SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP najlepiej pokazuje osoby starsze i niepełnosprawne

Osoby niepełnosprawne i starsze pojawiają się w stacjach naziemnych głównie w programach interwencyjnych, ale coraz częściej w szerszym  kontekście. Najlepiej ich pozytywny wizerunek prezentuje TVP - wynika z analizy KRRIT.

PAP / Marcin BieleckiArticle

Krajowa Rada po raz drugi zwróciła się do nadawców z naziemnej telewizji cyfrowej o informacje o sposobach promowania przez nich na antenie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych. Po raz pierwszy pojawiło się także pytanie dotyczące prezentowania wizerunku osób starszych.

Z analizy KRRiT wynika, że zarówno osoby niepełnosprawne jak i osoby starsze są w programach telewizyjnych przede wszystkim bohaterami audycji interwencyjnych i pomocowych. Rada podkreśla, że nadawcy coraz częściej starają się ukazywać ich życie w szerszym kontekście, np. w świetle aktywności zawodowej czy społecznej i przy wykorzystaniu różnych gatunków (np. audycji informacyjnych i publicystycznych, seriali i telenoweli, audycji rozrywkowych, magazynów czy filmów dokumentalnych i fabularnych).

- Najpełniejszą i najbardziej zróżnicowaną ofertę programową w zakresie promowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych oraz osób starszych zaprezentowała Telewizja Polska. Osoby te były bohaterami audycji informacyjnych, poradnikowo-edukacyjnych, telewizji śniadaniowej, reportaży, filmów dokumentalnych, fabularnych oraz seriali, a także kampanii społecznych - informuje KRRiT.

Tematyka osób niepełnosprawnych i osób starszych pojawiała się także  sporadycznie w reality-show, przy czym Krajowa Rada podała, że „zachęca do nienadawania tego typu audycjom sensacyjnego wydźwięku bądź tabloidowych tytułów, gdyż prowadzi to do banalizacji środków wyrazu i wypaczania pozytywnego przekazu”.

KRRiT poinformowała, że „docenia starania nadawców, których oferta programowa kreuje pozytywny obraz osób niepełnosprawnych i osób starszych” oraz, że „dostrzega także postęp ilościowy i wyższy poziom jakości emitowanych audycji”.

Informacji udzieliło 10 z 11 zapytanych nadawców: Telewizja Polska (TVP1, TVP 2, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka i TVP ABC), Telewizja Polsat (Polsat, Polsat Sport News, TV 4 i TV 6), TVN (TVN i TVN 7), Telewizja Puls (TV Puls, TV Puls 2), Stopklatka (Stopklatka TV), Stavka (TTV), Eska TV (Eska TV), Lemon Records (Polo TV),TV Spectrum (Fokus TV) oraz ATM Grupa (ATM Rozrywka TV). KRRiT nie otrzymała odpowiedzi od Fundacji Lux Veritatis, nadawcy Telewizji Trwam.

Działania KRRiT w tym zakresie są spójne z Konwencją Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych oraz z Założeniami Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020.

Dołącz do dyskusji: TVP najlepiej pokazuje osoby starsze i niepełnosprawne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl