SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nielsen jednak weźmie udział w przetargu TVP na badanie oglądalności, zdecydował się po złagodzeniu kryteriów

Po złagodzeniu kryteriów w przetargu Telewizji Polskiej na badania oglądalności firma Nielsen, współpracująca obecnie z publicznym nadawca w tym zakresie, zmieniła zdanie i poinformowała, że złoży swoją ofertę.

Pierwszy przetarg ogłoszony przez Telewizję Polską na dostarczenie wyników badania oglądalności trwał do 7 marca br. Ostatecznie żadna firma się do niego nie zgłosiła, również Nielsen, który informował wcześniej, że o udziale w przetargu zdecyduje po analizie dokumentów. TVP umowę z wybraną firmą chciała zawrzeć tylko na rok, a nie jak poprzednio - na kilka lat.

W ostatnim dniu składania ofert w przetargu, Nielsen poinformował, że nie weźmie w nim udziału. - Na udział w postępowaniu nie pozwalają nam zasady i warunki zawarte w dokumentacji przetargowej. Na liście naszych kluczowych wątpliwości i zastrzeżeń, które zmusiły nas do podjęcia tej trudnej decyzji, znajdują się takie elementy, jak: ogólny zakres współpracy, aspekty kontraktowe, kwestie metodologiczne, warunki komercyjne, zasady audytu oraz kwestie związane z anonimowością panelu i danymi wrażliwymi - uzasadniało biuro prasowe Nielsen w informacji przekazanej Wirtualnemedia.pl.

Po tym, jak nie zgłoszono żadnej oferty, Telewizja Polska ponownie ogłosiła przetarg na dostawę danych telemetrycznych. Nadawca zdecydował się na złagodzenie wielu zapisów zawartych w projekcie umowy, którą zamierza zawrzeć z wybraną firmą. Zmniejszono m.in. poziom utrzymania rotacji gospodarstw w panelu, wymaganą liczbę monitorowanych stacji tv. Zlikwidowano też zapis o obniżeniu wynagrodzenia w przypadku wskazanych w razie kontroli nieprawidłowości.

Nielsen: złożymy ofertę w przetargu ogłoszonym 20 marca

W czwartek portal Wirtualnemedia.pl otrzymał informację, że Nielsen jednak zdecyduje się wziąć udział w nowym postępowaniu przetargowym,  w którym nadawca złagodził swoje kryteria.

- Informujemy, iż po bardzo uważnej i starannej analizie dokumentacji przetargowej, podjęliśmy jako Nielsen decyzję o złożeniu naszej oferty w przetargu ogłoszonym przez TVP 20 marca 2019 roku. Warunki umieszczone przez TVP w nowej dokumentacji przetargowej zmieniły się w porównaniu do procesu ogłoszonego przez nadawcę publicznego w lutym tego roku i są zgodne z praktyką oraz standardami rynkowymi - przekazało nam biuro prasowe Nielsena w Polsce.

Wielomilionowy kontrakt?

Na etapie przetargu TVP nie podała, jaką kwotę zamierza przeznaczyć na współpracę z wybranym dostawcą danych telemetrycznych.

Ta, która wciąż obowiązuje z Nielsen Audience Measurement opiewała na kwotę blisko 37 mln zł, co daje – przy podzieleniu jej na okres 4 lat – ok. 9 mln zł rocznie.

Warto też przypomnieć, że zanim została zawarta obecna umowa z NAM, TVP przedłużała z tym instytutem wcześniejszy kontrakt, bo przeciągał się ówczesny przetarg na dostawę danych telemetrycznych. Zrobiono to dwukrotnie, a miesięczne umowy opiewały na kwotę ok. 800 tys. zł.

TVP - w dokumentach przetargowych - zapowiedziała, że kolejny przetarg na dostarczanie danych telemetrycznych zostanie ogłoszony w styczniu 2020 roku.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

Dołącz do dyskusji: Nielsen jednak weźmie udział w przetargu TVP na badanie oglądalności, zdecydował się po złagodzeniu kryteriów

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oferta
składając ofertę, powinni zaproponować min. 50% wyższe stawki niż obecnie - na poczet ryzyka biznesowego
odpowiedź
User
Pdk
Niestety TVP będzie skazane na Nielsena czy tego chce czy nie. Reklamodawcy zawsze bardziej będą ufać jego danym, niż jakiegokolwiek innego gracza. Przykre, ale prawdziwe.
odpowiedź
User
Morowy beret
Uuuu, a co z MOR-em? Czyzby nadal sluzyl tylko propagandzie? Oczywiscie ciemny lud kupi te wysokie ogladalnosci :(
odpowiedź