SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP jest zainteresowana przejęciem Showmax w całej Europie

Telewizja Polska jest zainteresowana zakupem platformy Showmax, która z końcem stycznia 2019 roku wycofuje się z całej Europy. TVP rozmawia z koncernem Naspers na temat przejęcia serwisu na wszystkich 24 rynkach europejskich, nie tylko w Polsce. Nadawca publiczny może pozyskać inwestora i traktować platformę jako projekt komercyjny - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

W grudniu Showmax nieoczekiwanie ogłosił, że kończy działalność na polskim rynku i z końcem stycznia 2019 roku zniknie jego oferta serwisu VOD. W komunikacie platforma poinformowała, że decyzja jest związana z planami koncernu Naspers, który jest właścicielem Showmaxa. Zgodnie z nimi Naspers przeniósł Showmaxa do spółki MultiChoiceGroup. Planuje sprzedać jej udziały, wprowadzając ją na giełdę w Johannesburgu.

Wynika to ze strategicznej decyzji koncernu Naspers o wycofaniu się z branży wideo w internecie. - Pomimo dobrych wyników i popularności serwisu, dalszy rozwój Showmax Polska, jako jedynej firmy działającej w obszarze wideo poza Afryką, nie mieści się w ramach przyjętej strategii zarówno MCG, która koncentruje się na kontynencie afrykańskim, jak i Naspersa. Showmax Africa będzie nadal działać jako część MultiChoice Group, a zmiany nie dotyczą pozostałych inwestycji Naspersa w Polsce - podała spółka.

Dodano także, że firma „jest bardzo wdzięczna wszystkim partnerom, klientom i zespołowi Showmax, którzy wspierali ją od momentu powstania prawie dwa lata temu i przykro nam, że ta historia się już kończy”. Rynek nie krył zdziwienia decyzją spółki, było to także dużym zaskoczeniem dla partnerów biznesowych Showmaxa, czyli operatorów komórkowych.

Showmax na sprzedaż, TVP zainteresowana

Naspers liczy na sprzedaż platformy wraz z całym zapleczem technologicznym oraz prawami do kontentu w bibliotece. Dotyczy to Polski oraz wszystkich krajów europejskich, w których Showmax jest obecny.

Dzień po ogłoszeniu chęci sprzedaży Showmaxa przez jego właścicieli, wiceprezes Telewizji Polskiej Maciej Stanecki zapowiedział w portalu Wirtualnemedia.pl, że „TVP jest potencjalnie zainteresowana kupnem treści z tej platformy”. Dodał, że „były już pierwsze kontakty w tej sprawie na poziomie zarządu”, a wycena serwisu oraz jego biblioteki filmów i seriali „to kwestia do dyskusji”, ponieważ „trzeba przeprowadzić niezależną wycenę”.

- Jako członek zarządu mogę powiedzieć, że jesteśmy potencjalnie zainteresowani zakupem serwisu i licencji platformy Showmax. Byłoby to uzupełnieniem dla naszej mocno rozwijającej się platformy VOD TVP. Oczywiście ostateczną decyzję będziemy mogli podjąć po przeprowadzeniu wyceny i potwierdzeniu co do zawartości oferty. Z punktu widzenia TVP szczególnie interesujące są biblioteka praw oraz same serwisy - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Maciej Stanecki.

TVP chce kupić Showmax w całej Europie

Platforma Showmax jest obecna w 24 krajach europejskich. Poza Polską są to: Andora, Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, San Marino, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, TVP walczy nie tylko o dostęp do biblioteki i zaplecze technologiczne platformy na polskim rynku. Nadawca publiczny jest zainteresowany przejęciem Showmax we wszystkich krajach europejskich. W tej sprawie toczą się już rozmowy.

Oczywiście TVP samodzielnie nie byłaby w stanie sfinansować tak dużą transakcję. Ale z naszych informacji wynika, że pomysł globalnego przejęcia platformy VOD w całej Europie spodobał się potencjalnym reklamodawcom i inwestorom. Jeśli Naspers zdecyduje się sprzedać swoją platformę internetową Telewizji Polskiej to nadawca publiczny może wejść we współpracę z inwestorem i traktować Showmax jako projekt komercyjny.

Według ustaleń Wirtualnemedia.pl, oprócz TVP więcej podmiotów z Polski negocjuje przejęcie Showmax.

Wszystkie treści dostępne do 31 stycznia 2019

Użytkownicy nie muszą anulować subskrypcji i usuwać konta. Od 17 grudnia 2018 r. serwis Showmax nie będzie pobierał już opłaty miesięcznej za kolejne okresy rozliczeniowe.

Najpóźniej z końcem stycznia 2019 r. wszystkie subskrypcje wygasną.

Platforma Showmax pojawiła się w Polsce w połowie lutego ub.r. Miesięczny dostęp kosztuje 19,90 zł, przez pierwsze 14 dni można ją testować za darmo.

Rosnąca konkurencja w płatnym VoD

Obecnie najpopularniejszą płatną platformą VoD w Polsce jest sekcja Premium serwisu CDA.pl - w październiku zanotowała 3,11 mln użytkowników i 30,13 mln odsłon. Jest rozwijana od prawie trzech lat, miesięczny dostęp do niej kosztuje 19,90 zł.

Pod koniec listopada CDA podało, że oferta ma 155 tys. aktywnych subskrybentów, wobec 42 tys. na początku ub.r. i 100 tys. na początku br. W pierwszym trzech kwartałach br. firma, szykująca się do debiutu na rynku giełdowym NewConnect, osiągnęła wzrost przychodów ze sprzedaży o 51 proc. do 18,67 mln zł oraz 3,41 mln zł zysku netto (wobec 2,36 mln zł rok wcześniej).

Na początku 2016 roku w Polsce pojawił się Netflix. Serwis regularnie realizuje działania reklamowe, właśnie zaczął promocję z siecią Play. Dwa tygodnie temu udostępniono w nim pierwszy polski serial „1983”.

Z kolei wiosną br. HBO zaoferowało dostęp do swojej platformy HBO GO wszystkim internautom, a nie tylko klientom jej usługi telewizyjnej. W połowie października cenę miesięcznego abonamentu obniżono z 29,90 do 19,90 zł.

Swoje platformy VoD rozwijają też główni nadawcy telewizyjni. TVP udostępnia zrekonstruowane cyfrowo wersje dawnych seriali, a Grupa TVN w Playerze i Cyfrowy Polsat w Ipli powiększają liczbę stacji, które można oglądać na żywo. TVN przed rokiem zaczął współpracę w tym zakresie z nc+.

Coraz więcej kanałów można też oglądać odpłatnie na platformie WP Pilot należącej do Wirtualnej Polski (w lipcu br. pojawiły się tam stacje Kino Polska TV).

Dołącz do dyskusji: TVP jest zainteresowana przejęciem Showmax w całej Europie

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jednak mozna
Jeśli by do tego doszło Kurski zabiły ćwieka totalsom na lata. Już po przywróceniu misji przy stosunkowo niewielkim spadku oglądalności te trzy lata są przełomem od czasu powstania TVP. Platforma na skalę europejska z atrakcyjnym, również komercyjnie kontentem to byłby pierwszy rozpoznawalny na całym świecie polski projekt medialny.

Powodzenia!
odpowiedź
User
zen
Czyli likwidacja podatku zwanego abonamentem skoro z finansami tvp jest lepiej niz bardzo dobrze ?
odpowiedź
User
logan
Dodatkowo przyniosło by to niezłe zyski TVP. Sam showmax jest w Europie zyskowny, gdzieniegdzie nawet jeszcze bardziej niż w Polsce, więc koszt zakupu szybko by się zwrócił. A później trzepiąc kasę z całej Europy może nasza telewizja wreszcie by stanęła na nogi.
odpowiedź