SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ruszą z emisją cyfrową, na razie dla 7 mln osób

Od 27 października br. Telewizja Polska ruszy z emisją programów w ramach trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-3). Początkowo znajdzie się na nim pięć kanałów, które docierać będą do ponad 7 mln osób.

W ramach MUX-3 za darmo w jakości SD nadawane będą TVP 1, TVP 2 (wraz z pasmem regionalnym TVP Warszawa, które ma być nadawane do momentu wyłącznie emisji analogowej), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych) oraz TVP Kultura i TVP Historia, co zapełni pięć z siedmiu wolnych miejsc na multipleksie.  - Zakładamy, że w krótkiej perspektywie jesteśmy w stanie uruchomić co najmniej dwa następne kanały tematyczne - mówił na konferencji prasowej Włodzimierz Ławniczak, członek zarządu TVP. Jednym z nich będzie kanał dokumentalny. Natomiast już 6 grudnia br. rusza kanał TVP Seriale (więcej na ten temat).

Jak zaznaczył na konferencji Ławniczak, w uruchamianiu trzeciego multipleksu TVP wykazała się "wielką sprawnością". - W ciągu trzech miesięcy przeprowadziliśmy cały proces związany z zamówieniami publicznymi. Przeprowadziliśmy przetarg i w jego wyniku operatorem technicznym trzeciego multipleksu został TP Emitel - zaznaczył.

Odniósł się też do planów uruchomienie pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-1), na którym mają znaleźć się trzy programy TVP. Nad sposobami jego zagospodarowania pracują: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. - Chcielibyśmy nadawać TVP 1, TVP 2, TVP Info na pierwszym multipleksie w wysokiej rozdzielczości. Taki jest cel - zaznaczył Ławniczak. Dodał, że będzie się to wiązało z rozwojem telewizyjnych technologii kompresyjnych (obecnie na multipleksie zmieścić można siedem kanałów SD i trzy HD).

Obecny na konferencji zastępca dyrektora ośrodka technologii TVP Andrzej Kaźmierski również podkreślił, że celem TVP jest uruchomienie w naziemnej telewizji cyfrowej kanału w wysokiej rozdzielczości. - Chcielibyśmy, żeby można było w tym kanale pokazać również sport w 2012 roku. Jeśli nie będzie to pokrycie całego kraju, to przynajmniej istotnej części - zaznaczył.  Telewizja Polska ma obecnie nadawany w wysokiej rozdzielczości kanał TVP HD, ale podobnie jak - stacja TVP Sport - jest on kodowany i udostępniany operatorom kablowym i satelitarnym w formie płatnej. Żaden z nich na razie nie pojawi się na razie na MUX-3.

Ławniczak zapowiedział, że jeśli będzie konkurs na kanał regionalny, nadawany w ramach MUX-3, to TVP w nim wystartuje. Telewizja publiczna mogłaby uruchomić wtedy kanał z programami poszczególnych ośrodków, nadawanym przez 8 godzin, a także pasmem wspólnym złożonym z produkcji różnych oddziałów. Uwolniłoby to przeniesiony docelowo na MUX-1 kanał informacyjny TVP Info od emisji programów regionalnych.

Uruchomienie telewizji cyfrowej TVP będzie się odbywało w czterech etapach. W środę emisja rozpocznie się w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. (zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte 58 proc. mieszkańców tego obszaru i 7,1 mln ludności). Następnie - do 27 kwietnia 2011 r. - ruszy w województwach: lubuskim, łódzkim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim (20 proc. mieszkańców, 9,1 mln osób), a do 27 października 2011 r. ma zostać uruchomiona w pozostałych województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. (45 proc. mieszkańców, 16,6 mln ludzi). Do 27 kwietnia 2014 r. zasięgiem objętych zostanie 98 proc. mieszkańców Polski, czyli 37,6 mln osób.

Partnerem telewizji publicznej w tym przedsięwzięciu jest spółka TP Emitel, które posiada sieć nadawczą na terenie całego kraju. TVP zapłaci za to spółce przez najbliższych dziesięć lat około 615,6 mln zł.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli także m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w formacie panoramicznym – tak mają być emitowane kanały TVP 1 i TVP 2. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Obecnie telewizję cyfrową oglądać można za pośrednictwem satelity oraz sieci kablowych.

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

Telewizja Polska planuje też cykl audycji, który informować będzie widzów na temat wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: TVP ruszą z emisją cyfrową, na razie dla 7 mln osób

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
realista
Tempo rzeczywiście zabójcze.2014 rok?Ciekawe czy znajdziemy w 2014 roku kraj w europie ,który będzie gorszy od Polski.Śmiem wątpić.A miało być tak pięknie.Przed wyborami prezydenckimi rząd zapewniał,że jeżeli nie zajdą poważne problemy to we wrześniu tego roku 80% mieszkańców naszego kraju będzie miało dostęp do dvb-t.A tu nagle z niecałych 4 m-cy zrobiło się też cztery ale lata.Musimy zaczekać aż przegoni nas jeszcze Albania,Rumunia bo np. taka Białoruś jest już kilka lat do przodu.Przez dwadzieścia lat zamiast doganiać kraje rozwinięte zostajemy coraz bardziej w tyle.
odpowiedź
User
sam
Donek chyba nie zostawi Polski cyfrowej jak obecywał, jak zastał analogową tak ją zostawi, są wszak inne ważniejsze sprawy...
odpowiedź
User
wik
Czy Panowie Ławniczak i Kaźmierski wiedzo o czym mówią? Chcą nadawać siedem kanałów SD i trzy kanały HD na jednym multipleksie? Będzie to rzeczywiście sukces w skali Europy, ale w obniżaniu jakości emitowanego programu. Oby tak dalej - powodzenia w realizacji dalszych takich świetnych koncepcji!!!!!!!
odpowiedź