SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministra kultury o sytuacji TVP i Polskiego Radia: są głodzone, wymagają dofinansowania

- Wiemy, że media publiczne w tym momencie są głodzone, wiemy, że wymagają one dofinansowania - stwierdziła ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Zaznaczyła, że jej resort myśli nad nowym systemem finansowania mediów publicznych.

Hanna Wróblewska, desygnowana na minister kultury i dziedzictwa narodowego, fot. PAPHanna Wróblewska, desygnowana na minister kultury i dziedzictwa narodowego, fot. PAP

- Wydaje się, że nasi poprzednicy chcieliby zagłodzić telewizję, natomiast już w tym momencie szykowany jest program finansowania telewizji, a co najważniejsze, szykowane są ustalenia pod nową ustawę o ładzie medialnym. W połowie czerwca powinno dojść do konsultacji publicznych, co da pewne podstawy, na których budowana będzie ustawa. Liczymy na to, że do końca roku ustawa będzie gotowa - powiedziała w poniedziałek na antenie TVP Info ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

- Myślimy też jednocześnie nad systemem finansowania mediów publicznych, systemem finansowania czy pomocy mediom publicznym, czymś w rodzaju funduszu misji publicznej, nawet przed wprowadzeniem tej ustawy, bo to jest konieczne. Wiemy, że media publiczne w tym momencie są głodzone, wiemy, że wymagają one dofinansowania - dodała.

CZYTAJ TEŻ: Kiedy szef KRRiT stanie przed Trybunałem Stanu? Wiceministra kultury podała termin

Ministra oceniła, że do ich uratowania jest potrzebne trzy i pół miliarda złotych w ciągu roku. Odniosła się także do konieczności odbudowania radia publicznego.

Nowy system finansowania mediów publicznych ma „przetrwać kolejne zawieruchy”

- Telewizja publiczna jest częścią jednego wielkiego ekosystemu, który musi na nowo zostać zbudowany. Musi być tak zbudowany, żeby przetrwał kolejne zawieruchy. Moim priorytetem jest upowszechnianie kultury i równy dostęp do niej i media publiczne są jednym z takich bazowych elementów tego planu - wyjaśniła.

- Trochę jestem zmęczona myśleniem o ustawach w kategorii, co prezydent może, a czego nie może podpisać. Ta ustawa będzie budowana na zasadzie po pierwsze konsultacji społecznych, po drugie do pewnych zobowiązań, do których zmusza nas czy prowadzi też ustawa o wolności mediów, która wprowadzona jest przez Unię Europejską - wskazała.

TVP i Polskie Radio od kilku miesięcy bez abonamentu

W zeszłym tygodniu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Wyrobiec stwierdził, że koszt realizacji misji publicznej przez media publiczne w Polsce będzie wynosił ok. 3,5 mld zł rocznie. Zaznaczył, że częściowo będą one pokrywane z przychodów reklamowych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pod koniec ub.r. prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, w której zapisano możliwość przekazania TVP, Polskiemu Radiu i 17 regionalnym rozgłośniom publicznym do 3 mld zł z budżetu państwa. Od kilku miesięcy szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie przekazuje większości tych spółek kolejnych transz abonamentu rtv (w połowie maja, po zawiadomieniu złożonym przez likwidatora Polskiego Radia, śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów).

Miesiąc wcześniej sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie oceniła przeznaczenie z rezerwy celowej budżetu na ten rok 600 mln zł na potrzeby Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Dołącz do dyskusji: Ministra kultury o sytuacji TVP i Polskiego Radia: są głodzone, wymagają dofinansowania

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WZ
Kroplówka za PiS była be, teraz już można ją przyznawać bo TVP stało się "cacy".
odpowiedź
User
man
Wypowiem sie o radiu. Głodzone? W jakim sensie? Że Trójeczkę nie stać na imprezy plenerowe, na czekoladowe orły, na podróże "redaktorów" w tym vice dyryktora Nogasia? Pamiętam doskonale rządy Jehton i to bizancjum. Nigdy wiecej, zwłaszcza że teraz jest wyjątkowo nachalna propaganda gender.
odpowiedź
User
Językoznawca
Ministra to w jakim języku? Bo naoewno nie polskim, a Lempartowskim.
odpowiedź