SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ma przeprosić KPH za dokument "Inwazja"

W Sądzie Okręgowym w Warszawie ogłoszono wyrok w sprawie Kampania Przeciw Homofobii przeciwko TVP dotyczącej atakującego osoby LGBT+ programu „Inwazja". Sąd nakazał przeprosić telewizji publicznej KPH. Wyrok nie jest prawomocny.

fot. KPHArticle

Sprawa dotyczy wyemitowanego przez TVP1 w październiku 2019 roku półgodzinnego dokumentu „Inwazja” krytykującego m.in. marsze osób LGBT+ i mającego rzekomo pokazywać ich kulisy.

Zdaniem Kampanii Przeciw Homofobii, „w złowrogo brzmiącym materiale Telewizja Polska zaserwowała widzom 30 minut manipulacji, przekłamań i nietrafionych interpretacji nt. osób LGBT+, marszów równości i Kampanii Przeciw Homofobii”. Organizacja – w imieniu kilku osób, które poczuły się dotknięte – pozwała Telewizję Polską.

KPH żąda od TVP przekazania 10 tys. zł na cel społeczny. Stowarzyszenie chce również, aby TVP wyemitowało w głównym wydaniu Wiadomość przeprosiny o następującej treści: „Telewizja Polska S.A. z siedzibą w Warszawie przeprasza stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii z siedzibą w Warszawie o bezprawne naruszenie dóbr osobistych stowarzyszenia, tj. naruszenie jego dobrego imienia oraz wolności w sporządzenie z naruszeniem zasad rzetelności i staranności dziennikarskiej materiale pt. „Inwazja” wg. Scenariusza i reżyserii Przemysława Wenerskiego”.

Przeprosiny w TVP

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekał, że TVP ma przeprosić KPH w „ Wiadomościach” za bezprawne naruszenie dóbr osobistych stowarzyszenia w materiale ”Inwazja”. Dodatkowo sąd nakazał TVP zapłatę 10 tys. na Stowarzyszenie Lambda.

TVP zostało zobowiązane również do przekazania na rzecz KPH 3167 zł tytułem zwrotu kosztów zwrotu procesu oraz 1100 zł na rzecz skarbu państwa tytułem nieuiszczonych kosztów procesu. 

W ustnym orzeczeniu sędzia Joanna Kruczkowska wskazała m.in. że nagrania wykorzystane w “Inwazji”, które przekazała TVP zatrudniona przez Telewizję kobieta podszywającą się przez wolontariuszkę KPH, były zdobyte nielegalnie. Jak wynika z opisu na stronie KPH, sędzia zwróciła uwagę na jednostronny wydźwięk materiału jak i na wykorzystanie w zmanipulowany sposób nagrań spoza Polski. Podniosła również temat terminu emisji para reportażu, która miała miejsce na 4 dni przed wyborami, co mogło mieć to wpływ na ewentualne decyzje wyborców i wyborczyń.

Uwagę sędzi zwróciła również muzykę użytą w “Inwazji”, która miała budzić poczucie zagrożenia, przestraszyć - podaje KPH. Podobnie jak tytuł, który sugeruje, że ktoś nam zagraża, niebezpieczeństwo się zbliża, że trzeba przeciwko czemuś wystąpić. Wyrok nie jest prawomocny – TVP ma możliwość odwołania się od decyzji sądu.

- Dzisiejszy wyraz Sądu po raz kolejny potwierdza, że polskie prawo nie daje przyzwolenia na homofobię. Zarówno organizacje, jak i osoby LGBT mogą dochodzić swoich praw, jeżeli staną się ofiarami mowy nienawiści. Są ku temu narzędzia prawne określone w Kodeksie cywilnym. Media, zwłaszcza media publiczne, nie mogą rozpowszechniać nieprawdziwych, krzywdzących i homofobicznych materiałów. Stoi to w sprzeczności zarówno z zasadami etyki dziennikarskiej, jak i z prawem - wskazuje reprezentujący KPH przed sądem r.pr. Jakub Turski.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w czerwcu 2022 roku. Wtedy to sąd orzekł, że publikując materiał TVP naruszyła dobra osobiste Magdaleny Świder, Moniki Tichy, Elżbiety Podleśnej, Karola Opica, Krzysztofa Listowskiego, Pawła Szamburskiego i Pawła Ziemby. Jak podał portal Oko.press, sąd nakazał telewizji publicznej zapłacić ponad 35 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz organizacji społecznych działających na rzecz osób LGBT w Polsce, w tym m.in. na Fundację Trans-Fuzja, Lambdę Szczecin, Prowincję Równości i KPH. Zadośćuczynienie zasądzono także na rzecz powodów. TVP ma także całkowity zakaz dystrybucji dokumentu.

Wyrok nakazywał też TVP złożenie na swój koszt oświadczenia z przeprosinami za naruszenie dóbr osobistych. Przeprosiny o treści wskazanej przez sąd mają zostać opublikowane w głównym wydaniu „Wiadomości”.

Dołącz do dyskusji: TVP ma przeprosić KPH za dokument "Inwazja"

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bison616
Przeprosin chcą Ci, którzy nigdy nie przepraszają. Siła jest siłą. A wolność wyrażania własnego zdania opartej na faktach, jest penalizowana w zarodku. Tęczowy zamordyzm, serio trzeba byś ślepym i ignorantem rzeczywistości, żeby tego nie widzieć. Lub zwykły ludzki strach i ostracyzm żeby ukazać ich w złym świetle.
odpowiedź
User
?
Tęczowy zamordyzm, serio trzeba byś ślepym i ignorantem rzeczywistości, żeby tego nie widzieć.
O czym bredzisz? ktoś Ci coś nakazuje lub zabrania?
odpowiedź
User
roma
Super!
odpowiedź