SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes TVP wyciąga konsekwencje wobec dziennikarzy po interwencji RPO

Po tym, jak pod koniec września TVP Info pokazało na wizji starszą kobietę w zaplamionej odzieży jako ilustrację jednego z materiałów, Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do prezesa TVP z interwencją. Mateusz Matyszkowicz wyjaśnił w odpowiedzi, że osoby odpowiedzialne za tę emisję zostały ukarane, wyraził też ubolewanie z powodu emisji. „W pełni podzielam pańskie oceny” – napisał. Rzecznik poprosił tez KRRiT o zbadanie sprawy, ale odpowiedzi jeszcze nie dostał - nie wiadomo zatem, czy wdrożono procedury sprawdzające.

Chodzi o sprawę z 26 września. Wówczas na antenie TVP Info pokazano materiał poświęcony sytuacji emerytów. Na pasku można było przeczytać "Kolejni emeryci i renciści otrzymają dziś ostatni raz w tym roku 14. emerytury". W części ekranu wypowiedzi udzielała starsza kobieta, mówiąc o tym, że "każde wsparcie jest dobre" oraz że "człowiek ciągle żyje i ciągle coś potrzebuje". Druga kamera na części ekranu pokazywała ilustrujące ujęcia przechodzącej ulicą starszej kobiety. Z daleka można było dostrzec, że na jej ubraniu jest duża, ciemna plama. Te ujęcia zbulwersowały widzów i komentujących sprawę internautów. 

Interwencję w sprawie tej relacji podjął także Rzecznik Praw Obywatelskich. W jego imieniu zastępca RPO, Stanisław Trociuk, poprosił TVP o wyjaśnienia, zaś przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – o zbadanie sprawy. „Publiczna prezentacja takiego materiału może być uznana za naruszenie godności człowieka, obejmującej m. in. te wszystkie wartości, które określają podmiotową pozycję jednostki w społeczeństwie i które składają się, według powszechnej opinii, na szacunek należny każdej osobie” – napisał w obu wystąpieniach zastępca rzecznika.

Prezes TVP: "To było niedopuszczalne”

W odpowiedzi prezes TVP, Mateusz Matyszkowicz wyjaśnił, że władze spółki niemal natychmiast wdrożyły procedury i ukarały osoby winne emisji na antenie TVP Info. Podkreślił też: „W materiale w sposób niedopuszczalny przedstawiono przypadkową starszą osobę w zaplamionej odzieży, co mogło naruszać nie tylko jej prawo do prywatności, ale przede wszystkim jej poczucie godności”.

Wyraził też ubolewanie z powodu „zaistniałej sytuacji, która nigdy nie powinna mieć miejsca”. - W pełni podzielam Pańskie oceny sformułowane w przedstawionym piśmie – czytamy w odpowiedzi. Analizując to, co się wydarzyło, Matyszkowicz pisze: „sposób realizacji, konstrukcja i wreszcie dopuszczenie do emisji powyższego materiału było niedopuszczalne i uchybiało zasadom profesjonalizmu i etyki, którą w swojej pracy zawodowej kierować się powinni pracownicy i współpracownicy Telewizji Polskiej”.

Przewodniczący KRRiT milczy

Mateusz Matyszkowicz podkreśla jednocześnie, że działanie odpowiedzialnych za emisję osób miało charakter nieumyślny i nie miało na celu naruszenia godności osoby przedstawionej w materiale. Natomiast krytykę, jaka spadła na TVP po tej emisji nazywa „słuszną”. „Informuję ponadto, że Telewizja Polska S.A. zdecydowała się wdrożyć dodatkowe procedury kontrolne, mające na celu niedopuszczenie do podobnych sytuacji w przyszłości.

O tym, że działania dziennikarzy i realizatorów były nieumyślne, a osoby winne zaniedbaniu zostały ukarane, informowało nas już we wrześniu biuro prasowe nadawcy. "Jednym z kadrów było niestosowne ujęcie pewnej starszej Pani, którego nie dostrzeżono. Materiał w serwisie pojawił się jednorazowo i natychmiast został poprawiony. Nie było to działanie intencjonalne i zamierzone. Osoba odpowiedzialna została ukarana" - napisano wówczas.

Przewodniczący KRRiT – jak wynika z materiałów zamieszczonych na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich – nie odpowiedział na razie na pismo, nie wiadomo zatem, czy wszczęto procedury wyjaśniające.

W październiku 2023 roku średni dobowy udział TVP Info wyniósł 5,92 proc. (po wzroście o 24,11 proc.).

Dołącz do dyskusji: Prezes TVP wyciąga konsekwencje wobec dziennikarzy po interwencji RPO

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trupek
Nie udaj matuszkiewicz jeszcze gorsze od kurskich masakra
odpowiedź
User
???
A za co tu karac. Za pokazanie prawfy???
odpowiedź
User
YKK
Jak się zatrudnia gówniarzy, to takie są tego efekty.
odpowiedź