SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przeprosiła przed „Wiadomościami” dziennikarza TVN, wydanie zaczęło się wcześniej (wideo)

W czwartek przed głównym wydaniem „Wiadomości” wyemitowano zasądzone przeprosiny dla Bertolda Kittla, dziennikarza śledczego „Superwizjera” TVN. Wydanie wyjątkowo zaczęło się już o godz. 19:26, plansza z przeprosinami była widoczna przez trzy sekundy.

Danuta Holecka, fot. TVPArticle

Przeprosiny dotyczą informacji podanej w „Wiadomościach” TVP 2 października 2018 roku. W relacji Bartłomieja Graczaka stwierdzono, że Bertold Kittel od wielu lat znał Radosława Witkowskiego, od 2014 roku prezydenta Radomia, a wcześniej posła PO

Kilka dni wcześniej w „Superwizjerze” TVN wyemitowano reportaż Bertolda Kittla o tzw. układzie radomskim. Dziennikarze przedstawił powiązania kilku polityków PiS z miejscowym biznesmenem z branży budowlanej i to, że firmy należące do nich i członków ich rodzin mają nieruchomości na terenie, przez który przebiega nowy wariant planowanej trasy S12.

W „Wiadomościach” i TVP Info relacjonowano wtedy inną sprawę określaną jako układ radomski. Twierdzono, że tworzą go tajni współpracownicy SB i ludzie z prokuratorskimi zarzutami, którym bezkarność miał zapewniać jeden z najważniejszych polityków PSL.

Bertold Kittel skierował w tej sprawie zarówno pozew o ochronę dóbr osobistych, jak i o sprostowanie. W tej drugiej sprawie prawomocne orzeczenie wydano już wiosną 2019 roku, nakazano TVP publikację sprostowania.

Kittel podkreślił, że przed realizacją o układzie radomskim nie widział się nigdy z Radosławem Witkowskim, a nikt z redakcji „Wiadomości” nie skontaktował się z nim, żeby potwierdzić informację co do rzekomej znajomości z tym politykiem. - Dowiedziałem się o tym kłamliwym materiale z mediów społecznościowych po fakcie - powiedział dziennikarz portalowi Wirtualnemedia.pl w styczniu 2019 r.

„Wiadomości” 4 minuty wcześniej, przeprosiny przez 3 sekundy

W komunikacie pokazanym przez czwartkowymi „Wiadomościami” Telewizja Polska stwierdziła, że „wykonując wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie” przeprasza Bertolda Kittla za „bezprawne naruszenie jego dóbr osobistych poprzez rozpowszechnienie w dniu 2 października 2018 r. w programie ‘Wiadomości’, wyemitowanym o godz. 19.30 w telewizji TVP1, nieprawdziwej informacji, że w przygotowanym i przekazanym do emisji reportażu pt. ‘Układ radomski’, wyemitowanym w telewizji TVN w programie Superwizjer w dniu 2 października 2018 r., Bertold Kittel nie podał informacji, iż od kilkunastu lat zna Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego”.

Dodano, że ta „nieprawdziwa informacja godzi w dobre imię i podważa wiarygodność zawodową Bertolda Kittla, a także naraża go na utratę zaufania niezbędnego dla wykonywania zawodu dziennikarza”. - Telewizja Polska S.A. składa wyrazy ubolewania z powodu bezprawnego naruszenia dóbr osobistych redaktora Kittla - zaznaczono.

Przeprosiny były widoczne przez trzy sekundy, tuż przed czołówką „Wiadomości”.

Program wyjątkowo zaczął się już o godz. 19:26, kiedy w TVP1 zazwyczaj trwa jeszcze serwis sportowy. Jako pierwszą wyemitowano relację z halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce odbywających się w Toruniu. Dopiero potem pokazano tradycyjną zapowiedź najważniejszych tematów wydania.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 3,14 mln widzów (0,04 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 2,51 mln w TVP1, a 625,2 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: TVP przeprosiła przed „Wiadomościami” dziennikarza TVN, wydanie zaczęło się wcześniej (wideo)

58 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kórzki
ruskie gnidy i onuce
odpowiedź
User
kasia
3 sekundy. Ledwo jedno zdanie zdąży się przeczytać. Co za bydlaki.
odpowiedź
User
walter
kiedy ten kabaret się skończy???

wstydu nie mają.
odpowiedź