SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zrywa współpracę z księdzem prowadzącym "Ziarno". Ujawniono jego obsceniczne zachowania

Błyskawiczna reakcja Redakcji Audycji Katolickich TVP na aferę z księdzem, wysyłającym obsceniczne filmiki kobiecie, zasługuje na dostrzeżenie i pochwałę - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki i były szef komisji, badającej seksualne nadużycia w zakonie dominikanów. Zwracając uwagę na to, że częstokroć redakcja ta opisywała przypadki nadużyć seksualnych, dokonywanych przez kler.

W sobotę białostocka mutacja „Gazety Wyborczej” opisała przypadki ks. Andrzeja Dębskiego, rzecznika prasowego białostockiej kurii archidiecezjalnej, wykładowcy tamtejszego seminarium i współpracownika TVP. Ks. Dębski miał pisać do kobiety m.in.: "będziesz suką do spełniania moich poleceń, zachcianek" oraz "będziesz pierwszą kobietą w historii wyruchaną w gabinecie metropolity białostockiego". Kapłan nie wypierał się wysyłania takich wiadomości, w rozmowie z dziennikarzem nie potrafił jednak wyjaśnić, dlaczego to robił.

Na publikację błyskawicznie zareagowała Telewizja Polska, zrywając współpracę z księdzem Dębskim. „Redakcja Audycji Katolickich TVP wyraża oburzenie skandalicznym zachowaniem ks. Andrzeja Dębskiego i decyduje o natychmiastowym zakończeniu współpracy przy programie Ziarno i innych produkcjach, a także o wycofaniu z emisji odcinków Ziarna oraz wszelkich materiałów z jego udziałem” – napisano na Twitterze. Duchownego zawiesiła także kuria.

Redakcja katolicka "rzetelnie informuje o nadużyciach"

Zapytany przez nas, czy afera z księdzem Andrzejem Dębskim mówi coś o stanie programów katolickich w Telewizji Polskiej, publicysta katolicki Tomasz Terlikowski odpowiada: - Raczej niewiele o programach katolickich. Jeśli już – to należy docenić to, że Redakcja Audycji Katolickich TVP - w odróżnieniu np. do innych redakcji publicznego nadawcy – bardzo często informowała o sprawach przestępstw seksualnych, popełnianych przez duchownych. Takie wiadomości pojawiały się w programach katolickich, co pokazuje jasno, iż redakcja ta w sprawach nadużyć osób duchownych zachowywała często dużo więcej poczucia „kościelności” niż inne redakcje w telewizji.

Terlikowski zwraca także uwagę, że od września br. nowym szefem Redakcji Audycji Katolickich będzie o. Michał Legan.  - Jest to człowiek, który ma naprawdę w tych sprawach (informowania o nadużyciach kleru – przyp. JK) niezwykle porządne poglądy – zaznacza nasz rozmówca.

„Ziarno” w TVP od 32 lat

Tomasz Terlikowski zwraca uwagę na inny aspekt sprawy: - Proszę pamiętać, że mówimy o księdzu, który był wykładowcą seminaryjnym i pełnił szereg innych ważnych funkcji. Jeśli o czymś ta historia nam mówi, to niestety mówi wiele o archidiecezji białostockiej, która jest diecezją pobożnych ludzi i czasem bardzo pobożnych księży, ale w układzie kurialnym - jak widać - wyraźnie coś nie zagrało.

Terlikowski podkreśla dla uzasadnienia swych słów: ksiądz Dębski był wychowawcą w seminarium, rzecznikiem prasowym arcybiskupa i kolejnych arcybiskupów. - To jest ksiądz, który był bardzo wysoko postawiony w tej archidiecezji, za wszystkich kolejnych metropolitów. To, że pracował w redakcji programów katolickich TVP wynikało wyłącznie z jego wysokiej pozycji w archidiecezji.  

Ksiądz Andrzej Dębski – jak pisze „GW” - wysyłał kobiecie także filmiki z planu programu dla dzieci "Ziarno", które prowadził w TVP. „Ziarno” to program dla uczniów podstawówek, nadawany na antenie TVP od 1990 roku. „Program jest lekcją szacunku dla ludzi starszych, ekumenizmu, tolerancji i otwartości na drugiego człowieka, niezależnie od koloru skóry, sprawności fizycznej czy wyznawanej religii” – informuje publiczny nadawca w opisie audycji.

Audycja emitowana jest w niedzielę o godz. 9.30 na antenie TVP ABC. Czas trwania odcinka Jeden odcinek programu „Ziarno” trwa ok 25 minut.

Dołącz do dyskusji: TVP zrywa współpracę z księdzem prowadzącym "Ziarno". Ujawniono jego obsceniczne zachowania

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Beata X.
Wina Tuska! I UE!!
odpowiedź
User
Widz
Prowokacja !
odpowiedź
User
Mirek
Niech zdejmie fartucha to mu ulży
odpowiedź