SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowa siedziba TVP Wilno. Otworzy ją premier Morawiecki

- Lecimy z panem premierem Mateuszem Morawieckim do Wilna. Premier Polski wspólnie z panią premier Litwy otworzą nowe skrzydło Domu Kultury Polskiej. W tym nowym skrzydle będzie siedziba TVP Wilno - powiedział na antenie TVP Info pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.

Premier Mateusz Morawiecki, fot. screen z youtube'a Article

Jak zaznaczył Jan Dziedziczak, "my o naszych rodaków dbamy". "Nasz kraj przeznacza rekordowe środki - najwyższe w historii państwa polskiego - na rzecz Polonii i Polaków za granicą" - dodał.

Stacja TVP Wilno, nadawana od 17 września 2019 roku, jest skierowana do Polaków zainteresowanych naszą historią, kulturą i aktualnymi wydarzeniami. Flagową audycją jest serwis informacyjny „Info Wilno”. Do budżetu stacji dokłada się Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

TVP Wilno dostępne naziemnie na Litwie

Kanał nadaje w ramach litewskiego multipleksu ogólnokrajowego MUX-2. Jest też dostępny w sieciach kablowych na Litwie, a programy z anteny stacji oglądać można również w internecie.

Od 2002 r. 2 maja obchodzony jest m.in. Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. 2 maja obchodzony jest również Dzień Flagi RP, który ustanowiono w 2004 roku.

W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Na koniec 2021 r. zatrudnienie w Telewizji Polskiej wynosiło 2 889 etatów, o 53 więcej niż rok wcześniej. Zasadnicze wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,7 proc. do 10 491 zł.

W planie finansowym na 2022 r. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę miały też pójść koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Nowa siedziba TVP Wilno. Otworzy ją premier Morawiecki

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
To jest skandal ze zagraniczny oddzial dla 5tys widzow ma wieksze srodki i jakosc niz osrodki tvp w kraju
7 6
odpowiedź
User
On Wawa
A gdyby tak Niemcy otworzyli we Wrocławiu, Fernsehen Breslau?
5 5
odpowiedź
User
chomik
A gdyby tak Niemcy otworzyli we Wrocławiu, Fernsehen Breslau?

Porównanie zupełnie z d... bo Niemcy nie są znaczącą mniejszością narodową we Wrocławiu.
2 8
odpowiedź