SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP Sport chce obniżyć wynagrodzenia o 30-50 proc. „Na chwilę schodzimy na dalszy plan”

Dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski rozmawiał z ponad 100 pracownikami stacji o obniżce ich wynagrodzeń o 30-50 proc. TVP chce też renegocjować umowy dotyczące transmisji sportowych. - Negocjujemy przesunięcie opłat w przypadku przełożenia rozgrywek i niepłacenie, jeśli zawody się nie odbędą - opisuje. Zwolnień ani obniżki wynagrodzeń nie planuje natomiast Eleven Sports.

Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport Article

- Odbyłem ponad sto rozmów indywidualnych z pracownikami na temat obniżki wynagrodzeń na poziomie między 30 a 50 procent - poinformował Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport. Zaznaczył natomiast, że nie nastąpiły żadne zwolnienia.

Spytany przez Wirtualnemedia.pl Szkolnikowski nie chciał powiedzieć, jakie efekty przyniosły te rozmowy i czy dotyczyły wszystkich pracowników stacji. - Wszystko, co miałem przekazania, jest w wywiadzie - stwierdził.

W TVP Sport, tak samo jak w pozostałych stacjach sportowych, w związku z zawieszeniem rozgrywek w połowie marca w związku z koronawirusem, nie ma żadnych bieżących transmisji. Stacja wprowadziła do ramówki wiele powtórek, pokazuje też kultowy serial animowany o piłce nożnej „Kapitan Tsubasa”. Natomiast od prawie dwóch tygodni od rana do popołudnia w TVP Sport emitowane są lekcje w ramach projektu „Szkoła z TVP”. Ponadto dziennikarze stacji zaczęli przygotowywać wieczorny cykl „#gramydalej”.

-  Od 14 kwietnia rozpoczniemy także „Mundial na bis”, w którym od poniedziałku do piątku pokażemy dwa mecze mistrzostw, a w weekendy trzy. Wiemy, że ludzie tego oczekują, ponieważ sami nas o to prosili - zapowiedział Marek Szkolnikowski.

W połowie marca, tuż po zawieszeniu rozgrywek, Szkolnikowski zdecydował, że wszyscy współpracownicy stacji niemający stałych umów dostaną specjalne kontrakty. - Jesteśmy jedną wielką rodziną, nikt nie zostanie bez środków do życia - zapewnił.

TVP nie chce płacić za odwołane transmisje

TVP Sport szuka oszczędności nie tylko we własnym zespole. - Poza tym kontaktujemy się ze wszystkimi kontrahentami, federacjami i ligami, z którymi mamy podpisane umowy. Negocjujemy przesunięcie opłat w przypadku przełożenia rozgrywek i niepłacenie, jeśli zawody się nie odbędą - opisał Szkolnikowski.

Dodał, że udało odwołać się rezerwacje lotów i hoteli związane z obsługą piłkarskiego Euro 2020, które tak samo jak igrzyska olimpijskie w Tokio, zostało przełożone o rok. - Moim zadaniem jest dbanie o budżet TVP Sport. Są to pieniądze publiczne, więc robimy wszystko, by zminimalizować straty. W najlepszym przypadku sprawimy, że ich nie będzie - stwierdził.

Stacja nie zamierza pokazywać mało atrakcyjnych rozgrywek, których nie zawieszono wskutek epidemii, np. białoruskiej ligi piłkarskiej. - Jaki mamy interes w transmitowaniu ligi białoruskiej czy innych wydarzeń o niskiej randze, które jeszcze się odbywają? Jesteśmy kanałem premium, pokazujemy to, co najistotniejsze w świecie sportu - podkreślił szef TVP Sport.

Zaznaczył, że w obecnej sytuacji kanał nie zamierza też przygotowywać porannego programu informacyjno-publicystycznego. Zwrócił uwagę, że emitowany od 19 marca „Poranek z Polsatem Sport” notuje bardzo niską oglądalność. - Program poranny o tematyce sportowej w tej chwili nie ma sensu. Człowiek budzi się rano i pierwszą rzeczą, którą robi, to szuka informacji o stanie pandemii. Ludzie chcą dowiedzieć się, ile jest ofiar śmiertelnych, ile zakażeń oraz co się dzieje na świecie. Wyniki telewizji informacyjnych poszybowały w górę - zauważył.

Według niego, patrząc na doniesienia z zagranicy, niektóre rozgrywki sportowe (np. piłkarska liga niemiecka i hiszpańska) mogą zostać wznowione w maju bez publiczności na stadionach, natomiast mecze z publicznością są raczej wykluczone do lipca.

- Na chwilę schodzimy na dalszy plan, ale jak świat wróci do normalnego funkcjonowania, znowu staniemy na pierwszym froncie i będziemy pokazywać wszystko to, co najważniejsze dla Polaków. Po pandemii głód sportu będzie ogromny i wiem, że nasze transmisje będą oglądane z wypiekami na twarzy - prognozuje Marek Szkolnikowski.

Bez zwolnień i obniżek pensji w Eleven Sports

Telewizja Polsat na razie nie odpowiedziała na nasze pytanie, czy w jej pionie sportowym wprowadzono obniżki wynagrodzeń lub redukcje zatrudnienia w związku z zawieszeniem rozgrywek. Natomiast Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Platformy Canal+, przekazał nam, że firma nie komentuje publiczne swoich kwestii pracowniczych.

Eleven Sports przekazało nam, że nie ma planów zmniejszenia zatrudnienia lub wynagrodzeń pracowników. Nadawca podkreślił, że mimo epidemii intensywnie pracuje.

- Wszystkie kanały stacji nadają w takim samym wymiarze czasowym jak przed wybuchem pandemii koronawirusa, czyli 24 godziny na dobę. Stworzyliśmy nowy program – nadawany na żywo interaktywny magazyn „Eleven Call Live”, podczas którego widzowie mogą zadzwonić do studia i porozmawiać z  naszymi dziennikarzami oraz zaproszonymi przez nas gośćmi, co jest nowością w Eleve. Pozyskujemy również inne ciekawe treści: najlepsze wyścigi w karierze Roberta Kubicy, które emitujemy wraz ze studiem na żywo, wielkie piłkarskie mecze nie tylko z naszego archiwum, ale również hity z lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, bardzo interesujące serie dokumentów o tematyce sportowej, a także wirtualne wyścigi F1 - wyliczyła firma. - To wszystko wymaga zaangażowania naszego zespołu - dodała.

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł.

TVP i Polskie Radio z pomocą rządową

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

W tym roku media publiczne dostaną od rządu prawie 2 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Sport chce obniżyć wynagrodzenia o 30-50 proc. „Na chwilę schodzimy na dalszy plan”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
a zarząd oczywiście da przykład?
49 2
odpowiedź
User
walter
za mało te 2 mld, aby opłacić pracowników?
49 8
odpowiedź
User
Sebastian
I dobrze nie po to Opłacam kanały sportowe
żeby oglądać lekcje
24 6
odpowiedź