SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zaprezentowała nowości jesiennej ramówki w kanałach tematycznych

Centrum Kultury i Historii jest wizytówką Telewizji Polskiej i miejscem spotkań naszych widzów z kulturą ambitną, a ta jesień w kanałach tematycznych zapowiada się naprawdę ciekawie - mówił na konferencji poświęconej nowościom jesiennej ramówki kanałów tematycznych prezes TVP Jacek Kurski.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. akpaArticle

W warszawskiej siedzibie Telewizji Polskiej w czwartek odbyła się konferencja prasowa Centrum Kultury i Historii (CKiH) dotycząca nowości w jesiennej ramówce 4 kanałów tematycznych TVP: TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Historia oraz TVP HD.

"Ta jesień w kanałach tematycznych zapowiada się naprawdę ciekawie. Wiele jest kanałów tematycznych w TVP, niektóre mają charakter masowy jak kanał informacyjny TVP Info czy TVP Sport, niektóre dopiero zaczęły funkcjonowanie jak TVP Kobieta czy TVP Nauka (…), ale Centrum Kultury i Historii - właśnie ono jest wizytówką Telewizji Polskiej i miejscem spotkań naszych widzów z kulturą ambitną" - powiedział prezes Jacek Kurski.

"To perła w koronie TVP, bo to głównie tam przedstawiciele świata kultury, sztuki, filmu, teatru rozmawiają o nowych projektach, o nowych wspaniałych, cennych inicjatywach i realizacjach" - podkreślił.

Prezes TVP przypomniał, że "to właśnie w CKiH powstają audycje historyczne, kulturalne, publicystyczne, reportaże i koncerty". "Prezentujemy bogatą ofertę filmów i seriali. Troszczymy się, aby ocalić od zapomnienia arcydzieła małego i wielkiego ekranu" - powiedział Kurski, dodając, że "TVP jest największym w Polsce producentem filmów dokumentalnych".

"CKIH proponuje widzom tylko wartościowe i mądre spektakle teatralne, filmy, programy, koncerty, które wzmacniają nasze poczucie wspólnoty, odsłaniają prawdę historyczną, przypominają nam o naszych polskich korzeniach, naszej tradycji, o pięknie naszego kraju" - wyjaśnił.

W ofercie TVP Kultura ważne miejsce zajmuje muzyka

Kurski przypomniał, że w ofercie TVP Kultura ważne miejsce zajmuje muzyka. "Przed nami bowiem 18. Konkurs Chopinowski - od 2 do 23 października - który co pięć lat otwiera laureatom drzwi do największych sal koncertowych. W tym roku, z powodu pandemii, odbędzie się on (…) po sześciu latach. Ale dzięki TVP cała Polska, cały nasz kraj i cały świat będzie mógł śledzić zmagania uczestników tego Konkursu, który jest pięknym przykładem kulturalnej misji, która angażuje masową widownię" - powiedział prezes TVP.

"Misją CKiH jest dotrzeć do każdego widza, zaspokoić jego oczekiwania, wrażliwości, potrzeby, pogłębić jego zainteresowania" - podkreślił Kurski.

Nadzór nad działalnością CKiH pełni członek zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz, który wskazał, że "funkcjonalnie definiując, misją jest to, czego nie zrobią stacje komercyjne".

Matyszkowicz wyjaśnił, że ambitną kulturę, filmy i programy "jest trudno zmonetyzować". "Od tego też jest Telewizja Publiczna, aby móc je udostępniać szerokiej publiczności" - wyjaśnił.

"Rok temu powstała antena TVP Dokument, na którą widzowie i dokumentaliści czekali wiele lat. (…) Udało się to nam. Oczywiście, na rynku istnieją kanały dokumentalne komercyjne. Ten, tworzony przez telewizję publiczną, jest jednak szczególny. Jestem z niego bardzo dumny, bo udało się stworzyć kanał bez kompromisu" - podkreślił.

Matyszkowicz przypomniał, że "w tym roku produkcje TVP otrzymały kilkanaście nagród i nominacji podczas prestiżowych festiwali filmów dokumentalnych". "Tych dokumentów jest bardzo dużo i one pokazują naszą siłę" - zapewnił.

Zapowiedział, że "szczególnym zadaniem kanału TVP Kultura będzie w tym roku" relacjonowanie i obsługa 18. Konkursu Chopinowskiego. "Więcej w TVP Kultura będzie także seriali dokumentalnych. (…) I wreszcie klasyka światowego kina - to, co wielu z państwa bardzo, bardzo ceni" - powiedział.

"TVP Historia to antena, która rok do roku odnotowała 50 proc. wzrostu oglądalności, dzięki takim programom jak +Giganci historii+, czyli próbie odtworzenia formuły teleturnieju wiedzowego, bez kompromisu" - ocenił Matyszkowicz.

TVP HD "dołączył niedawno do kanałów CKiH"

Przypomniał, że kanał TVP HD "dołączył niedawno do kanałów CKiH". "Jest na niego pomysł, żeby opowiadać naszą kulturę i nasze dziedzictwo przez codzienność, poprzez odwiedzanie miejsc, w których produkuje się tradycyjną polską żywność, jak w cyklu o słów foodzie" - wyjaśnił Matyszkowicz. Zapowiedział, że jesienią pojawi się "cykl +Jak smakuje Polska+, gdzie będziemy tradycyjne potrawy widzieć w nowy sposób".

"Kanał TVP HD to jest także miejsce na pokazywanie rekonstrukcji. TVP realizuje niezwykle ważną misję przypominania, odtwarzania, wydobywania na nowo klasyki polskiej kinematografii. Nagle okazuje się, że znane nam bardzo dobrze seriale, jak +Lalka+ czy +Chłopi+ na nowo pokazane (…), że te seriale zyskały jakby swoje drugie życie, drugą młodość" - mówił członek Zarządu TVP.

