SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP rozważa kroki prawne wobec KRRiT. Likwidator: "To aberracja i bezprawne działanie"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, mimo decyzji sądu o wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego spółki TVP w likwidacji, nie chce wypłacić jej zaległych wpływów z abonamentu. To prawie 142 mln zł. - Aberracją jest fakt, że regulator, który ma wspierać Telewizję Polską w realizowaniu misji publicznej, podejmuje działania sprzeczne z prawem, które ostatecznie mogą uniemożliwić jej realizację zobowiązań - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Daniel Gorgosz, likwidator TVP. 

Daniel Gorgosz i Maciej Świrski, fot. TVP, KRRiT Daniel Gorgosz i Maciej Świrski, fot. TVP, KRRiT

Daniel Gorgosz, likwidator Telewizji Polskiej, wysłał we wtorek do Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty zaległych wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141 780 tys. zł wraz z odsetkami. 

W piśmie podkreślił, że od 8 kwietnia br. jest wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako likwidator spółki. Zdecydował o tym Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy. Gorgosz powołał się też na decyzję starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa, który oddalił wniosek Macieja Świrskiego o złożenie do depozytu sądowego środków z abonamentu rtv. KRRiT nie przekazała TVP środków z wpływów abonamentowych za pierwszy kwartał tego roku. 

KRRiT nie zamierza też przekazać kolejnych transzy pieniędzy należnych telewizji publicznej. 

- Wpisy do KRS likwidacji TVP czy PR są nadal nieprawomocne i przysługuje od nich odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie. Tym samym, z uwagi na nieprawomocność, zastosowanie ma par. 2 uchwały KRRiT nr 40/2024, który przewiduje wypłatę wpływów z opłat abonamentowych na rzecz danej spółki do depozytu sądowego - powiedziała nam Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowa KRRiT. Dodała, że kolejne “pieniądze dla TVP i PR będą wypłacone 15 kwietnia do depozytu sądowego”.  

Czytaj także: Jacek Kurski chce wrócić do polityki. Przez Brukselę

TVP: rozważamy podjęcie dalszych kroków prawnych

TVP jest oburzone tą decyzją i rozważa podjęcie kroków prawnych wobec szefa KRRiT. 

- Aberracją jest fakt, że regulator, który ma wspierać Telewizję Polską w realizowaniu misji publicznej, podejmuje działania sprzeczne z prawem, które ostatecznie mogą uniemożliwić jej realizację zobowiązań. Telewizja Polska SA w likwidacji podejmuje szereg działań zmierzających do ukrócenia całkowicie bezprawnych praktyk KRRiT i jej przewodniczącego, polegających przede wszystkim na przetrzymywaniu środków z abonamentu, które Krajowa Rada miała obowiązek przekazać do Telewizji Polskiej oraz do rozgłośni radiowych na wypełnienie misji publicznej - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Daniel Gorgosz. 

- Jednym z zarzutów podnoszonych przez KRRiT był rzekomy brak pewności co do osoby uprawionej do reprezentowania spółki. Obecnie, pomimo wpisania do rejestru likwidacji TVP i mnie jako likwidatora, jak również pomimo wydania przez sąd postanowienia o oddaleniu wniosku o przyjęciu środków do depozytu, przewodniczący KRRiT publicznie informuje, że środków nie wypłaci. Wysłaliśmy kolejne już wezwanie do zapłaty. Bierzemy oczywiście pod uwagę, w przypadku dalszej odmowy wypłaty środków z abonamentu, które KRRiT przetrzymuje bez żadnej podstawy prawnej, podjęcie dalszych kroków prawnych. Analizowana jest przez biuro prawne kwestia złożenia cywilnego pozwu o odszkodowanie przeciwko KRRiT - dodał likwidator TVP. 

Daniel Gorgosz ma również nadzieję, że “sprawie przyjrzy się prokuratura, do której już w styczniu wysłane było przez TVP zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez członków KRRiT”. 

Czytaj także: Czy szef KRRiT przeleje pieniądze TVP? “Nie widziałem tej decyzji”

Maciej Świrski może mieć problemy

Zapytaliśmy prawnika, czy Maciej Świrski może mieć kłopoty za przetrzymywanie należnych TVP pieniędzy.  

- Grozi mu za to do trzech lat pozbawienia wolności z artykułu 231, czyli niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień funkcjonariusza państwowego. Zapewne likwidator złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i wtedy prokurator z urzędu prowadzi takie postępowanie - powiedziała nam Zofia Gajewska, adwokat i radca prawny w Kancelarii Dubois i Wspólnicy. 

Zgodnie z art. 231 kodeksu karnego par. 1 “funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. 

Czytaj także: Nowy program w TVP Info. To ma być następca “Studia Wschód”

Dołącz do dyskusji: TVP rozważa kroki prawne wobec KRRiT. Likwidator: "To aberracja i bezprawne działanie"

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jk
Hej likwidator, brak pieniedzy przyspieszy likwidacje, to chyba twoje zadanie?
14 15
odpowiedź
User
Hmm
Daniel Gorgosz, likwidator TVP jest zamieszany w milionowy przekręt w szpitalu w Rypinie. Likwidator pracował tam w latach 2016-2018 i właśnie wtedy miał brać udział w przestępstwie. W toku śledztwa rypińska prokuratura ustaliła, że od 19 maja 2017 roku do 5 października 2018 roku w Rypinie niszczono, poprzez fizyczne podarcie, dokumenty w postaci faktur. Zarzutami objęto całą grupę lekarzy i pracowników rypińskiego szpitala. Wśród nich znalazł się Daniel Gorgosz
9 12
odpowiedź
User
Neo-TVP
Aby dokonać zmian w działalności telewizji publicznej konieczne jest przeprowadzenie zmian zgodnych z prawem czyli zmian obowiązujących ustaw i rozporządzeń na co potrzebna jest zgoda prezydenta. Wybitny konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski zmiażdzyl działania Sienkiewicza, ktore bez żadnego rozporządzenia z pominięciem obowiązujących ustaw na podstawie uchwały Sejmu i prawa ogólnego czyli Kodeksu Spółek Handlowych nie mają zadnej mocy prawnej i są razacym naruszeniem prawa. TK z jego ówczesnym prezesem prof. Andrzejem Zollem wydalo w 1995 roku orzeczenie, które jasno mowi, że minister kultury nie może samodzielnie decydować o kształcie rad nadzorczych spółek medialnych.
7 13
odpowiedź