału informacyjnego dla publiczności bardziej wymagającej było konieczne. - Szczególnie udany był moment startu i bardzo dobre relacje z Kijowa - zauważa Grzywaczewski. - Kanał wymaga jeszcze lekkiego dotarcia. Nie wszystkie materiały są adekwatnie skierowane do tej samej publiczności - podkreśla.

Grzywaczewski twierdzi, że najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi teraz przed zespołem TVN24 BiŚ, jest zdefiniowanie docelowej grupy odbiorców. - Jak to się uda, to choć ta formuła telewizyjna nie jest tania w produkcji, kanał powinien zapewnić sobie finansowanie z nadwyżką - prognozuje wiceprezes ATM Grupy.

>>> Studio TVN 24 Biznes i Świat (foto)

Optymistycznie na otwarcie TVN24 Biznes i Świat patrzy również Eryk Mistewicz, medioznawca i redaktor naczelny kwartalnika „Nowe Media”. - Budowanie kanału w oparciu o TVN CNBC Biznes i nadprodukcję solidnego dziennikarstwa starszego typu, dla bardziej wymagających widzów poszukujących pogłębionej analizy, wysokojakościowej informacji, znalazło swoich odbiorców - ocenia Eryk Mistewicz.

Mistewicz twierdzi, że widzowie TVN24 BiŚ zyskali możliwość oglądania najważniejszych konferencji w całości i wymienia tu konferencje prasowe premiera i szefów resortów. - Wbrew pozorom są to wydarzenia oglądane przez spore grupy bezpośrednio zainteresowane decyzjami zapadającymi na poziomie rządu, nie tylko przez analityków - mówi medioznawca. Zauważa też, że nowy kanał prezentuje głębsze, bardziej analityczne spojrzenie na cały świat niż TVN24.

Według Eryka Mistewicza, to, że TVN24 BiŚ ma niewielką konkurencję na rynku, jest efektem zanikania poważniejszego dziennikarstwa w tradycyjnych stacjach telewizyjnych. - Oparcie kanału na pomyśle prowadzenia widzów przez autorytety świata biznesu i polityki międzynarodowej, swoistych informacyjnych Siri, z ich linią narracyjną, opowieścią o świecie i biznesie, jest koncepcją jak najbardziej zasadną z punktu widzenia filozofii nowych mediów - ocenia medioznawca. - Próbkę widzieliśmy przy analizowaniu na antenie TVN 24 Biznes i Świat wydarzeń na Ukrainie. Nie można odmówić pomysłu także na obsadę autorską poszczególnych pasm kanału - dodaje.

Mistewicz uważa, że dopiero teraz, po miesiącu od rozpoczęcia nadawania, kiedy początkowe zainteresowanie nim się zmniejszyło, kanał będzie musiał walczyć o pozycję w świadomości reklamodawców.

Dziennikarz Telewizji Polsat i Polsat News Jarosław Gugała również uważa, że kanał powstał, aby uzupełnić ofertę TVN24. - Uważam, że to ma sens. Przykładem są wydarzenia na Majdanie, kiedy osoby zainteresowane mogły na bieżąco śledzić, co się dzieje w Kijowie, oglądając TVN24 BiŚ. Ten kanał jest dodatkową przestrzenią, która poszerza ofertę Grupy TVN - ocenia Jarosław Gugała.

Czy stacja TVN24 BiŚ przekroczy próg rentowności? Dziennikarz uważa, że sama z siebie nie. Wskazuje jednak, że TVN jest obecnie grupą kapitałową, w której jedna stacja utrzymuje inną. - Nie każdy kanał musi być samowystarczalny i opłacalny finansowo. Kanały jedne, bardziej opłacalne, mogą finansować inne, wykorzystując wspólny potencjał i synergię - mówi Gugała. - Zarządzający TVN24 BiŚ muszą sobie zdawać sprawę z tego, że ten kanał sam z siebie nie będzie dochodowy. Na pewno pozwoli na lepsze wykorzystanie tego, w co stacja już zainwestowała - dodaje.

