SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP chce nadawać kanały naziemne tylko w jakości HD i 4K

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl Telewizja Polska planuje emisję wszystkich stacji w jakości HD. W 4K będzie dostępny reaktywowany kanał TVP 4K.

Jako pierwsza przejście na nadawanie w wysokiej rozdzielczości drogą naziemną potwierdziła Telewizja Puls. Kanały Puls i Puls 2 już w II kwartale 2022 roku będą emitowane w jakości HD. Podobne plany ma TVN Grupa Discovery. W jakości HD mają być nadawane TVN, TVN7 i TTV. Nie zmieni się natomiast jakość kanału Metro, który przynajmniej na razie będzie dostępny w standardowej rozdzielczości (SD).

Na konferencji poświęconej wynikom finansowym Cyfrowego Polsatu pytaliśmy o plany tego nadawcy odnośnie DVB-T2/HEVC. Stosowne decyzje dotyczące Polsatu, Super Polsatu, TV4 i TV6 zostaną jednak ogłoszone w późniejszym okresie.

Cała oferta programowa w HD, jeden kanał w 4K

Jak sprawa wygląda w przypadku TVP?  - Strategicznym celem Spółki jest udostępnienie widzom sygnału wszystkich swoich programów, co najmniej w wysokiej rozdzielczości (HD).  Już dziś, jako jedyny nadawca w naziemnej telewizji cyfrowej, Telewizja Polska udostępnia swój program w jakości HD na 5 antenach:  TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Kultura. Docelowo, po zmianie standardu nadawania, zaplanowanego w połowie przyszłego roku, o ile pozwoli na to liczba przyznanych TVP miejsc na multipleksach, planujemy aby cała dostępna tam oferta programowa była w jakości co najmniej HD, mając również w planach emisję programu o najwyższej dostępnej powszechnie jakości Ultra HD - 4K - informuje portal Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

W przyszłym roku zmiana standardu telewizji naziemnej

W II kwartale 2022 roku dojdzie do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Emisja nie będzie prowadzona w DVB-T, tylko w DVB-T2/HEVC. Użytkownicy starszych telewizorów lub tunerów będą musieli je wymienić. Szacuje się, że to ponad 2 mln gospodarstw domowych.

Niedawno ruszyła kampania społeczna w tej sprawie. Nowy standard pozwoli na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości. Telewizja Polska zapowiada uruchomienie internetowo-naziemnej platformy cyfrowej z regularnym kanałem TVP 4K w ofercie.

Zmiana standardu nie obejmie abonentów platform satelitarnych i sieci kablowych.

Emisje testowe w nowym standardzie

Czołowi nadawcy telewizyjni prowadzą już testy w nowym standardzie. W ramach emisji próbnych Telewizji Polskiej dostępne są stacje: TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka. W czasie Euro 2020 w ten sposób można było odbierać także TVP 4K. Sygnał dociera do 90 proc. mieszkańców Polski. Mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic i Bydgoszczy mogą odbierać emisje testowe TVN Grupy Discovery. W ofercie multipleksu próbnego są: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD.

W Warszawie i we Wrocławiu testy prowadzi z kolei spółka BCAST związana z Cyfrowym Polsatem. Udostępnia sygnał Polsat HD i TV Republika.

W Szczecinie emisje próbne prowadzi spółka MWE. Niedługo powinna uruchomić testowe multipleksy także w Warszawie i Gdańsku.

Tymczasem od soboty kanał muzyczny Stars TV nadaje w naziemnej telewizji naziemnej DVB-T2 w Warszawie. Stacja nadaje na testowym muxie firmy BCAST na pozycji nr. 23.

TVP planuje 3,2 mld zł wpływów i 250 mln zł straty

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Spółka osiągnęła 198 mln zł zysku netto.

Na koniec ub.r. w Telewizji Polskiej było 2 867 pracowników etatowych, o 42 więcej niż rok wcześniej. Każdy zarabiał średnio 9 832 zł brutto (bez nagród i odpraw), wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,17 mln zł. Łączne nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się o 6,2 proc. do 545,19 mln zł.

W planie finansowym na br. TVP zakłada wzrost przychodów o 5,4 proc. do 3,2 mld zł oraz spadek wyniku netto ze 198,3 mln zł zysku do 250 mln zł straty. Rentowność nadawcy obniżą m.in. koszty obsługi Euro 2020 i igrzysk oraz uruchomienia nowych stacji.

W br. Telewizja Polska otrzymała kolejne 1,71 mld zł w ramach rekompensaty abonamentowej. Ustawa budżetowa, w której zapisano łącznie 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP, Polskiego Radia i publicznych rozgłośni regionalnych, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia.

W pierwszej połowie br. Telewizja Polska osiągnęła ponad 80 mln zł zysku netto przy 1,5 mld zł przychodów. Z reklam i sponsoringu zarabia mniej niż planowała, zwiększyła zatrudnienie, przy czym tylko w swojej centrali.

Dołącz do dyskusji: TVP chce nadawać kanały naziemne tylko w jakości HD i 4K

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Na początku października TVP rozstrzygnęła przetarg na podniesienie reszty swoich kanałach SD do HD. Sprzęt dla TVP ABC miał być zainstalowany w ciągu 30 dni a dla reszty kanałów w ciągu 60 dni. Czyli technicznie nadawać wszystkie kanały w HD mogli by już od początku przyszłego roku.
Czy WM mogłyby sprawdzić dlaczego MUX 8 nie przejdzie na DVB-T2?
odpowiedź
User
Klara
Czyli TVP SERIALE I TVP ROZRYWKA w HD - to wydaje się niezbędne szczególnie w dystrybucji kablowej i satelitarnej gdzie SD wygląda jak biedatelewizja
odpowiedź
User
Wartyll
Psikanie perfumami nie zabije smrodu szamba.
odpowiedź