SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP wspiera młode talenty

Już 53 osoby otrzymały stypendia w ramach projektu 'Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka'.

Jest to projekt stypendialny TVP, którego celem jest ułatwienie rozwoju artystycznego utalentowanym młodym ludziom. Jego pierwsza, kończąca  się w czerwcu edycja, obejmuje takie dziedziny jak: multimedia, fotografia, literatura, taniec, sztuki plastyczne, muzyka, film, teatr i animacja kultury.

Uruchomiony we wrześniu 2005 r. projekt skierowany jest do młodych (14–25 lat), którzy nie mają szansy przebić się ze swymi twórczymi pomysłami i którym potrzebna jest pomoc w rozwijaniu artystycznych zainteresowań. Prócz przyznawania stypendium TVP wspiera uczestników projektu prezentując ich sylwetki i osiągnięcia na antenie TVP 2
i na  specjalnie stworzonej stronie internetowej. 

Telewizja Polska co miesiąc ogłasza konkurs na najciekawsze prace w jednej z objętych projektem dziedzin sztuki. O konkursie TVP informuje w programie i zwiastunach na antenie „Dwójki” oraz na stronie internetowej. Nadesłane prace po wstępnej selekcji ocenia jury, w którym zasiadają przedstawiciele środowisk artystycznych. Na stypendia dla laureatów z jednej dziedziny sztuki Telewizja Polska przeznacza co miesiąc 15 tysięcy złotych. W każdej dziedzinie jury przyznaje do 5 stypendiów.

Laureaci każdego z konkursów i nagrodzone prace prezentowane są raz w miesiącu (w drugi lub trzeci poniedziałek miesiąca) w programie „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka” w Programie 2. W każdą niedzielę o 22.40 TVP2 emituje także kilkuminutowe zwiastuny prezentujące sylwetki laureatów konkursów.

W I edycji projektu „Dolina Kreatywna” zrealizowano dotąd 7 konkursów z następujących dziedzin sztuki: multimedia, fotografia, literatura, taniec, sztuki plastyczne, muzyka i film. Nagrodzono i wyróżniono 53 osoby, w tym 7 gimnazjalistów, 18 licealistów i 28 studentów. Do konkursów zgłosiło się ponad 700 osób, które nadesłały łącznie 900 prac. Dwa ostatnie konkursy I edycji „Doliny Kreatywnej” z dziedzin „teatr” i „animacja kultury” zostaną rozstrzygnięte do końca czerwca 2006 r.

Na przełomie czerwca i lipca „Dolina Kreatywna” będzie realizowała warsztaty artystyczne: filmowe, taneczne i plastyczne. Warsztaty połączone będą z realizacją dwóch programów wakacyjnych i występami oraz wystawami prac laureatów w Domu Kultury w Łomży. Planowane są także wystawy prac plastycznych oraz fotografii laureatów konkursów „Doliny Kreatywnej” w siedzibach Domów Kultury, oddziałów terenowych TVP i wyższych uczelni współpracujących z Telewizją Polską.

Nowa edycja projektu „Dolina Kreatywna” planowana jest od września 2006 do czerwca 2007. W ramach II edycji TVP planuje organizację 10 konkursów. Jako pierwsze planowane są konkursy w dziedzinie fotografii i multimediów.


JURORZY KONKURSÓW „DOLINY KREATYWNEJ”

MULTIMEDIA
Anna Baumgart
Aleksander Janicki
Dawid Marcinkowski
Józef Robakowski

FOTOGRAFIA
Krzysztof Gierałtowski
Tomasz Gutkowski
Michał Kołyga
Tomasz Niewiadomski
Maciej Skawiński

LITERATURA
Darek Foks
Rafał Skarżycki
Igor Stokfiszewski

TANIEC
Anna Chagowska
Anna Jujka
Andrzej Kieruzalski
Hanna Kosiewicz
Anna Piotrowska
Ireneusz Sulewski

SZTUKI PLASTYCZNE
Anna Okrasko
Aneta Prasał-Wiśniewska
Stach Szabłowski

MUZYKA
Sławek Jaskułke
Marek Kuczyński
Kasia Nowicka „Novika”
Bartek Weber

FILM
Robert Gliński
Magdalena Łazarkiewicz
Grzegorz Lipiec
Maciej Migas
Andrzej Wolf

LAUREACI KONKURSÓW „DOLINY KREATYWNEJ”

