SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W TVP dyrektorzy zarabiają 21,8 tys. zł, a dziennikarze 7-12 tys. zł. 812 tys. zł rocznie dla Kurskiego i Staneckiego

W ub.r. dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł. Publiczny nadawca zatrudnia na etacie prawie 2,8 tys. osób - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski i Maciej Stanecki, fot. Łukasz Brzezicki / WMArticle

Według sprawozdania finansowego Telewizji Polskiej na koniec ub.r. liczba jej etatowych pracowników wynosiła 2 761, co przekładało się na 2727,42 etatów. Zatrudnienie w warszawskiej siedzibie głównej wynosiło 2 079 osób i 2073,42 etatów, a w oddziałach regionalnych - 682 osoby i 654 etaty.

Nadawca w sprawozdaniu zaznacza, że ostateczny bilans zatrudnienia jest niższy od wyznaczonego limitu o 58 osób i 67,58 etatu.

W Agencji Produkcji TV dwa razy więcej pracowników niż w TAI

Zdecydowanie najliczniej obsadzoną strukturą w siedzibie głównej Telewizji Polskiej jest Agencja Produkcji Telewizyjnej - na koniec ub.r. pracowało w niej 408 osób zajmujących 407,25 etatów.

W ośrodku technologicznym TVP było zatrudnionych 206 osób, w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej - 198, w biurze reklamy - 128, a w biurze programowym - 119. To ostatnie w ciągu roku mocno się powiększyło w efekcie reorganizacji, w ramach której zlikwidowano redakcje TVP1, TVP2, TVP3 i biuro marketingu. Na koniec ub.r. w każdym z tych zespołów pracowały już tylko po dwie-trzy osoby, wobec średniej całorocznej w wysokości nawet ponad 20. Powiększyły się też kadry w Agencji Kreacji Rozrywki, biurze prawnym i biurze spraw korporacyjnych.

Spośród kanałów tematycznych największy zespół ma TVP Sport - 31 osób.

W ośrodku TVP w Krakowie na koniec ub.r. pracowały 82 osoby, w Katowicach - 68, a we Wrocławiu - 62.

Za to w biurze nadawcy w Kielcach było jedynie 16 pracowników etatowych, w Opolu - 19, a w Olsztynie - 21.

Przybyło dziennikarzy i pracowników technicznych

W skali roku liczba etatowych dziennikarzy w modelu honoraryjnym wzrosła w Telewizji Polskiej ze 143 do 177, a tych zatrudnionych w systemie motywacyjnym - ze 100 do 107. Liczba pracowników technicznych zwiększyła się o 31 do 291, a administracyjnych - o 12 do 618.

Ubyło natomiast 16 kierowników, na koniec ub.r. firma zatrudniała 231 osób na takich stanowiskach. Ponadto rozstano się m.in. z jednym doradcą zarządu, czterema konserwatorami urządzeń tv,

Ponad 20 tys. zł zarabiają dyrektorzy i doradcy zarządu, pensje w górę

Spośród pracowników etatowych TVP najwięcej zarabiają osoby na stanowiskach dyrektorskich i wicedyrektorskich - w ub.r. było to średnio 21 840 zł brutto (wszystkie stawki są bez nagród, odpraw, odszkodowań i ekwiwalentów). Natomiast doradcy zarządu otrzymywali przeciętnie 20 767 zł.

W pionach redakcyjnych najlepiej wynagradzani byli korespondenci zagraniczni (średnio 17 201 zł), a znacznie mniej dostawali dziennikarze honoraryjni (12 194 zł) i motywacyjni (7 463 zł).

Większość tych stawek poszła w górę w skali roku. W 2017 dyrektorzy i wicedyrektorzy zarabiali średnio 19 966 zł, doradcy zarządu - 20 142 zł, dziennikarze honoraryjni - 11 557 zł, a dziennikarze motywacyjni - 6 965 zł. Za to przeciętne wynagrodzenie korespondenta zagranicznego zmalało o 675 zł, co może jednak wynikać z wahań kursów walut.

W raporcie nie podano, z iloma osobami Telewizja Polska współpracuje w ramach umów cywilnoprawnych. Wśród takich współpracowników są znani dziennikarze – jesienią 2017 roku „Dziennik Gazeta Prawna” ujawnił, że Danuta Holecka i Michał Adamczyk wystawiają firmie faktury na ok. 40 tys. zł netto miesięcznie, a Krzysztof Ziemiec na 33,5 tys. zł. Natomiast w styczniu ub.r. „Fakt” i „Gazeta Wyborcza” podały, że z tymi dziennikarzami mają zostać podpisane trzyletnie kontrakty z rocznym okresem wypowiedzenia, ale TVP zdementowała te informacje.

812 tys. zł dla zarządu, do końca br. premia za 2017 rok

Dwuosobowy zarząd Telewizji Polskiej, który przez cały ub.r. tworzyli prezes Jacek Kurski i Maciej Stanecki, otrzymał 811,8 tys. zł wynagrodzenia. Stanecki w marcu br. został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, w sprawozdaniu spółki zaznaczono, że nie utworzono rezerwy na jego odprawę ani odszkodowanie z racji zakazu konkurencji.

W miejsce Staneckiego do zarządu TVP powołano Marzenę Paczuską i Piotra Pałkę. Ten drugi szybko został zawieszony i zrezygnował, a pod koniec kwietnia do zarządu wybrano Mateusza Matyszkowicza.

Dodajmy, że w ciągu dwóch lat roczne zarobki Jacka Kurskiego i Macieja Staneckiego wzrosły po ponad 100 tys. zł. W 2016 roku Kurski zainkasował 304 tys. zł, a w 2017 roku 333,2 tys. zł, natomiast Stanecki - odpowiednio 303 i 333,9 tys. zł.

Pod koniec lutego br. rada nadzorcza TVP w uchwale zatwierdziła umowy o świadczenie usług zarządczych, które jesienią 2017 roku ze spółką zawarli Jacek Kurski i Maciej Stanecki, rezygnując z umów o pracę. Kontrakty gwarantują im wypłacę do końca br. premii za 2017 rok.

- Kwota należnych wynagrodzeń zostanie określona w odrębnej uchwale rady nadzorczej. Z uwagi na brak możliwości wiarygodnego oszacowania wartości wynagrodzeń zmiennych należnych członkom zarządu za 2017 roku spółka nie utworzyła rezerwy z tego tytułu w księgach rachunkowych 2018 roku - poinformowano w sprawozdaniu nadawcy.

Z kolei trzech członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej w ub.r. zarobiło 216,4 tys. zł. Przewodniczącym rady od lutego 2017 roku jest Maciej Łopiński, a pozostali członkowie to Przemysław Tejkowski i Radosław Włoszek.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

Dołącz do dyskusji: W TVP dyrektorzy zarabiają 21,8 tys. zł, a dziennikarze 7-12 tys. zł. 812 tys. zł rocznie dla Kurskiego i Staneckiego

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Joseph Kurski zarabia tylko niecały milion rocznie? Taki fachowiec powinien dostawać sto razy więcej plus kawałek księżyca na własność co kwartał.
odpowiedź
User
Spike
Należałoby się upomnieć o kolejną pożyczkę, bo przecież pensje muszą wzrosnąć na przyszły rok.
odpowiedź
User
Ian
Teraz widać ile kosztuje podatników utrzymanie Kury i spółki.
odpowiedź