SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP wyda 3,4 mln zł na wóz satelitarny UHD dla TAI

Telewizja Polska w ramach zamówienia publicznego zamierza kupić wóz satelitarny UHD dla Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Szacuje, że wyda 3,41 mln zł netto.

Fot. AKPA Article

Zamówienie dotyczy wozu satelitarnego UHD ze stacją satelitarną DSNG współpracującej z satelitami dystrybucyjnymi takich operatorów jak m.in. Eutelsat, Intelsat, SES Astra, Sirius, Amos, Hellasat.

Stacja musi pracować z jedną nośną o szerokości pasma do 24 MHz lub dwiema nośnymi w jednej polaryzacji o szerokości pasma do 12 MHz każda, a także być wyposażona w redundantny tor nadawczy (redundancja dotyczy kodera DVB, modulatora DVB, konwertera częstotliwości z pasma L do Ku i wzmacniacza mocy HPA.

W opisie zamówienia wyliczono jeszcze wiele innych wymaganych cech technicznych wozu. Zaznaczono, że wóz będzie używany przez Telewizyjną Agencję Informacyjną.

Wóz satelitarny dla TAI będzie kosztował 3,41 mln zł

Oferty będzie można składać do 17 czerwca, wadium ustalono na 70 tys. zł. O zlecenie mogą starać się firmy, które przez ostatnie trzy lata zrealizowały „co najmniej jedno zamówienie o wartości co najmniej 1 mln zł brutto, polegające na dostawie oraz instalacji i integracji urządzeń w technologii HD SDI lub UHD SDI w studiu telewizyjnym lub na wozie DSNG lub na wozie transmisyjnym”.

Wybrany podmiot ma dostarczyć wóz satelitarny w ciągu 120 dni od podpisania umowy.

Telewizja Polska zaznaczyła, że szacunkowa wartość zamówienia wynosi 3,41 mln zł, nie licząc VAT.

2,04 mld zł dla TVP z abonamentu i rekompensaty

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku).

Firma zanotowała 198 mln zł zysku netto, z czego ponad 188 mln zł zamierza przeznaczyć na kapitał zapasowy, a 9 mln zł - na premie dla pracowników.

W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

Tylko w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska, głównie dzięki otrzymanej rekompensacie, zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

1,71 mld zł z rekompensaty dla TVP w br.

Na mocy tegorocznej ustawy budżetowej rekompensata abonamentowa dla TVP, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych może wynieść do 1,95 mld zł. Środki mogą zostać przeznaczone przez nadawców wyłącznie na realizację misji publicznej.

W styczniu br. ustawę budżetową z przyjął Sejm, uchylając większość poprawek Senatu, m.in. wykreślenie zapisu o rekompensacie abonamentowej. Pod koniec miesiąca ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że z tegorocznej rekompensaty Telewizja Polska otrzyma w formie obligacji skarbowych 1,71 mld zł (minimalnie mniej niż przed rokiem), Polskie Radio - 125,91 mln zł (6,7 mln zł więcej niż w ub.r.), a rozgłośnie regionalne - 112,66 mln zł (6,6 mln zł mniej).

Na początku marca przewodniczący KRRiT zaakceptował zmiany w karcie powinności TVP na lata 2020-2024: wzrost kosztów misji publicznej w 2021 r. do 2,87 mld zł, a w 2024 do 2,9 mld zł.

4 maja zarejestrowano kolejną transzę obligacji skarbowych, o wartości 350 mln zł, na potrzeby rekompensaty abonamentowej dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W połowie marca wyemitowano w tym celu papiery za 650 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP wyda 3,4 mln zł na wóz satelitarny UHD dla TAI

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Wóz UHD? A po co im to skoro 2/3 materiałów w Wiadomościach leci nadal w SD a kanał UHD jest tylko na chwilę?
4 4
odpowiedź
User
Gie
W zamówieniu jest rysunek samochodu. Czy to nie sugestia jaką markę preferuje TVP w tym zamówieniu?
1 3
odpowiedź
User
xxx
Wóz UHD? A po co im to skoro 2/3 materiałów w Wiadomościach leci nadal w SD a kanał UHD jest tylko na chwilę?


A skąd wiesz, że niedługo nie planują utworzyć na stałe kanału UHD? Jak zwykle narzekanie, nawet gdy TVP inwestuje w nowe technologie.
8 1
odpowiedź