MULTIMEDIA

Mateusz Marcinowski - laureat I nagrody 
Mieszka w Zielonej Górze i ma mnóstwo ciekawych pomysłów. Mówi jednak, że nie zawsze jest je łatwo zrealizować, ale nie poddaje się i dalej rozwija swój talent. Aktualnie zajmuje się generowaniem abstrakcyjnych obrazów w czasie rzeczywistym technikami multimedialnymi. Nagrodzona strona – www.4th.pl

Karolina Raczyńska - laureatka nagrody
Studiuje na University of Oxford w Wielkiej Brytanii na Wydziale Sztuki. Swoje najważniejsze dotychczasowe prace prezentowała na wystawie indywidualnej w 2004 roku w Galerii "Rondo" w Łodzi oraz podczas zbiorowych wystaw Pracowni Edukacji Plastycznej Mariusza Koraczka w Muzeum Sztuki w Łodzi, w Miejskiej Galerii w Łodzi oraz na wystawie malarstwa w Galerii Abakus w Warszawie.  W konkursie „Dolina Kreatywna” przedstawiła trzy wideo art "Paryż", "Łabędź", "Basen", "Zima".

Joanna Jurczak i Stanisław Płoski - laureaci nagrody dodatkowej
Są licealistami z Warszawy. Tworzą artystyczne strony internetowe. Na konkurs „Doliny Kreatywnej” wysłali stronę z animacjami i interaktywnymi prezentacjami artystycznymi "Flupy          i Glisty" http://flupy-i-glisty.blog.pl

Szymon Szymański - laureat nagrody dodatkowej
Mieszka w Sochaczewie i pracuje w rozgłośni radiowej. Na konkurs przygotował wideo art do utworu "Roads" zespołu Portishead. Interesuje się muzyką, sportem oraz filmem.

Rafał Szczepaniak - laureat nagrody dodatkowej
Pochodzi z Kutna. W "Dolinie Kreatywnej" zaprezentował artystyczną stronę internetową www.artrafal.dl.pl, którą prowadzi od '98. Lubi słuchać muzyki i tworzyć plakaty, książki artystyczne oraz filmy.

FOTOGRAFIA

Krzysztof Gnat - laureat I nagrody
Jest uczniem II LO w Zamościu. Cykl zdjęć "Historie z sąsiedztwa", który zaprezentował w konkursie, stanowi dokumentację życia znajomych z osiedla. Otrzymane stypendium przeznaczył na zakup aparatu średnioformatowego. Dzięki niemu może się bardziej wgłębić w tematykę portretu i fotografii ludzi. W przyszłości chciałby połączyć swoje fotograficzne zainteresowania z pracą.

Anna Garbowska - laureatka I nagrody 
Jest studentką Wyższego Studium Fotografii PWSFTviT w Łodzi. 4. grudnia 2005 r.              w Studiu Plastycznym Ścieżka w Warszawie miała wernisaż swojej pierwszej wystawy. W programie "Dolina Kreatywna" zaprezentowała trzy prace, wykonane techniką otworkową, których inspiracją był nurt fotogeniczny

Kamil Gąszowski - laureat II nagrody
Pochodzi ze Świdnicy Śląskiej, jest uczniem klasy maturalnej liceum ogólnokształcącego. Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się dopiero rok temu, ale jego prace już podziwiano na międzynarodowym konkursie "Sacrum i Profanum w obiektywie". Jurorzy konkursu "Dolina Kreatywna" również docenili jego talent  i przyznali mu nagrodę za cykl pt. "Miłość".

Joanna Gorlach - laureatka III nagrody
Jest studentką kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej fascynacja fotografią trwa od kilku lat. Jurorzy zauważyli i wyróżnili jej cykl "Formy zamyślenia".

Tomasz Szerszeń - laureat IV nagrody
Ma 25 lat i mieszka w Warszawie. Wyróżnione zdjęcie "Przechodzący" jest częścią cyklu zdjęć, które powstały w różnych miastach Europy, m.in. w Warszawie, w Paryżu i Odessie.

Maciej Grygorczuk - wyróżniony
Jest uczniem II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. W konkursie zaprezentował trzy zdjęcia pt. "Osiemnastka", dla których inspiracją była refleksja na temat osiemnastych urodzin i kampania reklamowa "Antykoncepcja w modzie".

Karolina Kowalska - wyróżniona
Skończyła studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, a obecnie mieszka                      i pracuje w Warszawie. Inspiracje czerpie z obserwacji ludzi, którzy według niej widzą wartość w zwykłym życiu. W konkursie „Dolina Kreatywna” została wyróżniona za fotografię "Promień życia".

