SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Polonia wraca do Ameryki Północnej i Południowej

W poniedziałek Telewizja Polska poinformowała, że wygrała proces z firmą Spanski Enterprises Inc. przed nowojorskim sądem. W rezultacie TVP Polonia będzie ponownie dostępna w Ameryce Północnej i Południowej.

TVP PoloniaArticle

Kanadyjska firma Spanski Enterprises pierwszą umowę z Telewizją Polską podpisała w roku 1994 r. - Decyzje związane z poddaniem umowy pod prawo amerykańskie, podjęte, gdy w zarządzie Telewizji Polskiej zasiadał prezes Robert Kwiatkowski, obecnie członek Rady Mediów Narodowych spowodowały, że wszelkie spory o naruszenia kontraktu musiały być rozstrzygane w USA i były dla TVP niezwykle kosztowne - informuje w komunikacie publiczny nadawca.

Umowa wygasła 13 grudnia 2019

Umowa pomiędzy TVP a Spanski Enterprises wygasła 13 grudnia 2019 r., lecz jeszcze przed tą datą kanadyjska firma wystąpiła z powództwem przeciwko nadawcy. Rozpoczął się proces, w którym firma Spanski dowodziła, że ma prawo do wydłużenia czasu trwania umowy uprawniającej do wyłącznej dystrybucji programu TVP Polonia na terenie obu Ameryk na kolejne 10 lat. TVP prezentowała odmienne stanowisko.

Warunki umowy z firmą Spanski zakładały wyłączność tej firmy do dystrybucji TVP Polonia na obu rynkach oraz dawały jej wiele innych uprawnień: Telewizja Polska oceniała je jako niekorzystne. W związku ze sporem sądowym, od grudnia 2019 roku kanał TVP Polonia był więc niedostępny w Ameryce Północnej i Południowej.

Jak informuje publiczny nadawca, dzięki wygranemu procesowi program TVP Polonia będzie niebawem ponownie dostępny w obu Amerykach, szczególnie dla Polonii zamieszkującej licznie Stany Zjednoczone.

W 2019 roku Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - rekompensata.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Polonia wraca do Ameryki Północnej i Południowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kornelo
To bardzo dobra wiadomość, ostatnio oglądałem program że właśnie tam znajduje się bardzo dużo Polaków, na pewno ucieszy ich ta wiadomość
odpowiedź
User
Agnieszka
A kto to ogląda?
odpowiedź
User
Bogdan
Kiedyś to by była fantastyczna wiadomość. Teraz każdy widzi jak to wyglada. Nawet jeśli na głos nie mówi, to widzi.
odpowiedź