SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Polonia „nie do uratowania”, czas na TV Polska

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z Telewizją Polską uruchomioną nowy kanał telewizyjny dla Polonii, którego robocza nazwa to TV Polska - zapowiedział Radosław Sikorski. Stacja będzie skierowana przede wszystkim do Polaków na Ukrainie, Litwie i Białorusi.

TVP PoloniaArticle

Przemawiając w środę w Senacie, szef MSZ Radosław Sikorski stwierdził, że najwyższy czas zrewidować formułę telewizji dla polskiej diaspory, ponieważ TVP Polonii jest obecnie trudno funkcjonować na rynku. - Dziś jest ona obarczona anachroniczną w dobie internetu misją informowania o sytuacji w Polsce oraz o jej stanowisku wobec kluczowych zagadnień współczesnego świata. I to jest problem nierozwiązywalny - powiedział.

Sikorski ocenił, że TVP Polonia „jest w pewnym sensie nie do uratowania”. - Chodzi o to, że jest ona obarczona niekorzystną umową o wyłączności praw do wszelkich emitowanych programów, zawartą z dystrybutorem na terenie Ameryki. Eliminuje to najciekawsze audycje, które telewizja publiczna mogłaby upowszechniać innymi, korzystniejszymi kanałami. Zmiany technologiczne umożliwiają dziś dostęp do kilkudziesięciu kanałów telewizji w języku polskim w wielu regionach świata, w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej i Południowej - wyjaśnił.

W maju br. udział TVP Polonia w polskim rynku wyniósł 1,01 proc. (zobacz szczegółowe dane).

MZS w porozumieniu z TVP podjął decyzję o utworzeniu nowego kanału dla Polonii, pod roboczą nazwą TV Polska.

- TV Polska będzie emitować najnowsze, najbardziej wartościowe i najpopularniejsze programy telewizji publicznej, wzbogacone o programy edukacyjne, kulturalne i gospodarcze. Jego elementem będzie cotygodniowy program poświęcony Polonii, wykorzystujący produkcję lokalnych ośrodków telewizyjnych z samej diaspory. Program będzie nadawany w języku polskim, ale wybrane audycje będą mieć obcojęzyczne napisy - zapowiedział Radosław Sikorski.

Najważniejszą grupą docelową TV Polska będą Polacy mieszkający na Ukrainie, Litwie i Białorusi, gdzie - jak powiedział Sikorski - słabiej rozwinięty jest rynek telewizji satelitarnej i kablowej oraz wolniejszy jest rozwój telewizji cyfrowej i internetowej. - Nowy kanał nie będzie dostępny na terytorium Polski, co umożliwi aktualną reemisję najciekawszych programów telewizji publicznej bez zagrożenia wewnętrzną konkurencją. Takie są po prostu reguły tego rynku i ich nie obejdziemy - zaznaczył szef MSZ.

Po raz pierwszy o planach uruchomienia nowego kanału dla Polonii poinformowano w styczniu br. Wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła wtedy, że koszt przygotowania oferty programowej tej stacji przekroczy 25 mln zł (przeczytaj więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Polonia „nie do uratowania”, czas na TV Polska

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
Dobrze,że nie będzie już największego kanału powtórkowego TVP w Polsce.
odpowiedź
User
Apofis
Najważniejsze , żeby Polacy na Litwie , którzy nigdy z Polski nie emigrowali , mieli dostęp do najatrakcyjniejszych polskich programów i filmów .To co daje TVP Polonia to wstyd dla Polski .
odpowiedź
User
Staszek
Pomysł świetny. Oby się udało.
odpowiedź