SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP może otrzymać aż 2,5 mld zł z rekompensaty. Tylko 200 mln zł dla Polskiego Radia

W piątek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma zdecydować o podziale środków z rekompensaty abonamentowej. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że regulator przymierza się do przekazania Telewizji Polskiej około 2,5 mld zł, natomiast Polskiemu Radiu i rozgłośniom regionalnym ponad 200 mln zł.

fot. akpa Article

Na początku lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 rok. Zapisano w niej m.in. 2,7 mld zł rekompensaty abonamentowej dla TVP i Polskiego Radia. To 700 mln zł więcej niż w 2022 roku. Pod koniec listopada na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych poseł PiS Andrzej Kosztowniak zgłosił poprawkę zwiększającą tę kwotę.

O przyczyny zwiększonego wsparcia dla mediów publicznych pytani byli politycy PiS. - Dokładnie z tego, skąd wzrost pańskiej pensji na przestrzeni lat. Następuje pewnego rodzaju waloryzacja - skomentował w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Radosław Fogiel. - Telewizja publiczna jest instytucją publiczną, w związku z tym państwo ma obowiązek ją wspierać - tłumaczył w Wirtualnej Polsce Rafał Bochenek, poseł i rzecznik prasowy PiS.

W czwartek ustawa powinna zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jeśli tak się stanie, to KRRiT może zdecydować o podziale środków już dzień później. Maksymalny czas na podjęcie tych decyzji to dwa tygodnie.

Wyjazdowe posiedzenie KRRiT

Z naszych informacji wynika, że decyzje zapadną podczas wyjazdowego posiedzenia  w Białowieży. Większość członków KRRiT udało się tam w środę na spotkanie z przedstawicielami Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. Organizatorem jest Radio Białystok. Opozycyjny członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski weźmie udział w posiedzeniu zdalnie z powodu obowiązków na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie trwa sesja egzaminacyjna.

W KRRiT dyskutowano już na temat podziału środków. Do Telewizji Polskiej trafi prawdopodobnie około 2,5 mld zł, natomiast Polskie Radio i rozgłośnie regionalne otrzymają ponad 200 mln zł. Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT nie odpowiedziała na nasze pytanie w tej sprawie.

Rok temu regulator miał do rozdysponowania 1,995 mld zł. Wówczas TVP przyznano 1,75 mld zł, Polskiemu Radiu 130 mln zł, a rozgłośniom regionalnym 115 mln zł. W 2021 roku było to odpowiednio: 1,71 mld zł, 125,91 mln zł i 112,66 mln zł.

Dołącz do dyskusji: TVP może otrzymać aż 2,5 mld zł z rekompensaty. Tylko 200 mln zł dla Polskiego Radia

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Griszek
2,5 miliarda podwyżki i propagandy dla Holeckiej Adamczykiem i Ogórka...wszystko naszych podatków wstyd
43 10
odpowiedź
User
Okkk
Jak na rok wyborczy to i tak skromnie, ale pewnie coś dosypia jeszcze podczas roku.
37 3
odpowiedź
User
Sędzia Dred
Pis zostanie rozliczony z tego okradania wszystkich Polaków na rzecz propagandowych mediów ukradzionych przez pis Polakom.
38 7
odpowiedź