SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przez 3 lata zdigitalizowała 836 archiwalnych produkcji. Koszt: 80,8 mln zł

Telewizja Polska zakończyła ponad 2,5-letni projekt digitalizacji Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej. Odnowiono cyfrowo ponad 800 pozycji i udostępniono je na antenach TVP i specjalnej platformie internetowej. Projekt kosztował ponad 80 mln zł.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Projekt ruszył w marcu 2017 roku. Otwierający go prezes Jacek Kurski mówił wówczas, że publiczny nadawca zmagał się przy tym z ogromnym wyzwaniem. - Tutaj ważne są detale odnawianych filmów i seriali, jak choćby pojawiający się nagle w „Janosiku” samochód. Renowatorzy zdecydowali się pozostawić go, a my chcielibyśmy, żeby wszyscy mogli to obejrzeć - podkreślał z kolei Maciej Stanecki, ówczesny członek zarządu TVP.

W ciągu 36 miesięcy cyfrowo zrekonstruowano i udostępniono 836 pozycji z archiwów TVP. W tej liczbie znalazło się 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci i 10 spektakli Teatru Telewizji.

Za pomocą specjalnego skanera klatka po klatce skanowano taśmy celuloidowe, a dopiero powstałe tą drogą pliki poddawane były rekonstrukcji cyfrowej. Wśród odnowionych pozycji znalazły się m.in. „Ekstradycja”, „Czterdziestolatek „Pierwsza Miłość”, „Legenda”, „Próba ciśnienia”, „Noce i dnie”, „Do krwi ostatniej”, „Zmiennicy”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Królowa Bona”, „Polskie drogi”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Szaleństwo Majki Skowron”, „Na kłopoty Bednarski”, „Przygody Psa Cywila”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Życie na Gorąco”, „Tygrysy Europy”, „Nad Niemnem i „Lalka”. Zrekonstruowane zbiory Telewizja Polska udostępniła w internecie, w specjalnym serwisie VOD, oraz na DVD i Blu-Ray. Ponadto materiały są emitowane w programach Telewizji Polskiej.

 

Całkowita wartość projektu opiewała na 80,78 mln zł, w tym kwota dofinansowania z Unii Europejskiej to 59,89 mln zł. Przy cyfryzacji pracowało 79 specjalistów, w tym 36 rekonstruktorów obrazu. Uzyskano 152 400 GB danych, co przekłada się na 675 godzin danych.

Od stycznia br. trwają prace nad realizacją innego telewizyjnego projektu dotyczącego ratowania dóbr dziedzictwa narodowego pn. „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. - DIGI TVP”. Jego celem jest cyfrowa rekonstrukcja i udostępnienie 2000 jednostek audiowizualnych (programów, filmów, rozmów, reportaży itp.) pochodzących z regionalnych archiwów TVP w okresie 2019-2022.

W projekt zaangażowanych jest siedem ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej: Kraków, Katowice, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Poznań oraz Szczecin.  W trzech z nich zostaną uruchomione regionalne pracownie do rekonstrukcji. Pierwsze zrekonstruowane w ramach projektu materiały będzie można obejrzeć w 2020 roku.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dołącz do dyskusji: TVP przez 3 lata zdigitalizowała 836 archiwalnych produkcji. Koszt: 80,8 mln zł

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gaweł
Ostatnie dvd lub Blu-ray po rekonstrukcji tvp wypuściło około roku 2016, błąd w artykule.
odpowiedź
User
Maciej
Super, zamieścili na vod mnóstwo perełek z dawnych lat, niektóre nawet po rekonstrukcji cyfrowej. Dla kogoś kto lubi stare, polskie kino i seriale rewelacja. Wiadomo, mogliby dorzucić jeszcze kilka pozycji.
odpowiedź
User
woro
Korekta, zrobili to jeszcze ze sporymi oszczędnościami, 80 mln to była wartość planowana ;-)
odpowiedź