SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 nie nadała „Pegaza”. Cenzura czy problem techniczny?

TVP1 w środę nie pokazała kolejnego odcinka „Pegaza”, tłumacząc to problemami technicznymi. Jednak twórcy spektaklu „Hymn” - o którym miała być mowa - twierdzą, że właśnie ten temat okazał się dla TVP zbyt kontrowersyjny. Dyrektor TVP Kultura zapewnia, że chodziło o problemy techniczne.

fot. tvpArticle

W nagranym w poniedziałek odcinku „Pegaza” znaleźć się miała m.in. debata o przedstawieniu Przemysława Wojcieszka „Hymn”. Do studia poza reżyserem zaproszeni zostali grający w spektaklu Bogdan Grzeszczak i Emilia Pieck. Poza tym w programie była mowa o książce Michała Łuczewskiego „Odwieczny naród. Polak i katolik z Żmiącej” czy spektaklu „Ojczyzna” Justyny Sobczyk. Jednak ostatecznie w środę 6 kwietnia br. o 22.45 zamiast „Pegaza” widzowie TVP1 zobaczyli archiwalną dyskusję o imigrantach.

„Hymn” to przedstawienie o Polsce podzielonej między KOD-owców a PIS-owców. Pojawiają się w nim takie postacie jak Krystyna (Pawłowicz), z obsesją na punkcie homoseksualnego spisku niszczącego Polskę, czy Jarosław (Kaczyński), karmiący się nienawiścią swoich rodaków - opisuje „GW”. W spektaklu dostaje się jednak także obecnej opozycji.

Zdaniem twórców „Hymnu” oraz dyrektora legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacka Głomba, w którym spektakl jest wystawiany, programu nie nadano, bo temat tego przedstawienia okazał się zbyt kontrowersyjny dla obecnych władz Telewizji Polskiej.

- W poniedziałek, zaraz po drugiej niedzielnej premierze, reżyser i dwoje aktorów pojechali do Warszawy i odbyli kulturalne spotkanie, bo przecież "nowa telewizja' jest bardzo otwarta na kulturę. A potem przyszli komisarze TVPiS i wyrzucili w kosmos program. CAŁY odcinek "Pegaza". To nie nożyce cenzora, ale wyrzucenie w kosmos CAŁEGO programu. Zaiste dobra to zmiana. - napisał na Facebooku Jacek Głomb.

Zrobiliśmy spektakl, nie manifestację, agitkę, plakat polityczny, ale spektakl. O współczesnej Polsce. Redakcja 'Pegaza"...

Opublikowany przez Jacek Głomb na 7 kwietnia 2016

- Odcinek nie został wyemitowany z przyczyn technicznych - wyjaśniła Aleksandra Gieros-Brzezińska, rzecznik prasowa TVP. Podobnie tłumaczył to Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura, która odpowiada za produkcję „Pegaza”. - Nie ma mowy o żadnej cenzurze - zapewnił, podając, że w kanale TVP Kultura gościć będzie np. Lech Raczak, kontrowersyjny twórca teatralny. Nie odpowiedział jednak, czy zdjęty odcinek „Pegaza” zostanie wyemitowany, bo - jak stwierdził - „nie zna wszystkich technicznych uwarunkowań”.

Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do informacji, że odcinek nie został pokazany, bo nie przeszedł kolaudacji. - Przemysław Wojcieszek dostarczył materiał 3-4 godziny przed nagraniem, przez co prowadzący nie mogli się przygotować do rozmowy i wyszła źle - usłyszeliśmy w TVP. Ostateczną decyzję o niewyemitowaniu odcinka podjął prezes TVP Jacek Kurski, który zdecydował też, że program nie będzie już redagowany wspólnie przez TVP1 i TVP Kultura, ale ma się nim zajmować tylko TVP Kultura.

„Pegaz” nadawany jest w TVP1 od początku marca br. w środy o 22.40. Program ma bardzo słabą oglądalność. Po trzech odcinkach jego średnia widownia wyniosła 224 tys. osób, co przełożyło się na zaledwie 2,56 proc. udziału Jedynki w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów oraz 1,98 proc. w grupie komercyjnej 16-49. Stacja w czasie nadawania magazynu jest daleko w tyle za swoimi głównymi konkurentami (dane Nielsen Audience Measurement dla Wirtualnemedia.pl).

Dołącz do dyskusji: TVP1 nie nadała „Pegaza”. Cenzura czy problem techniczny?

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wicie rozumicie
Magnetowid wciągnął taśmę.
odpowiedź
User
widz
niech ten prezes wreszcie zdefiniuje MISJĘ TVP bo chyba już nikt nie rozumie o co mu chodzi .... :D

miały być NOWE FORMATY a są stare, których nikt nie ogląda albo nie dają oglądać :D WSTYD
odpowiedź
User
Peg_ass
Abstrahując od cenzury, miejsce Pegaza jest w TVP Kultura w dobrym czasie antenowym tak gdzieś między 18 a 19:30. Puszczanie tego programu na Jedynce o tak późnej porze jest niedorzeczne.

Chyba, że już go całkiem wycięli z ramówki...
odpowiedź