SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska uruchomi kanał dla młodzieży TVP Teen

W przyszłym roku ma rozpocząć nadawanie młodzieżowy kanał Telewizji Polskiej - TVP Teen - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Fot. AKPAArticle

Z projektu Karty Powinności, który Telewizja Polska złożyła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że TVP Teen wystartuje, jeśli pozwolą na to przychody z opłat abonamentowych, rekompensaty i reklam.

Kanał TVP Teen ma być adresowy do dzieci i młodzieży w wieku 10-16 lat. Na antenie, której będzie towarzyszył serwis online, będą emitowane treści edukacyjne i rozrywkowe. Nie zabraknie filmów, seriali animowanych i seriali fabularnych. TVP Teen ma nadawać nie mniej niż 17 godzin na dobę.

Roczny budżet w wysokości 20 mln zł

W 2022 roku budżet nowego kanału ma wynieść 15,3 mln zł, a w 2024 roku już 20 mln zł. O szczegóły próbowaliśmy spytać TVP.

- Telewizja Polska ze względów biznesowych nie ujawnia strategii programowej na etapie projektu - taką odpowiedź portal Wirtualnemedia.pl otrzymał od Zespołu Rzecznika TVP. Kanał może być alternatywą dla zagranicznych stacji adresowanych dla młodzieży, takich jak Disney Channel czy Nickelodeon.

TVP zapowiada, że w swoich wszystkich kanałach, a więc także TVP Teen, będzie promować rodzinę. 9 lat temu także ojciec Tadeusz Rydzyk zapowiadał stworzenie muzyczno-młodzieżowej stacji TVM1. Projektu nigdy jednak nie zrealizowano.

Więcej stacji TVP drogą naziemną

TVP Teen, podobnie jak w przyszłości stacje TVP 4K, TVP Nauka i TVP Muzyka, ma być oferowany drogą satelitarną, przez sieci kablowe i IPTV.

Z dokumentu wynika, że telewizja publiczna będzie jednak dążyć do budowy zasięgu naziemnego tych stacji, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP HD i TVP Seriale.

Niedawno przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zdradził, że TVP przypadnie dodatkowy multipleks po przejściu na DVB-T2 w II kwartale 2022 roku.

Prezes TVP Jacek Kurski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl mówił z kolei, że planowana na przyszły rok naziemno-internetowa platforma cyfrowa pozwoli Polakom korzystać za darmo z funkcjonalności, za które muszą płacić.

TVP World coraz bliżej

W projekcie Karty Powinności można znaleźć też informacje na temat TVP World. Jest tam wzmianka, że przed 1 października 2021 anglojęzyczna stacja działa pod nazwą Poland In. Wszystko wskazuje na to, że już jesienią dojdzie do zmiany marki. Emisja satelitarna, zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, ma ruszyć w przyszłym roku.

W przyszłym roku stacja ma kosztować 22,6 mln zł, a w 2024 roku już 30 mln zł. W ramówce TVP World  informacje mają stanowić 26 proc. czasu antenowego, publicystyka 27 proc., kultura 26 proc., edukacja 2 proc., a sport 1 proc. Kanał ma nadawać 23 godziny na dobę.

Za rok debiuty TVP 4K, TVP Nauka i TVP Muzyka

W okolicy października 2022 roku ma wystartować regularna emisja kanału TVP 4K. Będzie prowadzona nie mniej niż przez 6 godzin na dobę. Programy sportowe zajmą 55 proc. czasu antenowego, filmy i seriale fabularne 10 proc., a audycje rozrywkowe 5 proc. TVP 4K będzie kosztować 5,1 mln zł w 2022 roku i 36 mln zł w 2024 roku.

Na jesień przyszłego roku zapowiedziano także debiuty TVP Nauka i TVP Muzyka. Pierwsza stacja ma nadawać nie mniej niż 17 godzin dziennie. Magazyny popularnonaukowe, filmy dokumentalne, telenowele dokumentalne i poradniki obejmować będą do 63 proc. ramówki, a publicystyka nie mniej niż 7 proc.

TVP Nauka w 2022 roku będzie kosztować 23 mln zł, a dwa lata później 40 mln zł. W przypadku TVP Muzyka koncerty, filmy dokumentalne o historii muzyki mają obejmować nie mniej niż 30 proc. ramówki, a teledyski i widowiska muzyczne nie mniej niż 40 proc. Koszt TVP Muzyka to prawie 13,5 mln zł w przyszłym roku i 20 mln zł w roku 2024. Choć prezes Kurski wspominał, że jego marzeniem jest uruchomienie kanału motoryzacyjnego, to w projekcie Karty Powinności nie ma o nim mowy.

Koszty pozostałych anten TVP

W projekcie Karty Powinności nadawca publiczny poinformował również o kosztach pozostałych anten. W 2022 roku TVP1 ma pochłonąć 992 mln zł, a w 2024 959 ml zł. Analogiczne koszty w przypadku TVP2 to 628 mln zł i 638 mln zł.

Dalej podano informacje o TVP3 Regionalnej (76 mln zł w obu przypadkach), Programie Regionalnym Ośrodków Terenowych (322 mln zł i 326 mln zł), TVP Polonia (48 mln zł), TVP Wilno (27 mln zł), Belsat TV (38 mln zł), TVP Info (189 mln zł i 185 mln zł), TVP Kultura (76 mln zł i 78 mln zł), TVP Historia (58 mln zł i 51 mln zł), TVP ABC (51 mln zł i 50 mln zł), TVP Rozrywka (6 mln zł i 9 mln zł), TVP Seriale (4 mln zł i  8 mln zł), TVP Sport (168 mln zł i 169 mln zł), TVP HD (7 mln zł i 11 mln zł), TVP Dokument (18 mln zł i 25 mln zł) i TVP Kobieta (22 mln zł).

Koszty misji mają wzrosnąć z 2,877 mld zł w 2022 roku do 3,078 mld zł w roku 2024. Wtedy 2,260 mld zł ma pochodzić z abonamentu radiowo-telewizyjnego i rekompensaty, a 818 mln zł z reklam, opłat od operatorów kablowych i platform cyfrowych.

TVP z zyskiem w 2020 roku

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku).

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska uruchomi kanał dla młodzieży TVP Teen

61 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
loglog
TEEN? a co z ustawą o ochronie języka polskiego?
Przygotowali ustawę przeciwko kapitałowi USA w mediach, a sami używają ich języka w nazwach własnych?
odpowiedź
User
Pawel
Język angielski to nasza bariera na świat.Musimy dogonić inne państwa.Kiedys dominował rosyjski gdy byliśmy pod butem ZSRR.
odpowiedź
User
Jan
Chyba TVP Kretyn, bo żadne normalne dziecko raczej tego oglądać nie będzie.
odpowiedź