SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP rozpocznie negocjacje z Emitelem ws. MUX-8. „Nie ma zagrożenia dla slotów”

Prezes TVP Jacek Kurski zapewnia, że nadawca publiczny rozpocznie negocjacje z firmą Emitel, która jest operatorem multipleksu ósmego w sprawie uruchomienia swoich kanałów na MUX-8. - Nie ma żadnego zagrożenia - mówi Wirtualnemedia.pl Kurski.

Jacek Kurski, fot. akpaArticle

- Nie ma żadnego zagrożenia dla slotów Telewizji Polskiej. Przyjęliśmy taką taktykę rozegrania praw, która była najlepsza dla TVP. Cele, które przed nami były zostały osiągnięte. Oczywiście, że wchodzimy w negocjacje, od dawna funkcjonuje zespół do spraw rozmów z Emitelem. Nie ma sensu robić sensacji tam, gdzie jej nie ma - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Ósmy multipleks został uruchomiony w połowie 2016 roku. Technicznym operatorem jest firma EmiTel. Od końca października 2016 r. na MUX-8 nadawany jest kanał Zoom TV (należący do Cable Television Networks & Partners), od listopada kanał Nowa TV (ZPR Media), a od początku grudnia  - WP (Wirtualna Polska) i Metro (nadawcą była Agora, ale kanał został przejęty przez Discovery Polska). Technicznym operatorem multipleksu jest firma EmiTel.

Trzy sloty na tym multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, która może umieścić tam trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD) lub jeden w standardowej rozdzielczości i drugi w jakości HD.

Telewizja Polska odwleka jednak uruchomienie kanałów. Tłumaczy to niską jakością sygnału, a także problemami z dźwiękiem, polaryzacją i obowiązkiem przestawiania anten. W połowie stycznia tego roku Jacek Kurski, prezes TVP zapowiedział, że kanały TVP na MUX-8 pojawią się dopiero w połowie 2018 roku.

TVP może stracić miejsce na MUX-8

Tymczasem Witold Kołodziejski przewodniczący KRRiT pozytywnie rozpatrzył wniosek prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 6 lutego 2018 roku w sprawie: "uzgodnienia projektu sentencji decyzji o zmianie rezerwacji częstotliwości w zakresie audiowizualnych składników MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej, dokonanej na rzecz spółki EmiTel". Oznacza to, że jeżeli do 30 kwietnia br. TVP nie podejmie rozmów z EmiTelem na temat przystąpienia do MUX-8, wówczas KRRiT rozpocznie postępowanie koncesyjne na wolne miejsca na multipleksie.

Zdaniem KRRiT, z uwagi na znaczny upływ czasu, w którym TVP mogła umieścić kanały na MUX-8 zasadne jest: "zakreślenie Telewizji Polskiej terminu na złożenie wniosku o zawarcie umowy o dostępie do multipleksu". KRRiT uważa bowiem, że w interesie odbiorców bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, a także nadawców jest: "pełne wykorzystanie zasobów technicznych tego multipleksu".

Przypomnijmy, pod koniec stycznia br. firma EmiTel pozwała nadawców Telewizji WP i Nowa TV za płacenie zbyt niskich stawek za obecność na MUX-8, aniżeli wynika to z umowy. EmiTel twierdzi, że wywiązuje się ze zobowiązań, a zasięg MUX-8 wynosi obecnie 98 proc. mieszkańców Polski.

Dane Nielsen Audience Measurement pokazują, że w 2017 roku to Metro zbudowało najwyższy wynik (0,55 proc. udziału w grupie 4+), a za nim uplasowały się Zoom TV (0,52), WP (0,50) i Nowa TV (0,41).

Dołącz do dyskusji: TVP rozpocznie negocjacje z Emitelem ws. MUX-8. „Nie ma zagrożenia dla slotów”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iron
Brawo! To jeszcze prosimy o odkodwanie tvp hd tvp seriale i tvp polonia
odpowiedź
User
Kek
@iron
TVP Polonia jest niekodowane
odpowiedź
User
seba
nie dziwie się Kurskiemu, że ociąga i przeciąga ... płacić by wtedy trzeba a zasięg kiepski, więc korzyść z tego mała, choć z drugiej strony chciałbym by wszystkie kanały (sztuk 12) TVP były w HD i nadawane naziemnie.
Marzył bym też sobie by TVP z PRadiem połączono by lepiej wykorzystywać potencjał pracujących tam osób.
Fajnie by tez było gdyby było 1 dzielone na kilka anten pasmo śniadaniowe, u naszych zachodnich sąsiadów MOrgenMAgazin w skrócie moma jest nadawany od 5:30-9 (podzielony na 2 pasma), program ten raz jest pokazywany na 1 a po tygodniu na 2 i tak na przemian.
W wydaniu TVP mogło by być 5:30 - 8:00 TVP1 i 8-11 TVP2, by nie trzeba było polityki oglądać.
O tym, że wszystkie kanały TVP powinny być także na żywo w internecie nie wspomnę, w końcu telewizja to nie tylko TELEWIZOR
odpowiedź