Na kolejnej podstronie pełne komentarze Piotra Radziszewskiego, Jarosława Gugały, Eryka Mistewicza i Macieja Grzywaczewskiego na temat TVN24 Biznes i Świat

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN24 Biznes i Świat rozszerza i pogłębia TVN24, ale może na siebie nie zarobić (opinie)

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Derek
Jestem bardzo roczarowany TVN24 BiŚ. Nie ma nawet najmniejszego porównania z TVN CNBC. Biznes został bardzo okrojony, a rozmowy przeprowadzane przez prezenterki (bo trudno nazwać je prawdziwymi dziennikarkami) na temat wydarzeń zagranicznych są powierzchowne
29 19
odpowiedź
User
reuters
Dramatyczny poziom . Zgadzam się. Nie wiem czy będzie to klapa biznesowa, bo to zależy w tym przypadku od rewizji kosztów operacyjnych i osobowych , ale Twórcy wyszli jak widać z założenia że kanał niskokosztowy nie wpuści ich i widza w kanał intelektualny . I się pomylili. Obok sprawnych telewizyjnie dziennikarzy,oraz akceptowanych dla oka i ucha jeszcze dyletantow , posadzono przed widzem także wyjątkowe miernoty intelektualne, których mialkosc umysłowa odbija się - niemal dudni echem od scenografii. Tak się składa że jak u większości współłczesnych pracujących,telewizja spełnia rolę radia, i w ciągu dnia TVN CNBC dobrze wchodziła w rolę. Teraz jestem obrazany intelektualnie właściwie od zakończenia poranka, do początku programu Weglarczyka. Rozumiem że ten efekt miało zniwelować przeplatanie bełkotu prompterzystek , komentarzami z głowy młodych gniewnych z dawnego CNBC - ale do cholery - to miał być wyższy poziom, podobno miedzynarodowo gospodarczy. Chcąc oglądać Panie ( nawet najlepiej umalowane i uczesane ) mam w gabinecie kilkadziesiąt lepszych opcji w tv,o internecie nie wspomnę. Efekt jest taki że za radio coraz częściej służy TVP INFO , bo spokojniej i mimo formy rzetelniej niż TVN24, nowy BIS wyrzuciłem z "ulubionych" , i nawet red. Marcin Kowalski (którego niespecjalnie cenilem w CNBC ), jakoś akceptowalnie brzmi w porankach TVP.
21 16
odpowiedź
User
dd
Jak będą obiektywni to może to wypali, ale wiadomo że będzie się za nimi ciągnąć smród że to tvn. Jak dla mnie to te nowe dziennikarki są obiektywne i nie starają narzucać swojej wizji widzom. Widać że one są największym plusem tej stacji, byle im sodówka nie uderzyła nie zamieniły się w Olejnik. Tejchman narzuca się widzom dając wstawki w stylu: " Europa musi stać się państwem". Takie coś jest nie do przyjęcia. Redakcja przygotowująca materiały też jest ważna jak będą jak będą serwować filosemickie i filoamerykańskie programy to ludzie przestaną to oglądać, bo ludzie u nas w kraju tego nie cierpią.
20 12
odpowiedź
User
r
Chyba Szanowny Pan (Pani ? ) pod nickiem DD ,usiłuje bronić tego co samo się pokonało. OTÓŻ POLECAM UWAŻNE słuchanie Pan w ciągu dnia - jedną z nich na antenie miała problem z rozwinięciem skrótu OFE,co wystarczy za cały komentarz w kanale z biznesem w nazwie. Druga z Pan, co także widzowi skaczacemu pilotem między TVN24 a BIS daje do myślenia, kopiuje wprowadzenia do tematów i reporterów niemal wiernie z godzinę wcześniejszych z TVN24. Jeśli mamy się pospierać o Tejchmana, Weglarczyka, Palasinskiego czy Kijka - zapraszam,ale zacznijmy - tak jak z każda konstrukcja - od podstaw. WIEDZY
15 10
odpowiedź
User
kurdupel
Nie urzekła mnie nowa wersja kanału. TVN CNBC był o wiele ciekawszy pod względem programowym, jak i oprawy graficznej i dźwiękowej. Te czarno złote barwy odpychają od telewizora. Informacje kilkunastominutowe co godzinę są moim zdaniem zbędne i nudne. Wieszczę rychły koniec tej stacji.
18 12
odpowiedź