Dominika Dunajewska - wyróżniona
Mieszka w Wyszkowie i mówi, że traktuje życie jak dzieło sztuki. Jej miłością jest Finlandia. Jurorzy wyróżnili jej cykl "art trouvé".

LITERATURA

Julianna Kulik - laureatka I nagrody
Studiuje filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W „Dolinie Kreatywnej” zaprezentowała opowiadanie "Trąbka". I mimo, że - jak sama mówi - jest to opowiadanie ponure, to jurorzy docenili jej talent i przyznali główną nagrodę.

Kacper Podrygajło - laureat I nagrody
Zaprezentował pracę pt. „Autobus Babel”. Sam o sobie mówi, że jest "urodzonym stypendystą". Studiuje w Poznaniu. Dwa swoje opowiadania opublikował w "Ha!arcie". Po emisji programu "Dolina Kreatywna" od "Zeszytów Literackich" otrzymał propozycję publikacji trzech innych tekstów: opowiadania "Królowa wiórów", prozy poetyckiej "Szczudła" i poematu muzykologicznego "Astro-Piazzola". Obecnie pracuje nad nowym tekstem pt. "Rak aureoli".

Katarzyna Chmielewska - laureatka II nagrody
Studiuje kulturoznawstwo na specjalizacji teatrologicznej na Uniwersytecie Łódzkim.                   W konkursie Dolina Kreatywna jurorzy nagrodzili cykl jej trzech wierszy pt. "Nasycanie". Kasia ma już gotowy projekt tomiku poetyckiego, publikowała wiersze  w prasie literackiej oraz prezentowała swoje wiersze na konkursach poetyckich. Interesuje się także teatrem - uważa, że jest on sztuką mało popularną, która nie trafia do młodych ludzi.

Paulina Bukowska - laureatka II nagrody
Sama o sobie mówi, że rozpiera ją wena pseudo-twórcza, której efektem są liczne wiersze            i opowiadania. Inspirację czerpie z życia i świata, który "gdyby nie był takim, jakim jest, pisałabym o krzesłach i księżycu". Nagrodę w konkursie otrzymała za prozę "Życie po życiu".

Konrad Zduniak - laureat II nagrody
"Jestem sen, czysty tlen" - tak o sobie mówi Konrad. W „Dolinie Kreatywnej” przedstawił cykl wierszy "mru-mru". Literatura to nie jedyna dziedzina sztuki, która go interesuje. Zrealizował również filmową etiudę surrealistyczną "Origami", inspirowaną twórczością Luisa Bunuela.

Ewelina Krawczyk - wyróżniona
Tak pisze o sobie: "Moje życie pewnie nie jest ciekawsze od życia milionów ludzi na świecie. Podejrzewam, że nie wyróżniam się też z tłumu nadzwyczaj szczególnymi cechami. Ale jest coś, dzięki czemu łatwiej mi żyć. Patrzę niecodziennie na codzienność. Delektuję się. Niemalże każdym słowem. Wszystkim. Szyję i wszywam. Bo lubię i chyba miewam talent." W konkursie „Doliny Kreatywnej” wyróżniono jej "Niecodziennik".

Anna Wiatr - wyróżniona
Jest absolwentką Wydziału Socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Na konkurs "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka?" wysłała prozę "Bezsenność", za którą otrzymała wyróżnienie. Ale to nie jedyne jej osiągnięcie literackie - w konkursie na temat schizofrenii "Słowa mogą leczyć, słowa mogą ranić" otrzymała również nagrodę specjalną za opowiadanie "Jestem siostrą Julii. A siostra jest chora na schizofrenię".

TANIEC

Aneta Zwierzyńska, Dawid Lorenc i Karolina Brzęk - laureaci I nagrody
Choreografia Anety Zwierzyńskiej "Ocean w kieszeni" została nagrodzona nie tylko w „Dolinie Kreatywnej”. Ostatnio doceniono ją także podczas festiwalu Bliskie Spotkania w Pabianicach. Aneta ukończyła Studium Animatorów Kultury w Kaliszu. Ostatnim sukcesem Dawida i Anety jest przejście w Berlinie pierwszego z dwóch etapów przesłuchań do jednej z najlepszych szkół tańca i choreografii na świecie P.A.R.T.S. w Brukseli.

Crazy Twisting Group - laureaci I nagrody
CTG jest formacją breakdance'ową, która powstała w 2002 roku w Łomży. Zespół tworzą: Arkadiusz Statkiewicz, Robert Adamczuk, Krzysztof Kowalewski, Artur Listowski, Marcin Fabiszewski, Maciej Dąbrowski, Paweł Dębiński i Marek Zysk. Chłopcy ćwiczą w Miejskim Domu Kultury w Łomży, pod okiem instruktora, Marka Kisiela. Odnosili sukcesy na wielu konkursach tanecznych w Polsce.

