SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przyspiesza start TVP World. Kurski: Polska musi przeciwstawić się dezinformacji

Anglojęzyczny kanał informacyjny Telewizji Polskiej nie rozpocznie nadawania 1 stycznia 2022 roku, tylko w czwartek o godz. 8 specjalnym programem „Border crisis”. Prezes TVP Jacek Kurski podjął taką decyzję w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

TVP World będzie nadawać przez całą dobę. Stacja ma relacjonować widzom na całym świecie sytuację na polsko-białoruskiej granicy. O przyspieszeniu poinformowały „Wiadomości” TVP1 twierdząc, że mamy do czynienia nie tylko z hybrydowym atakiem, ale także wojną informacyjną. Nowa stacja ma przeciwdziałać rosyjskiej i białoruskiej propagandzie, która wykorzystuje dzieci imigrantów.

„Zarząd TVP polecił zintensyfikować wszystkie działania”

Głos na temat przyspieszonego startu TVP World zabrał prezes Telewizji Polskiej. - Polska musi się przeciwstawić tej dezinformacji, dlatego zarząd TVP polecił przyspieszyć i zintensyfikować wszystkie działania (przyp. red. związane ze startem stacji) - powiedział Jacek Kurski. 

Zobacz także: Filip Styczyński i Dawid Wildstein zastępcami dyrektora TVP World

TVP World ma 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę relacjonować wydarzenia z polsko-białoruskiej granicy. W ramówce ma nie zabraknąć też publicystyki i rozmów z ekspertami. Program przygotowują native speakerzy i dziennikarze, którzy przez wiele lat pracowali zagranicą.

- Wszyscy nie możemy się doczekać to spore wyzwanie. TVP World to będzie nowy anglojęzyczny kanał, który będzie prezentował newsy na całym świecie - tłumaczył Donald Arleth, prezenter nowej stacji.

Jak oglądać TVP World?

Kanał będzie dostępny za pośrednictwem strony internetowej tvpworld.com, telewizji satelitarnej (kilka miesięcy temu informowaliśmy, że TVP chce emisji za pośrednictwem satelity Astra 19,2E dla mieszkańców Europy Zachodniej i platformy Dish Network w USA) i anteny TVP Info (pomiędzy 1 w nocy i 5 rano czasu polskiego). Ta ostatnia oferta jest skierowana przede wszystkim do widzów z innych stref czasowych, na przykład w Stanach Zjednoczonych.

TVP Info już nadaje codzienny anglojęzyczny serwis informacyjny „Flash News” oraz specjalny serwis informacyjny o „hybrydowym ataku na Polskę” w pięciu wersjach językowych: po polsku, angielsku, rosyjsku, arabsku i francusku. TVP nawiązała też współpracę z publicznymi nadawcami z Litwy i Ukrainy. - Pamiętajmy, że nasz region będzie dla światowej opinii publicznej niezwykle interesujący w najbliższych miesiącach i latach. Oczy świata będą na nas zwrócone. Miejmy więc możliwość opowiedzenia tego co się dzieje na nasz własny sposób - zwrócił uwagę Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP.

TVP World z 22,6 mln budżetu w 2022 roku

W projekcie Karty Powinności można znaleźć informacje na temat TVP World. W przyszłym roku stacja ma kosztować 22,6 mln zł, a w 2024 roku już 30 mln zł. W ramówce TVP World informacje mają stanowić 26 proc. czasu antenowego, publicystyka 27 proc., kultura 26 proc., edukacja 2 proc., a sport 1 proc. Kanał ma nadawać 23 godziny na dobę.

Zobacz także: Sergiusz Ryczel w anglojęzycznym kanale Telewizji Polskiej

Koszt uruchomienia internetowej stacji TVP  Poland In wyniósł 1,8 mln zł. Nadawca publiczny wydaje rocznie na kanał 13,5 mln zł. To jednak skromne sumy w porównaniu z innymi telewizjami prezentującymi punkty widzenia poszczególnych krajów. Budżet France 24 to blisko 100 mln euro rocznie, utrzymanie Russia Today kosztuje z kolei ponad 300 mln dolarów. Uruchomieniu francuskiego kanału towarzyszyła duża kampania promocyjna i dyplomatyczna. Ambasada Francji zorganizowała w Warszawie przyjęcie w związku ze startem France 24. Gościom wręczono nietypowy gadżet - czekolady ze zdjęciami ze studiów stacji.

Dyrektorem TVP World jest Marcin Darmas, a jego zastępcami Filip Styczyński i Dawid Wildstein. Stanowisko szefa serwisu pełni Grzegorz Kuczyński.

Dołącz do dyskusji: TVP przyspiesza start TVP World. Kurski: Polska musi przeciwstawić się dezinformacji

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
Powinni w końcu euronews po polsku uruchomić...
odpowiedź
User
1245
Dobra decyzja, tylko spóźniona o 3 miesiące.
odpowiedź
User
ratatata
Czy ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i wymieni kierownictwo tego przedsięwzięcia? Przypadkowe, niedecyzyjne osoby nie mające pojęcia o telewizji, zagubione, obłąkane, niekompetentne, z brakiem jakiegokolwiek autorytetu wśród zespołu. Dajcie tu normalnego managera, który cokolwiek ogarnia.
odpowiedź