SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stacja TVP 4K odpłatna? „Nie można dyskryminować odbiorcy”

W listopadzie Telewizja Polska reaktywuje kanał TVP 4K. W pierwszej kolejności pokaże on mecze z mundialu w Katarze. Część operatorów płatnej telewizji obawia się, że nadawca publiczny będzie oczekiwał od nich opłat z tytułu reemisji stacji dostępnej za darmo naziemnie.

Article

Kanał TVP 4K działał przy okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku, a także podczas Euro 2020. Wchodził wówczas w skład oferty platformy satelitarnej Canal+ (wcześniej nc+), a także wybranych sieci kablowych (m.in. UPC, Vectra, Multimedia, Toya oraz Inea). Stacja nadawała także za pośrednictwem multipleksu eksperymentalnego TVP nadawanego w standardzie DVB-T2/HEVC. Nie kodowała sygnału.

Od 20 listopada do 18 grudnia br. mają odbywać się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Przy tej okazji Telewizja Polska reaktywuje stację. Później TVP 4K ma nadawać treści niezwiązane ze sportem. Na przykład filmy, seriale, produkcje dokumentalne czy rozrywkowe. Z projektu Karty Powinności wynika, że w 2022 roku TVP 4K ma kosztować 36 mln zł.

TVP informuje o „niedyskryminujących zasadach”

Czy kanał TVP 4K będzie oferowany operatorom płatnej telewizji odpłatnie? - W przypadku kanału TVP 4K operatorzy kablowi, satelitarni oraz udostępniający usługę telewizji cyfrowej w technologii IPTV otrzymają od Telewizji Polskiej ofertę na zasadach niedyskryminujących - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej będą mogli oglądać stację za darmo. O Ile oczywiście posiadają telewizor lub dekoder obsługujący standard DVB-T2/HEVC, bo TVP 4K będzie ponownie nadawana z multipleksu eksperymentalnego.

Prezes Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom twierdzi, że nie otrzymał jeszcze informacji od TVP na jakich zasadach w tym roku będzie udostępniany kanał TVP 4K (ma ona być przedstawiona w najbliższych tygodniach). Uważa jednak, że stacja powinna być udostępniana zainteresowanym operatorom bezpłatnie. -  Jeżeli TVP będzie jakikolwiek program nadawać w technologii naziemnej i niekodowanej, to nie wyobrażam sobie, aby sygnał nie był dostępny dla jakiejś grupy podmiotów, np. dla operatorów kablowych, którzy oczekują, że będą mogli go remitować bez żadnych warunków i ograniczeń swoim abonentom. Nie można dyskryminować odbiorcy końcowego z powodu sposobu w jaki odbiera programy telewizji publicznej - przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Krzysztof Kacprowicz.

Przed rokiem związkowi, który zrzesza kilkudziesięciu małych i średnich operatorów kablowych oraz telekomunikacyjnych nie udało się dojść do porozumienia z TVP w sprawie kanału TVP 4K. - Polityka TVP, zgodnie z którą od dostawców usług dla takiego abonenta pobierana będzie opłata licencyjna zarówno jednorazowa, jak i od każdego abonenta, prowadzi do dyskryminacji takich abonentów i nierównego ich traktowania. Ci odbiorcy, którzy korzystają z telewizji naziemnej, będą odbierać program za darmo, podczas gdy ci, którzy korzystają z telewizji kablowej, będą za program płacić - argumentowała przed rokiem organizacja. Jej zdaniem z opłat był zwolniony Canal+.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Stacja TVP 4K odpłatna? „Nie można dyskryminować odbiorcy”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olek
4k to powinien być standard .
odpowiedź
User
hehe
niech wrócą do tv analogowej płatnej - ponoć retro jest w modzie
odpowiedź
User
seba
4K nie jest objęte must cary więc od kablówek jak najbardziej powinno się pobieerać kasę
a tak na marginesie to mój nowy tv potrzebuje kawałek kabla antenowego wsadzonego do gniazdka by naziemną tv odbierać
odpowiedź