SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP inwestuje w technologie 4K. Może powstać nowy kanał

Telewizja Polska zaplanowała na 2018 rok uruchomienie mobilnej platformy umożliwiającej rejestrację i emisję na żywo do internetu materiałów w formacie 4K. Nadawca publiczny planuje także kanał z kontentem w jakości UHD - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, nadawca publiczny przygotowuje się do intensywnej produkcji i dystrybucji treści w jakości Ultra High Definition (4K). Telewizja Polska wykorzystuje już teraz narzędzia dostosowane do produkcji kontentu w jakości ultra HD, ale nie w zakresie, który pozwoliłby na swobodną dystrybucję takich treści. To ma się zmienić już za dwa lata.

Pod koniec czerwca br. Telewizja Polska ogłosiła przetarg na świadczenie usług w zakresie badań i rozwoju technologii 4, 8 i 16K w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej pt. „Pilotażowa instalacja rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4,8 i 16K”. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

W ramach projektu uruchomiona zostanie produkcja audycji w dużo wyższej rozdzielczości niż obecnie. Trafią one do anten Telewizji Polskiej oraz będą udostępniane w internecie. Założeniem nadawcy jest zwiększenie atrakcyjności produkowanych treści poprzez poprawę jakości technicznej materiałów. Wartość projektu wynosi 23,5 mln zł, w tym wkład Funduszy Europejskich to 9,4 mln zł.

- Zgodnie z projektem, Telewizja Polska zamierza uruchomić w 2018 roku kompletną mobilną instalację technologiczną umożliwiającą rejestrację i emisję na żywo do internetu w formacie 4K wydarzeń live, post-produkcję i archiwizację zarejestrowanego materiału. Realizacja powyższego projektu będzie dużym krokiem w kierunku uruchomienia nowego kanału pracującego w jakości Ultra High Definition - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Magdalena Łobodzińska, rzecznik prasowa Telewizji Polskiej.

Zarząd TVP nie podjął jeszcze decyzji, kiedy kanał z treściami w jakości UHD wystartuje. Uruchomienie samego procesu technologicznego nie musi być bowiem jednoznaczne ze startem kanału.

Technologia 4K, zwana także Ultra High Definition (UHD), umożliwia oglądanie obrazu o rozdzielczości 3840x2160 pikseli. To cztery razy większa rozdzielczość niż jaką oferuje obecnie technologia Full HD, która stała się już standardem w telewizji.


Foto: Wikimedia Commons

Warto dodać, że w portfolio Telewizji Polskiej od 2008 roku znajduje się kanał TVP HD, który jest dostępny u operatorów satelitarnych i kablowych. Obecnie w wysokiej rozdzielczości nadają już obie główne anteny Jedynka i Dwójka, a także TVP Sport. Jakość HD nie jest już zatem wyróżnikiem.

W 2014 roku prezes Juliusz Braun chciał zmienić TVP HD w kanał TVP Premium HD z dedykowanym tylko jemu kontentem. Jak dotąd jednak do tego nie doszło. Możliwe zatem, że nowa stacja z treściami w jakości ultra HD zastąpi właśnie kanał TVP HD.

Na dzień dzisiejszy tylko 4 z 12 kanałów TVP są nadawane w jakości HD, czyli w standardzie 1080i. Są to kanały TVP1 HD, TVP2 HD, TVP HD i TVP Sport HD. Niebawem w jakości HD pojawi się kanał TVP Info.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP inwestuje w technologie 4K. Może powstać nowy kanał

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hh
buhahahahaha Wiadomsci przeszly na HD w calosci dopiero wiosną, Telexpress w wiekszosci leci w SD, Panorama w ogole jakby w jakosci VHS a oni sie pchają do 4K :D
47 9
odpowiedź
User
se
moze najpierw niech w 100 % przejdą na HD
bo nie ma
TVP Kultura HD (skandal)
TVP Historia HD
TVP Info HD (ma być dopiero)
TVP Seriale HD
TVP 3 HD
TVP Rozrywka HD
32 9
odpowiedź
User
se
moze najpierw niech w 100 % przejdą na HD
bo nie ma
TVP Kultura HD (skandal)
TVP Historia HD
TVP Info HD (ma być dopiero)
TVP Seriale HD
TVP 3 HD
TVP Rozrywka HD
20 10
odpowiedź
User
dziennikarz
Jasne, 16K im się marzy, a ośrodki regionalne TVP pracują na XDCAM SD, a niektóre jadą nawet na analogowej Becie.
43 9
odpowiedź
User
kr
niech oni się najpierw nauczą robić widły, grabie, chodaki, a nie zabierają się za nowoczesną technologię. Najpierw podstawy
32 11
odpowiedź