Paulina Święcańska i Magdalena Radłowska - laureatki II nagrody
Paulina i Magda są założycielkami projektu Teatr Tańca Succubus. "Hybryda" to ich autorska choreografia, którą zaprezentowały w Dolinie Kreatywnej. Dziewczyny zorganizowały ostatnio w Zielonej Górze, wspólnie z jurorką konkursu Anną Piotrowską, warsztaty z tańca współczesnego. Do udziału w warsztatach zaprosiły słynnego pedagoga i choreografa z Londynu, Roberta Andersona.

Paulina Jóźwicka i Agnieszka Muczyń - laureatki II
Agnieszka Muczyń jest absolwentką Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury o specjalności taniec. Paulina Jóźwicka mówi, że jest przede wszystkim "kobietą, studentką, animatorem kultury i tancerzem". Spektakl "Umwelt", który zaprezentowały w konkursie Doliny Kreatywnej, jest owocem pracy nad własnym ciałem.

Mariusz Bromirski - laureat II nagrody
Zaprezentował freestyle breakdance. Mariusz jest uczniem II klasy gimnazjum we Włocławku. Na co dzień tańczy w zespole Crazy Squad. Po zdobyciu nagrody w konkursie Doliny Kreatywnej został zaproszony do grupy, w której tańczy ośmiu najlepszych tancerzy breakdance w Polsce. Grupa ta działa w ramach zawodowego zespołu Tribal Team Poland.

Kaliszfornia - wyróżnieni
Karolina Brzęk, Aneta Zwierzyńska, Karolina Kuduk, Wojciech Łaba, Dawid Lorenc i Paweł Malicki tańczą razem od paru lat. Mieszkają i uczą się w Kaliszu. Kaliszfornia zdobyła ostatnio III miejsce na Mistrzostwach Polski IDO w Siedlcach jako mini formacja w stylu show dance za nową choreografię "Życie Tancerza". W tym samym konkursie, ale w kategorii duety, III miejsce otrzymali Karolina Kuduk i Paweł Malicki za układ "Humanekiny".

Paulina Dąbek i Michał Jeziorowski - wyróżnieni
Paulina i Michał mówią, że taniec wypełnia większą część ich życia i wiążą z nim całą swoją przyszłość. Ostatnio zakwalifikowali się do półfinału Mistrzostw Polski w tańcach latynoamerykańskich w kategorii młodzieżowej. Dzięki świetnemu występowi awansowali do najwyższej międzynarodowej klasy tanecznej "S".


Aneta Gierak i Agnieszka Gierak - wyróżnione
Na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą w Szkole Tańca we Wrocławiu. Agnieszka uczy się w Studium Animacji Kultury o specjalności taniec. Obie siostry przeszły casting                         i wystąpiły w hiphopowym musicalu "12 Ławek". W konkursie „Dolina Kreatywna” wyróżniono ich choreografię do utworu "Rhythm Nation".

SZTUKI PLASTYCZNE

Agnieszka Romanowska - laureatka I nagrody
Pochodzi ze wsi Siecie i jest uczennicą II LO im. A. Mickiewicza w Słupsku. Tworzy: instalacje, rzeźby z gliny, obrazy techniką mieszaną, animacje komputerowe we flashu, prozę i poezję. W konkursie plastycznym jurorzy docenili jej projekt "Komórka", który jest instalacją, składającą się z wielu elementów, tworzących zaskakującą całość.

Patrycja Cieślak - laureatka II nagrody
Mieszka we Włoszowicach. Jej obraz zatytułowany "Wenus, której nie stać na latające cherubinki" zdobył drugą nagrodę w konkursie „Doliny Kreatywnej”. Głównie maluje - najczęściej ludzi, w intymnych i prywatnych sytuacjach. Interesuje się także fotografią                       i rzeźbą. Jak mówi, malarstwo pomaga jej odnaleźć i zrozumieć siebie.

Szymon Kobylarz - laureat III nagrody
Jest studentem malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jurorzy nagrodzili projekt "3x3": kompozycję trzech skrzynek, których intrygujące wnętrza można zobaczyć tylko przez judasze. Zajmuje się szeroko pojętym malarstwem, a ujście swojej wenie artystycznej daje różnymi środkami wyrazu i w różnych tematach.