"Cieszę się, że na 13 grudnia powstanie ekranizacja +Raportu ze stanu wojennego+ Marka Nowakowskiego. Cieszę się z cyklu opowiadającego o roli Polaków i o ratowaniu przez Polaków Żydów w trakcie Zagłady" - podkreślił Matyszkowicz.

W jesiennej ramówce TVP Dokument zagoszczą m.in. cykl "Barbara Włodarczyk zaprasza", w którym znajdzie się film francuski o szefie służb specjalnych Tadżykistanu, który przystąpił do Państwa Islamskiego. Będzie też film o największym wybuchu nienuklearnym na świecie (w bejruckim porcie w 2020 r.) oraz film samej Włodarczyk o surogatkach na Ukrainie.

Cykl "Portrety dokumentalne" będzie miał za zadanie przedstawić sylwetki najważniejszych polskich dokumentalistów (m.in. Jacka Bławuta, Mirosława Dębińskiego, Macieja Drygasa i Marii Dłużewskiej).

W TVP Kultura zapowiedziano na jesień prezentację przedstawień Teatroteki i cztery nowe spektakle telewizyjne: "Badanie ściśle tajne" w reż. Iwana Wyrypajewa, "Dolce vita" w reż. Leny Frankiewicz, "Cichą noc" w reż. Pawła Paszty i "Stryjeńska. Let's dance" na podstawie tekstu Anny Dudy i w reż. telewizyjnej Mariusza Bonaszewskiego. Jako pierwsza - 23 listopada - odbędzie się premiera monodramu "Stryjeńska. Let's dance" z Dorotą Landowską w roli tytułowej.

Z programów publicystycznych w TVP Kultura i TVP Historia zapowiedziano: "Co dalej?", cykl "Paryż śladami Chopina", "Kuchnia XX-lecia", "Żywot sarmacki" oraz co niedzielny program "Nie taka prosta historia", który poprowadzi Wiktor Świetlik.

Jesienią w TVP Historia oraz na antenie TVP HD kontynuowane będą cykle "Giganci historii", "Polska śródziemnomorska", program "Przystanek Slow Food" (bohaterem jednego z odcinków będzie były kolarz Czesław Lang) oraz nowy talk show pt. "Śmietanka towarzyska".

W TVP Kultura stale działać będzie w trakcie Konkursu Chopinowskiego Studio Koncertowe, przekazujące transmisje koncertów, relacje, dyskusje muzykologów i ekspertów. Agnieszka Lipiec-Wróblewska przedstawi film dokumentalny o byłych uczestnikach Konkursu Chopinowskiego i "o tym, jak Chopin zmienił ich życie".

Podczas konferencji omawiano również najnowsze produkcje i koprodukcje filmowe TVP - "Ciotka Hitlera", "Cudak", "Republika dzieci", "Sonata", "Lokatorka", "Przejście", "Bo we mnie jest seks" – jak i serialowe, m.in. "Wojenne dziewczyny" czy "Dom pod Dwoma Orłami".

Przypomniano, że TVP "dzięki projektowi rekonstrukcji cyfrowej tchnęła nowe życie w ponad 3 tys. archiwalnych pozycji - filmów, seriali i dokumentów", które będą prezentowane na antenach TVP Dokument i TVP HD. Dodano, że "aż 400 pozycji archiwalnych było rekonstruowane poklatkowo".

Zapowiedziano także, że w przyszłym roku odbędzie się 2. Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość".

TVP planuje 3,2 mld zł wpływów i 250 mln zł straty

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Spółka osiągnęła 198 mln zł zysku netto.

Na koniec ub.r. w Telewizji Polskiej było 2 867 pracowników etatowych, o 42 więcej niż rok wcześniej. Każdy zarabiał średnio 9 832 zł brutto (bez nagród i odpraw), wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,17 mln zł. Łączne nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się o 6,2 proc. do 545,19 mln zł.

W planie finansowym na br. TVP zakłada wzrost przychodów o 5,4 proc. do 3,2 mld zł oraz spadek wyniku netto ze 198,3 mln zł zysku do 250 mln zł straty. Rentowność nadawcy obniżą m.in. koszty obsługi Euro 2020 i igrzysk oraz uruchomienia nowych stacji.

W br. Telewizja Polska otrzyma kolejne 1,71 mld zł w ramach rekompensaty abonamentowej. Ustawa budżetowa, w której zapisano łącznie 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP, Polskiego Radia i publicznych rozgłośni regionalnych, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia.

Dołącz do dyskusji: TVP zaprezentowała nowości jesiennej ramówki w kanałach tematycznych

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DrVictór
A TVP Rozrywka i projekt powstania TVP Nauka (najpierw portalu tematycznego, potem kanału) to gdzie?
Pewnie wiemy, że władza boi się wiedzy i jej znaczenia w świecie, gdzie trendami jest obecnie transhumanizm i cisgeniczność (Lem), oraz krytyki poprzez satyrę. O samej ofercie TVP Kobiety, której nawet nie ma na platformie CANAL+ nie wspomnę.
odpowiedź
User
Xyz
Kiedy dekoder TVP? Do pierwszych wyłączeń DVB-T zostało 6 miesięcy. Za pół roku niektórzy naziemni odbiorcy zdziwią się brakiem sygnału. Cisza, nawet nie ma informacji, aby wymieniać sprzęt.
odpowiedź
User
Muzykant
A kiedy start TVP Muzyka? :D
odpowiedź