SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP porozmawia ze związkowcami o kolejnych podwyżkach

W przyszłym tygodniu Telewizja Polska ma rozpocząć z „Solidarnością” rozmowy dotyczące podwyżki pensji - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Poprzednio nadawca podniósł wynagrodzenia w ub.r., realizując część postulatów związkowców.

Działająca w Telewizji Polskiej Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” na podstawie porozumienia zawartego z zarządem TVP w ub.r. zwróciła się kilka tygodni temu o przystąpienie do negocjacji na temat zasad wynagradzania.

- W poniedziałek dostaliśmy informację o składzie grupy negocjacyjnej, jesteśmy gotowi do rozmów - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Jarosław Najmoła, przewodniczący działającej w Telewizji Polskiej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. - Czekamy jeszcze na konkretny termin, myślę, że to kwestia kilku dni - dodał.

O konkretnych postulatach Najmoła nie chce na razie mówić. - Najpierw musi dowiedzieć się o nich pracodawca - wyjaśnił.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Związkowcy chcą wynegocjować kolejne podwyżki z powodu utrzymującej się od ponad roku kilkunastoprocentowej inflacji.

TVP w ub.r. zgodziła się na część podwyżek

O wzrost wynagrodzeń na przełomie 2021 i 2022 roku zwróciła się zarówno „Solidarność”, jak też dwie inne działające w Telewizji Polskiej organizacje pracownicze: Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP „Wizja” i Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji.

Proponowały m.in. podwyżkę pensji zasadniczej przynajmniej o 1,5 tys. zł wszystkim pracownikom z premią motywacyjną oraz pensji zasadniczych wszystkim pracownikom z premią zadaniową i honorariami do minimalnego wynagrodzenia, przywrócenia miesięcznej premii motywacyjnej w wysokości co najmniej 20 proc. dla pracowników czasowo-premiowych, podniesienie premii zadaniowej i honorariów oraz przywrócenie dodatku stażowego.

Władze Telewizji Polskiej spełniły postulaty częściowo, podkreślając w komunikacie, że firma „dokonała analizy możliwości finansowych i na tej podstawie została podjęta decyzja w zakresie podwyższenia wynagrodzeń pracowników najmniej zarabiających, zatrudnionych w czasowo-premiowym systemie płac z premią motywacyjną”.

Konkrety podała w komunikacie „Wizja”. - Zwiększenie wynagrodzeń zasadniczych o kwotę 500 zł brutto pracownikom z premią motywacyjną zarabiającym do 6000 zł, a pracownikom zarabiającym powyżej 6000 zł, a mniej niż 6500 zł, zwiększenie wynagrodzenia o kwotę je wyrównującą, do poziomu 6500 zł - opisano.

- Akceptujemy także propozycję wypłacenia w 2022 r. premii motywacyjnej w wysokości 10%, płatnej po każdym kwartale (4 wypłaty, począwszy od 11.04 br., przy czym premia za IV kwartał byłaby wypłacona w grudniu br. - dodano.

W listopadzie ub.r. pracownicy etatowi Telewizji Polskiej z minimum rocznym stażem dostali od 0,5 do 2 tys. zł brutto nagrody jubileuszowej z okazji 70-lecia nadawcy.

Natomiast władze firmy nie zgodziły się na postulaty związków zawodowych, żeby wypłacić wszystkim pracownikom po 1 tys. zł brutto świadczenia na Boże Narodzenie i wprowadzić podwyżkę inflacyjną, waloryzowaną co kwartał.

Związkowcy powołują się na wyższą rekompensatę abonamentową

Do swoich postulatów związkowcy wrócili w styczniu. - Przy braku zgody pracodawcy w 2022 r. na przyznanie pracownikom świadczenia świątecznego oraz podwyżki inflacyjnej, ponawiamy naszą prośbę o podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 1.000 zł wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę - stwierdziły we wspólnym piśmie Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP „Wizja” i Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji.

Zwróciły uwagę, że w ustawie budżetowej na 2023 rok zapisano wzrost rekompensaty abonamentowej dla TVP i Polskiego Radia z 2 do 2,7 mld zł (ustawa z wyższą rekompensatą została ostatecznie uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu).

- Uważamy, że przyznane Spółce środki wystarczą też na ten cel, gdyż to dzięki wszystkim Pracownikom Spółki można realizować konkretne zadania misji publicznej - podkreślili związkowcy.

Telewizja Polska nie informuje, jak odnosi się do tego postulatu i czy przedstawiciele dwóch pozostałych organizacji pracowniczych będą uczestniczyli w rozmowach z „Solidarnością”. - Będą prowadzone rozmowy przedstawicieli Spółki i związków zawodowych. O ich efektach TVP poinformuje w odpowiednim czasie - przekazało nam biuro prasowe nadawcy.

W TVP 2,9 tys. etatów

W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Na koniec 2021 r. zatrudnienie w Telewizji Polskiej wynosiło 2 889 etatów, o 53 więcej niż rok wcześniej. Zasadnicze wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,7 proc. do 10 491 zł.

W planie finansowym na 2022 r. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę miały też pójść koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: TVP porozmawia ze związkowcami o kolejnych podwyżkach

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antena1
Ciekawe, czy dla pracowników Radia przewidziane są podwyżki? Czy znowu Radio będzie poszkodowane?
odpowiedź
User
Jurek
Podwyżki Holeckiej, Adamczykiem i Ogórkiem....
odpowiedź
User
Wstyd
Maja 10tys i jeszcze im malo????
odpowiedź