SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP Polonia niedostępna w Ameryce Północnej i Południowej

Ze względu na wygaśnięcie umowy na dystrybucję TVP Polonia w Ameryce Północnej i Południowej kanał jest niedostępny na tym terytorium.

TVP Polonia Article

Publiczny nadawca wydał komunikat w tej sprawie: "Ze względu na wygaśnięcie umowy na dystrybucję TVP Polonia w obu Amerykach, może nastąpić przerwa w dostępności programu na terytorium Ameryk" (przerwa nastąpiła od 13 grudnia br.).

Do redakcji Wirtualnemedia.pl napisał jeden z dostawców systemu satelitarnego w USA z informacją, że Polacy w USA „dzwonią do niego z płaczem” z powodu braku dostępności TVP Polonia w tamtej części świata.

W Polsce kanał jest dostępny bez zmian dla sieci kablowych, IPTV, abonentów Cyfrowego Polsatu, Canal+, Orange TV.

Batalia sądowa o TVP Polonia

W połowie czerwca 2014 roku Telewizja Polska po roku batalii sądowej w USA wygrała proces z firmą Spanski Enterprises Inc., jednak amerykańska spółka odwołała się od wyroku. W sporze chodziło o interpretację zapisów umowy na dystrybucję TVP Polonia w Ameryce Północnej. Kanadyjska firma Spanski Enterprises Inc., właścicielem której jest Robert Spański, pierwszą umowę z Telewizją Polską podpisała za czasów prezesury Wiesława Walendziaka - w latach 1993-1996. Współpraca została później przedłużona przez Piotra Farfała, który pełnił obowiązki prezesa TVP od 2008 do 2009 roku. Na mocy dokumentu firma Roberta Spańskiego posiada pełnię praw na dystrybucję TVP Polonia w Ameryce Północnej.

Sąd miał wtedy zdecydować o prawidłowej interpretacji zapisów obowiązującej umowy, a w trakcie zakończonego w kwietniu 2014 roku procesu prawnicy Spanski Enterprises Inc. mieli próbować udowodnić, że firma może dysponować całym kontentem TVP na terenie Stanów Zjednoczonych. Telewizja Polska twierdziła z kolei, że spółka ma prawo do jednokrotnego użycia treści, emitowanych tylko na antenie TVP Polonia. Sąd przychylił się do interpretacji przedstawionej przez Telewizję Polską.
Po rozwiązaniu sporu w interpretacji zapisów umowy na dystrybucję TVP Polonia Telewizja Polska nie zakończyła współpracy z amerykańskim partnerem. Umowa z firmą Spańskiego obowiązywała do 2019 roku.

TVP Polonia w HD

W październiku br. publiczny nadawca ogłosił postępowanie w sprawie modernizacji technologicznej kanału TVP Polonia z SD do standardu HD (High Definition) oraz TVP Wilno. Postępowanie dotyczy też „modernizacji technologicznej kanału emisyjnego TVP Polonia w węźle technologicznym w bloku H przy ul. Woronicza 17 do jednoczesnej pracy w technologii SD i HD oraz zakup urządzeń systemu Channel In A Box dla kanału TVP Wilno”. Dodatkowo potrzebna będzie modernizacja mebli technologicznych w pomieszczeniu emisyjnym TVP Polonia i TVP Wilno.

W postępowaniu przetargowym zgłosiła się tylko jedna firma - JBD SA z Łodzi, która zaproponowała kwotę 3 mln 87 tys. zł i 12-miesięczny okres gwarancji na wykonanie usługi.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dołącz do dyskusji: TVP Polonia niedostępna w Ameryce Północnej i Południowej

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rycho
Nie może nastąpić tylko już nastąpiła - 13 grudnia w piątek.
10 4
odpowiedź
User
Bartek
Jeśli to rzeczywiście się dzieje, to znaczy, że to jest historyczny dzień dla TVP. A za lata utraconych w ten sposób przychodów dystrybucji materiałów także na rynku amerykańskim - choćby w necie, TVP powinna wytoczyć dla zasady proces tamtej firmie Spańskiego.
Inna rzecz, że podpisanie tej umowy przez TVP, czy być może jej wadliwe przygotowanie też chyba powinno zostać jakoś rozliczone, o ile się już nie "przeterminowało"...
10 8
odpowiedź
User
Tolek
Jakiś szkolny błąd. Jak można było nie zadbać z wyprzedzeniem o nową umowę? Nie ważne z kim, z poprzednim czy też z jakimś nowym dystrybutorem.
19 4
odpowiedź