Katarzyna Cecot - wyróżniona
Jest uczennicą Zespołu Państwowych Sztuk Plastycznych im. Wojciech Gersona                              w Warszawie. W konkursie zaprezentowała rzeźbę "Rusin": odlew głowy kolegi, wykonany           z gipsu i pomalowany farbą imitującą brąz. Artystka tworzy też rzeźby w kamieniu, drewnie            i kompozycje w metalu. Tematami jej prac są ludzie, natura  i formy geometryczne.

Sebastian Cieślak - wyróżniony
Mówi, że chce czerpać satysfakcję z tego co robi i robić to po swojemu. W konkursie Doliny Kreatywnej zaprezentował pracę "Graffiti". Dlaczego? "Bo graffiti zawsze było niedocenioną formą wyrażania się".

Anna Przygodzka - wyróżniona w konkursie plastycznym
Jest studentką ASP w Warszawie. Interesuje się plakatem, malarstwem i fotografią artystyczną. Swoje zdjęcia prezentowała m.in. na Warszawskim Festiwalu Fotografii oraz na Festiwalach Fotografii w Łodzi. WW konkursie „Doliny Kreatywnej” została wyróżniona za plakat "Dzień Dziecka".

Joanna Czubak i Łukasz Majewski - wyróżnieni w konkursie plastycznym
Joanna ukończyła Studium Fotografii Artystycznej i tą właśnie dziedziną szczególnie się interesuje. Wspólnie z Łukaszem stworzyli wyróżniony w konkursie Doliny Kreatywnej komiks "Niezły Pasztet".

Maria Zuba - wyróżniona w konkursie plastycznym
Studiuje na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych we Wrocławiu. W konkursie Doliny Kreatywnej zaprezentowała pracę pt. "Autoportret" - cykl pięciu sitodruków, przedstawiających twarz artystki. Fascynuje ją malarstwo, wideo, happening i rzeźba.


MUZYKA


Sara Czureja - laureatka I nagrody
Nagrodę otrzymała za wykonanie i aranżację melodii ludowej Romów węgierskich.
Zaczęła grać na cymbałach w wieku 5 lat, potem pobierała indywidualne lekcje u słowackiego mistrza Józefa Klempara. Obecnie jest uczennicą II-ej klasy ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia w Poznaniu. Zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie MSWiA dla uzdolnionej artystycznie młodzieży romskiej. W Dolinie Kreatywnej zachwyciła Jury wykonaniem i aranżacją na cymbałach węgierskich utworu opartego na folklorze Romów węgierskich. Artystka koncertuje z zespołem TATRA ROMA, który założył jej ojciec, skrzypek wirtuoz, Mikosz Deki Czureja. Występowali w całej Polsce i w wielu innych krajach.

Kacper Ziemianin - laureat I nagrody                                          
Jest uczniem Szkoły Muzycznej II Stopnia w Krakowie. Uczestniczy też w zajęciach Studium Muzyki Elektroakustycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie. Tworzy muzykę głównie przy użyciu najnowszych technik komputerowych. W konkursie przedstawił elektroniczny utwór "Trans - formation".

Malwina Stańczak - wyróżniona
Wyróżnienie otrzymała za solowe wykonanie na akordeonie utworów „D Scarlatti’ego,                  F. Angelisa i W. Zubickiego”. Jest uczennicą Akademii Muzycznej w Warszawie. Była laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W „Dolinie Kreatywnej” zaprezentowała trzy utwory wykonane na akordeonie.

Maciej Tubis - wyróżniony
Jest studentem Akademii Muzycznej w Łodzi, gra na fortepianie. Założył zespół Tubis Trio. Maciej brał udział w ważniejszych konkursach jazzowych w Polsce, m.in. w finale Jazz Juniors i w Bielskiej Zadymce Jazzowej. Otrzymał 2-ą nagrodę w Konkursie Pianistów Jazzowych w Warszawie. W konkursie „Doliny Kreatywnej” wraz z Tubis Trio zagrał swoją kompozycję "Spełnienie".

Jakub Żmijowski - wyróżniony
Pochodzi z Nowego Miasteczka i ma 24 lata. Był wielokrotnie nagradzany na wielu konkursach muzycznych w całej Polsce: zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie beatboksu w Koszalinie i w konkursie Bruk Street Summer Festival oraz trzecie miejsce w konkursie Polish Beatbox Battle. Zdobył również tytuł Mistrza Polski w WBW Beatbox Battle 2005. Do konkursu „Dolina Kreatywna” zgłosił projekt muzyczny utwór „Zgas - The Human Beatbox”, stworzony tylko przy użyciu ust i mikrofonu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP wspiera młode talenty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl