SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP: prokuratura zajmie się "mailową" prowokacją

TVP zapowiada, że sprawa oszusta, który podszył się pod szefa Kancelarii Prezydenta i tak załatwił pracę w telewizji, trafi do prokuratury. Spółka przeprowadzi też wewnętrzną kontrolę.

TVP: prokuratura zajmie się

- Prawnicy TVP przygotowują wystąpienie do prokuratury w sprawie oszustwa będącego tematem artykułu “Rzeczpospolitej” - informuje portal Wirtualnemedia.pl Joanna Stempień-Rogalińska, p.o rzecznika prasowego TVP.

Sama telewizja również zajmie się wyjaśnianiem sprawy. - Bożena Laskowska, p.o. dyrektora biura zarządu i spraw korporacyjnych, zwróciła się o niezwłoczne wyjaśnienia do panów Mariana Kubalicy i Andrzeja Jeziorka dotyczące tej sytuacji - mówi nam Stempień-Rogalińska. - Zarząd TVP zdecydował też o przeprowadzeniu przez biuro audytu i kontroli wewnętrznej kontroli dotyczącej zachowania procedur przy podejmowaniu decyzji o realizacji projektu programowego bohatera materiału  - dodaje.

Czwartkowa “Rzeczpospolita” ujawniła, że 25-letni Paweł Miter otrzymał program w telewizji, 3-miesięczny kontrakt na 39 tys. zł. i wielką przychylność szefów TVP, po tym jak rekomendował siebie do pracy podszywając się pod szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego.

Miter skorzystał z internetowej strony, za pomocą której można wysyłać e-maile, wpisując jako nadawcę kogo się chce. Założył sobie e-maila "jacek.michałowski@prezydent.pl" i przedstawiając się jako szef Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego napisał do ówczesnego, nieżyjącego już prezesa telewizji Włodzimierza Ławniczaka.

Ten zaś, przed pójściem do szpitala, niczego nie sprawdzając, czym prędzej zarekomendował Mitera swoim współpracownikom. W efekcie z podrobionego konta oszust załatwił sobie w jeden dzień intratny kontrakt na autorski program o wartości 39 tys. zł, a na dodatek uchodził w TVP za dobrego znajomego prezydenta. Sprawę Mitery na życzenie Ławniczaka pilotował Marian Kubalica, ówczesny szef biura zarządu i spraw korporacyjnych, a umowę podpisał z nim Andrzej Jeziorek, dyrektor Agencji Produkcji Telewizyjnej. Sam fakt zatrudnienia na polityczne zlecenie przyjęto w TVP jako oczywistość, a Mitera otrzymał vip-owską przepustkę, użyczano mu również służbowego samochodu.

Oszustwo ostatecznie się wydało się wydało. Telewizja nie wypłaciła Miterowi żadnych pieniędzy. Przy okazji wyszło na jaw, że miał on już wcześniej konflikt z prawem. Teraz - za podrobienie adresu e-mail - grozi mu do pięciu lat więzienia (więcej na ten temat).

- Zdaniem p.o. prezesa Juliusza Brauna sytuacja opisana przez “Rzeczpospolitą” dobitnie wskazuje na potrzebę zmiany w sposobie działania telewizji publicznej. Wskazuje przede wszystkim na to, że żadne telefony, monity, interwencje ze strony polityków, nie mogą być podstawą jakichkolwiek decyzji programowych, personalnych czy innych, podejmowanych w telewizji publicznej - mówi Joanna Stempień-Rogalińska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP: prokuratura zajmie się "mailową" prowokacją

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Juliette
Niech się telewizja lepiej zajmie redakcją Wiadomości - gdzie mailowe donosy są standardem. Jedna z reporterek rozesłała do reszty pomówienia na drugą, choć oficjalnie gra koleżankę od piwa.
odpowiedź
User
trutka
chyba powinno byc więcej zawiadomień prokuratury w tej sprawie... Takie np. "działanie na szkodę spółki".
odpowiedź
User
Mela
Jakie to "prawe" i "sprawiedliwe" zwalać wszystko na zmarłego prezesa Ławniczaka...Ten nie podejmował decyzji sam, ale w porozumieniu z Paluchem - drugim prezesem. Dostał maila i przekazał go Kubalicy. Czy ładnie tak, panie Marianie, zwalać teraz na nieżyjącego kolegę własne błędy? I co na to wasi wspólni koledzy z "Ordynackiej"? Jeszcze pana nie "obili"? Bo się należy...
odpowiedź