SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP1 zmienia ramówkę, żeby pokazać dzisiaj „TW Bolek” o Lechu Wałęsie

TVP1 pokaże dzisiaj wieczorem film dokumentalny „TW Bolek” o Lechu Wałęsie i dyskusję historyków na ten temat. Decyzję o emisji podjęto po ostatnich informacjach podanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Lech Wałęsa, fot. PAP/Grzegorz Momot Article

We wtorek wieczorem prokurator Instytutu Pamięci Narodowej wraz z policjantami zabezpieczył w domu Czesława Kiszczaka poufne dokumenty państwowe z okresu PRL-u, o których kierownictwo IPN-u poinformowała wdowa po Kiszczaku. W czwartek przed południem prezes IPN-u Łukasz Kamiński przekazał na konferencji prasowej, że po oględzinach i weryfikacji dokumentów znaleziono wśród nich autentyczną teczkę personalną i teczkę pracy tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek” oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa sygnowane: „Lech Wałęsa ‘Bolek’”.

Krótko po zakończeniu konferencji prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski poinformował na Twitterze, że TVP1, wbrew wcześniejszym planom, dzisiaj o godz. 22:20 pokaże film dokumentalny Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka „TW Bolek” z 2008 roku, opisujący kontakty Wałęsy z SB w latach 70. (opowiadają o tym m.in. Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk, autorzy książki „SB a Lech Wałęsa”). Potem pokazana zostanie dyskusja historyków na ten temat.

Po południu przesunięto porę emisji filmu i dyskusji na wcześniejszą - zostaną pokazane o godz. 20:30, zamiast odcinka serialu „Ojciec Mateusz”. Według naszych ustaleń to decyzja zarządu Telewizji Polskiej. W informacji przesłanej nam przez biuro prasowe TVP napisano, że „TW Bolek” zostanie wyemitowany „w związku z licznymi prośbami widzów”.

W styczniu Lech Wałęsa poprosił IPN o zorganizowanie publicznej debaty na temat informacji o jego współpracy z SB, na początku lutego się jednak z tego wycofał. - IPN w moim przypadku w sprawie rzekomej mojej współpracy z SB wyjaśnienia wykonał niewłaściwie, nieuczciwie, niedbale. Właściwie wykonał to na spreparowanych, przygotowanych materiałach przez SB. SB zniszczyło w moim przypadku blisko 100 opasłych tomów, zostawiając przygotowanych fachowo kilka karteluszek. Jednocześnie IPN dopuścił nieodpowiedzialnych, niefachowych ludzi do wyciągania i publikowania kłamliwych oskarżeń i pomówień - uzasadnił były prezydent.

Telewizja Polska jest gotowa zorganizować i transmitować taką dyskusję. - W imieniu Prezesa Jacka Kurskiego zaproponowałem Panu Prezydentowi Lechowi Wałęsie udział w debacie ws. „Bolka” 16 lub 23 lutego w TVP1. Otrzymaliśmy odpowiedź, że w obydwu proponowanych terminach „kalendarz LW jest zajęty” - poinformował w minioną sobotę Jan Pawlicki, dyrektor TVP1. - Propozycja debaty w TVP1 nadal aktualna. Czekamy na termin dogodny dla Pana Prezydenta - napisał we wtorek wieczorem. Lech Wałęsa do 27 lutego przebywa za granicą.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w styczniu br. udział TVP1 w rynku telewizyjnym wyniósł 12,89 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP1 zmienia ramówkę, żeby pokazać dzisiaj „TW Bolek” o Lechu Wałęsie

87 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leszek
Szybkie niszczenie legendy Wałęsy trwa. Nie ma to jak opierać się na dokumentach od jednej z najbardziej znienawidzonych osób w Polsce, czyli Kiszczaka.
odpowiedź
User
@leszek
weź coś na uspokojenie i pogódź się z tym - to jest już zmierzch komuchów!
odpowiedź
User
dixi
"...to już jest koniec, nie ma już nic, jesteśmy WOLNI możemy iść..."
odpowiedź
User
Olo
Szybkie niszczenie legendy Wałęsy trwa. Nie ma to jak opierać się na dokumentach od jednej z najbardziej znienawidzonych osób w Polsce, czyli Kiszczaka.


Haha! Człowieku, Wałęsa już z 3x sam się przyznał, że podpisał papiery, chociażby u Olejnik na żywo w TVN. Broń dalej tego cwaniaczka, naiwniaku.
odpowiedź
User
widz
Kiszczak i Jaruzelski nigdy nie ponieśli kary za zbrodnie... nie było na nich żadnych dokumentów?
czemu Solidarność nie zakładała im "teczek: i po latach na podstawie tych "teczek" nie dochodziła sprawiedliwości...? nie rozumiem o co w tym wszystkim chodzi... i jaką wartość mają te "teczki" i dokumenty które można było sobie fałszować ...
90 59
odpowiedź