SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejny apel ws. zarobków w TVP. 1 tys. zł podwyżki i wzrost premii

Dwie działające w Telewizji Polskiej organizacje pracownicze zwróciły się do władz nadawcy o zmiany w regulaminie wynagradzania. Mają też postulaty płacowe, m.in. podniesienie pensji zasadniczej o minimum 1 tys. zł, podwyżkę premii oraz przywrócenie dodatku stażowego. TVP zapewnia, że od dłuższego czasu pracuje nad zmianami w regulaminie płacowym.

W obszernym piśmie Związek Zawodowy Pracowników Twórczych i Technicznych TVP Wizja oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Radia i Telewizji zwracają uwagę, że obecny regulamin dotyczący wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych obowiązuje w Telewizji Polskiej od 2018 roku. Przez ostatnie pięć lat uzupełniono jedynie listę stanowisk o producenta i obniżono minimalny pułap wynagrodzenia z 4 do 2 tys. zł.

Związkowcy chcą zasad dostosowanych do inflacji

Według związkowców w regulaminie zdezaktualizowało się wiele zapisów, m.in. tabela stanowisk i stawek wynagrodzenia, minimalnych honorariów pracowniczych oraz minimalnej stawki premii zadaniowej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Już w 2017 r., w czasie negocjacji, deklarowaliśmy chęć dalszych pilnych rozmów nad kompleksowymi zmianami w Regulaminie wynagradzania, które powinny dotyczyć wszystkich Pracowników, a nie tylko wybranej grupy zawodowej - przypominają organizacje pracownicze.

Ich zdaniem w regulaminie należy m.in. określić wymogi kwalifikacyjne na poszczególnych stanowiskach, ustalić zasady tworzenia i przyznawania premii motywacyjnej i prowizyjnej oraz uaktualnić zestawienia stanowisk i stawek wynagrodzenia zasadniczego, minimalnych honorariów pracowniczych oraz minimalnej stawki premii zadaniowej. - Wszystkie zmiany w regulaminie powinny być dostosowane do dzisiejszego rynku pracy i cały czas realnie panującej inflacji - podkreślają.

Wytykają władzom Telewizji Polskiej, że w ostatnich latach - z pominięciem regulaminu i bez konsultacji ze związkami zawodowymi - wprowadziły w spółce m.in. Cennik Usług Produkcyjnych oraz Mapę Kompetencji obejmującą trzy obszary: stanowiskowe (specyficzne dla pełnionej funkcji), menedżerskie (wymagane na stanowiskach kierowniczych) i kluczowe (wspólne dla wszystkich pracowników).

- Uważamy, że powyższe zapisy ewentualnie powinny znaleźć się w nowo opracowanym Regulaminie wynagradzania, w uzgodnieniu ze stroną związkową - zaznaczono w piśmie.

„Patologie i złe praktyki”

Związkowcy podają też długą listę zjawisk w obszarze wynagrodzeń, które powinny zostać wyeliminowane. - Nie do przyjęcia są rozbieżności w wynagradzaniu Pracowników twórczych za taką samą pracę lub pracę o podobnej wartości w różnych jednostkach organizacyjnych. Dotyczy to m.in. operatorów obrazu w niektórych Oddziałach TVP S.A. w stosunku do pozostałych jednostek - opisano.

„Patologią” nazwano obniżanie honorariów już po wykonanej pracy, mimo wcześniejszego zaakceptowania stawki. - Manipulacje stawkami, obniżanie ich bez podania przyczyn, są od lat krytykowane i niezgodne z Regulaminem wynagradzania - podkreślono.

Według związkowców często zdarza się, że pracownikom zwiększany jest zakres obowiązków bez podnoszenia wynagrodzenia zasadniczego („co jest niezgodne z art.78 §1 Kodeksu pracy”), a nowo zatrudnione osoby mają dużo wyższe wynagrodzenia niż długoletni pracownicy firmy („Dlaczego ? Przecież Pracodawca naraża się na zarzut nierównego traktowania”).

