SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

2,35 mld zł dla TVP. KRRiT podzieliła rządową rekompensatę

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o podziale środków z rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe, wynoszącej w tym roku 2,7 mld zł. Telewizja Polska dostanie 2,35 mld zł, Polskie Radio - 187 mln zł, a 17 spółek radiofonii regionalnej - 165 mln zł.

- Podział został dokonany w oparciu o przyjęte przez KRRiT plany programowo – finansowe spółek, w celu uzupełnienia niedoborów środków przeznaczonych na realizację misji - podano w komunikacie Krajowej Rady.

Decyzja zapadła podczas wyjazdowego posiedzenia regulatora w Białowieży, gdzie większość członków spotkała się z przedstawicielami Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. Opozycyjny członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski wziął udział w posiedzeniu zdalnie z powodu obowiązków na Uniwersytecie Warszawskim.

Rok temu KRRiT miała do rozdysponowania z rekompensaty kwotę 1,995 mld zł. Wówczas TVP przyznano 1,75 mld zł, Polskiemu Radiu 130 mln zł, a rozgłośniom regionalnym 115 mln zł. W 2021 roku było to odpowiednio: 1,71 mld zł, 125,91 mln zł i 112,66 mln zł.

Rekompensata wzrosła o 700 mln zł

Rekompensata w wysokości 2,7 mld zł znalazła się w ustawie budżetowej na 2023 rok, podpisanej w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę. To 700 mln zł więcej niż w poprzednich latach. Pod koniec listopada ub.r. na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych poseł PiS Andrzej Kosztowniak zgłosił poprawkę zwiększającą tę kwotę.

Z czego wynikało zwiększenie rekompensaty? - Dokładnie z tego, skąd wzrost pańskiej pensji na przestrzeni lat. Następuje pewnego rodzaju waloryzacja - mówił w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Radosław Fogiel z PiS.

Rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe wypłacane są za osoby, które są zwolnione z płacenia abonamentu RTV (ich katalog jest bardzo szeroki). Dotacje te wprowadzono w 2017 r. i stały się prowizorką, za pomocą których łatane są finanse mediów publicznych.

Telewizja Polska i Polskie Radio dostają bardzo niskie wpływy za abonamentu RTV, ponieważ płaci go jedynie mała część osób do tego zobowiązanych.

Dołącz do dyskusji: 2,35 mld zł dla TVP. KRRiT podzieliła rządową rekompensatę

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trobek
Zobaczcie jak dają pieniądze KPO zamiast ludziom dać do dają 'TVP KPO pieniądzie mln'
0 0
odpowiedź
User
Jurek
To jest cyrk nie oglądam TVP blokuję TVP koniec PiS ***
0 0
odpowiedź
User
Grochek
Chory kraj czemu nie strajkują
0 0
odpowiedź