SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będą podwyżki w Telewizji Polskiej. 7 proc. więcej na pensje

„Solidarność” porozumiała się z prezesem Telewizji Polskiej co do podwyżek wynagrodzeń. Nadawca podwyższy budżet płacowy o 7,4 proc. (związkowcy chcieli wzrostu o 16,1 proc.) oraz ma zwiększyć liczbę etatów w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

fot. akpaArticle

Przedstawiciele działającej w Telewizji Polskiej NSZZ „Solidarności” o przystąpienie do rozmów w sprawie nowych warunków płacowych zwrócili się do władz spółki już we wrześniu ub.r. Ostatecznie negocjacje rozpoczęto - o czym informowaliśmy na portalu Wirtualnemedia.pl. - pod koniec lutego.

- Naszym postulatem, który przekazaliśmy wcześniej w piśmie, jest podwyżka o 16,1 proc. funduszu wynagrodzeń - mówił nam Jarosław Najmoła z „Solidarności”. - Na razie trzeba wynegocjować wielkość środków, które pracodawca będzie zobowiązany przekazać, a potem sposób ich podziału. Tym zajmuje się nasza grupa negocjacyjna - opisał.

„Solidarność” chciała wzrostu o 16 proc., TVP daje 7,4 proc.

W środę zawarto porozumienie. - Po analizie postulatów NSZZ „Solidarność” TVP S.A.  i ocenie możliwości finansowych Spółki TVP S.A., uzgodnione zostały możliwe warunki wzrostu wynagrodzeń - napisano w komunikacie „Solidarności”.

Zaznaczono, że „nastąpi zwiększenie środków przeznaczanych na wynagrodzenia w 2023 r.” Ustalone podwyżki obowiązują od początku kwietnia, za bieżący miesiąc zostaną wypłacone razem z wynagrodzeniami za maj.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W komunikacie nie podano dokładnych informacji o podwyżkach. - TVP informuje, że po wnikliwej analizie zgłaszanych postulatów i ocenie możliwości finansowych Spółki uzgodnione zostały możliwe warunki wzrostu wynagrodzeń. W wyniku podpisanego w dniu 26.04 porozumienia nastąpi zwiększenie środków przeznaczanych na wynagrodzenia w 2023 r o 7,4 proc. - przekazało nam biuro prasowe spółki. To środki, które nadawca wyda na zarobki zarówno obecnych, jak i nowych pracowników.

Zarobki w TVP w górę, będzie więcej etatów

Według naszych ustaleń wynagrodzenia nie zostaną podwyższone jednakowo wszystkim zatrudnionym. Znacznie więcej mają dostać przede wszystkim osoby najmniej zarabiające - z pensjami brutto do 11 tys. zł. W tym przedziale płacowym jest jedna trzecia z prawie 3 tys. pracowników TVP.

Wyższe wydatki pracownicze pójdą też na nowe etaty w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, które dostaną jej obecni współpracownicy i osoby zatrudnione przez zewnętrzne firmy. Jak stwierdziła w komunikacie „Solidarność”, TVP zapewniła, że „podjęte zostają działania w zakresie etatyzacji TAI i z czasem rozpatrywane będą potrzeby kolejnych jednostek w Spółce w tym obszarze”.

Prezes Mateusz Matyszkowicz zapowiedział pod koniec ub.r., że współpracownicy TAI mogą składać wnioski o zatrudnienie na etacie. - Ponad 300 współpracowników TAI chce zawrzeć umowy bezpośrednio z Telewizją Polską. Obecnie spółka analizuje różne możliwości, by wypracować rozwiązania, które byłyby korzystne dla obu stron - przekazało nam biuro prasowe nadawcy pod koniec lutego.

W ub.r. podwyżka dla najmniej zarabiających i nagroda jubileuszowa

O wzrost wynagrodzeń na przełomie 2021 i 2022 roku zwróciła się zarówno „Solidarność”, jak też dwie inne działające w Telewizji Polskiej organizacje pracownicze: Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP „Wizja” i Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji.

Proponowały m.in. podwyżkę pensji zasadniczej przynajmniej o 1,5 tys. zł wszystkim pracownikom z premią motywacyjną oraz pensji zasadniczych wszystkim pracownikom z premią zadaniową i honorariami do minimalnego wynagrodzenia, przywrócenia miesięcznej premii motywacyjnej w wysokości co najmniej 20 proc. dla pracowników czasowo-premiowych, podniesienie premii zadaniowej i honorariów oraz przywrócenie dodatku stażowego.

Władze Telewizji Polskiej spełniły postulaty częściowo, podkreślając w komunikacie, że firma „dokonała analizy możliwości finansowych i na tej podstawie została podjęta decyzja w zakresie podwyższenia wynagrodzeń pracowników najmniej zarabiających, zatrudnionych w czasowo-premiowym systemie płac z premią motywacyjną”.

Konkrety podała w komunikacie „Wizja”. - Zwiększenie wynagrodzeń zasadniczych o kwotę 500 zł brutto pracownikom z premią motywacyjną zarabiającym do 6000 zł, a pracownikom zarabiającym powyżej 6000 zł, a mniej niż 6500 zł, zwiększenie wynagrodzenia o kwotę je wyrównującą, do poziomu 6500 zł - opisano. - Akceptujemy także propozycję wypłacenia w 2022 r. premii motywacyjnej w wysokości 10%, płatnej po każdym kwartale (4 wypłaty, począwszy od 11.04 br., przy czym premia za IV kwartał byłaby wypłacona w grudniu br. - dodano.

W listopadzie ub.r. pracownicy etatowi Telewizji Polskiej z minimum rocznym stażem dostali od 0,5 do 2 tys. zł brutto nagrody jubileuszowej z okazji 70-lecia nadawcy. Natomiast władze firmy nie zgodziły się na postulaty związków zawodowych, żeby wypłacić wszystkim pracownikom po 1 tys. zł brutto świadczenia na Boże Narodzenie i wprowadzić podwyżkę inflacyjną, waloryzowaną co kwartał.

TVP zatrudnia prawie 3 tys. pracowników

W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Na koniec 2021 r. zatrudnienie w Telewizji Polskiej wynosiło 2 889 etatów, o 53 więcej niż rok wcześniej. Zasadnicze wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,7 proc. do 10 491 zł.

W planie finansowym na 2022 r. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę miały też pójść koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Będą podwyżki w Telewizji Polskiej. 7 proc. więcej na pensje

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Prawda
A co sobie będą żałować? Podatnicy zapłacą!
odpowiedź
User
Stop Klatka
Pewna stara grupa z solidarności wynegocjowała podwyżki tylko dla części załogi. Nie jest tajemnica poliszynela, że przypadkowo to właśnie oni dostaną te podwyżki. Reszty pracowników tvp inflacja nie dotyczy. Brawo dla nowego przewodniczącego solidarności. Wspaniali ludzie. Ogon macha psem.
odpowiedź
User
Krotek
Co oni wyprawiają TVP tego już nie idzie wytrzymać masakra
odpowiedź