- Złą praktyką w Spółce jest zatrudnianie Pracowników na umowach śmieciowych, co może powodować procesy przed Sądami pracy. Podnosi się wynagrodzenia „swoim" Pracownikom „po uważaniu" według zasady, „kto ma lepsze dojścia", ten załatwi większe podwyżki. Ten fatalny zwyczaj, zamiast jasno określonych zasad przyznawania podwyżek jest niesprawiedliwy, niezrozumiały i krzywdzący, zwłaszcza wobec wieloletnich Pracowników - dodają.

Podwyżki pensji i premii

Organizacje pracownicze mają kilka postulatów płacowych, zaznaczając, że składali je już od kilku lat. Przede wszystkim oczekują podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego przynajmniej o 1 tys. zł wszystkim pracownikom z premią motywacyjną i prowizyjną, oprócz dyrektorów i wicedyrektorów oraz doradców zarządu.

- Wynagrodzenie zasadnicze pracowników z premią motywacyjną i prowizyjną, powinno być dostosowane do poziomu porównywalnego z innymi grupami pracowników zatrudnionych na podobnych stanowiskach i wykonujących jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości, co dzisiaj nie jest realizowane - argumentują. W przypadku pracowników pobierających premię zadaniową i honoraria pensja zasadnicza ma zostać podwyższona do minimalnej płacy krajowej. Związkowcy oczekują też, że wynagrodzenia zasadnicze będą waloryzowane „o wskaźnik inflacji ogłoszony przez GUS na dany rok kalendarzowy”.

Postulaty dotyczą również premii: chodzi o przywrócenie pracownikom czasowo-premiowym miesięcznej premii motywacyjnej w wysokości 25 proc. oraz podwyżkę premii zadaniowej i honorariów („które są permanentnie obniżane”). Ponadto związki zawodowe postulują przywrócenie dodatku za staż pracy w Telewizji Polskiej (proponują 2 proc. za każdy kolejny rok w spółce po przepracowaniu pięciu lat) oraz ujednolicenie prawa do nagrody jubileuszowej. - Uważamy, że pozbawienie nagrody jubileuszowej Pracowników wynagradzanych w systemie pakietowym jest dyskryminacją - zaznaczają.

- Domagamy się pilnego rozpoczęcia negocjacji w wyżej wymienionych sprawach, gdyż to dzięki wszystkim Pracownikom Spółki można realizować konkretne zadania misji publicznej - podkreślają związkowcy. Pismo przesłali prezesowi Mateuszowi Matyszkowiczowi oraz dyrektorom biura spraw korporacyjnych i biura zarządzania kapitałem ludzkim.

TVP: zmiany po konsultacjach ze związkowcami

Centrum informacji Telewizji Polskiej w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl przekazało, że prace nad zmianami w regulaminie wynagradzania „trwają od dłuższego czasu, ich zakres obejmuje wiele obszarów”. Zaznaczyło, że obecne zasady obowiązują od 23 lat.

- Wymagane jest przeprowadzenie analiz zarówno rynkowych, jak i wewnętrznych, a także konsultacji z jednostkami organizacyjnymi. Wypracowane zmiany zostaną skonsultowane z organizacjami związkowymi - zapewnia spółka.

Na początku listopada „Wizja” i MZZ Pracowników Radia i Telewizji skierowały do władz Telewizji Polskiej jeszcze inny postulat: o przyznanie wszystkim pracownikom po 2 tys. zł brutto dodatku przed Bożym Narodzeniem. Uzasadniły to utrzymującą się inflacją.

Liczba pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem. W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Kolejny apel ws. zarobków w TVP. 1 tys. zł podwyżki i wzrost premii

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
Za co te podwyżki?? Przecież od 8 lat paski krzyczały jak ito cudownie jest w polszy, Niemcy nam zazdroszczą a prezesa na świętego należy wybrać ...
odpowiedź
User
Marszałek rotacyjny
PO chce zlikwidować oprócz dopłaty budżetowej również reklamy w TVP. Good luck z podwyżkami.
odpowiedź
User
Wstyd
Te darmozjady juz teraz w lokalnyvh ośrodkach zarabiaja po 9 tys i jeszcze im malo???
odpowiedź