SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP udostępni w wersji cyfrowej ponad 2000 pozycji pochodzących z regionalnych archiwów

Telewizja Polska realizuje projekt cyfryzacji 2 tys. produkcji, pochodzących z regionalnych archiwów nadawcy. Odnowione materiały zostaną bezpłatnie udostępnione w wysokiej rozdzielczości w dedykowanym kanale online TVP, a wybrane pozycje będą emitowane w programach Telewizji Polskiej.

W ramach realizacji projektu „DIGI TVP”, Telewizja Polska stworzy cyfrową bibliotekę z archiwalnymi produkcjami telewizyjnymi. W tym celu powstała pracownia digitalizacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych.

Wybrane zostaną określone pozycje, które będą zdigitalizowane w najlepszej możliwej rozdzielczości. W części zostaną poddane także procesowi rekonstrukcji, a w zależności od stanu zachowanego materiału będą w nim usuwane uszkodzenia obrazu, będzie on stabilizowany oraz poddawany korekcji pod względem barw i kontrastu.

Programy będą pochodzić z siedmiu Ośrodków Regionalnych TVP: z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. W trzech z nich: Katowicach, Krakowie i Wrocławiu powstaną też lokalne pracownie rekonstrukcji.

Odnowione materiały zostaną udostępnione w wysokiej rozdzielczości w specjalnym kanale online TVP. Określone pozycje będą też emitowane w programach Telewizji Polskiej.

Kolejna digitalizacja

To kolejne działanie, realizowane przez TVP, który ma na celu ocalenie przed zapomnieniem archiwalnych produkcji nadawcy. Od 2017 roku Telewizja Polska realizuje projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP” w ramach którego digitalizacji zostaje poddanych 836 tytułów filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali.

Nadawca podaje, że według planów w ramach projektu ma zostać zdigitalizowanych i udostępnionych 2 tys. materiałów, przetworzonych ma zostać 50 TB danych.

Dostęp do filmów online ma być bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.

Wartość projektu szacowana jest na 53 420 766 zł, z czego z Funduszy Europejskich pochodzi 42 247 363,70 zł. Łączny poziom dofinansowania projektu ze środków UE wynosi 84,63 proc. Digitalizacja zasobów TVP potrwa do końca stycznia 2022 roku.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Dołącz do dyskusji: TVP udostępni w wersji cyfrowej ponad 2000 pozycji pochodzących z regionalnych archiwów

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mike
Strach się bać co to są za trupy z szafy
odpowiedź
User
seba
w ramach digitalizacji powinni najlepsze i najciekawsze produkcje TVP doprowadzić do stanu 4K tudzież wyposażyć całą TVP w sprzęt 4K, z jednej strony OTVP jadą cały czas na VHSach a z drugiej archiwum cyfryzują

idąc tą drogą to archiwum TVP będą ogarniac do końca świata
odpowiedź
User
cage mikolaj
Nawet nie wiesz z czym się wiąże obróbka 4K typie. Na końcu tego procesu internet lub telewizja i tak pokaże ci to w słabym bitrate a wzorzec którego nigdy nie dotkniesz będzie bezużytecznie leżał bo infrastruktura sygnałów w kraju piszczy. Może na początek skupmy się na wysokim bitrate w materiałach HD zamiast ślinić się na 4K na białym koniu haha
odpowiedź