SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP3 Lublin krytykuje dziennikarza Onetu za podważanie ustaleń swojego reportera i nazywa go „czynownikiem"

Lubelski oddział TVP3 na swoim oficjalnym facebookowym fanpage’u nazwał dziennikarza Onetu „czynownikiem niemiecko-kapitałowego portalu”. Skrytykował podważanie ustaleń dziennikarza stacji w sprawie kości znalezionych na placu budowy w Lublinie.

Materiał Bartłomieja Bałabana wyemitowano w "Panoramie Lubelskiej" Fot. ScreenShot Article

Redakcje spierają się o sposób pokazywania ustaleń, jakie poczynił dziennikarz TVP3 Lublin Bartłomiej Bałaban. 21 marca znalazł on na miejscu budowanego osiedla na Górkach Czechowskich kości wyglądające na leżące przez długi okres w ziemi. Zdjęcia znaleziska zamieścił na swoim prywatnym Facebooku.

- Ścieżka rekreacyjna na Górkach Czechowskich w Lublinie powstaje na kościach. Te kilka odnalazłem wspólnie z Panią Urszulą Chłopicką i nie trzeba było ich specjalnie szukać wystarczyło kilkanaście minut - leżą przy ścieżce - skomentował.

Reporter TVP3 Lublin przygotował materiał o kościach

Dzień później lubelski oddział TVP w „Panoramie Lubelskiej” nadał materiał, autorstwa Bartłomieja Bałabana, pt. „Kości na Górkach Czechowskich”, a 23 marca pokazano w programie radnych PiS, którzy poinformowali miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej o znalezisku.

- Fragmenty kości zostały znalezione przez mieszkańców Lublina w niedzielę. Szczątki znajdowały się w pobliżu budowanej przez firmę TBV Investment ścieżki. Miejscy radni PiS podkreślali, że fragmenty kości na tym terenie zostały odnalezione po raz kolejny - czytamy w tekście na portalu internetowym TVP3 Lublin.

Napisano też, że znalezisko „może mieć związek z masowymi egzekucjami, które miały tutaj miejsce podczas II wojny światowej”. Dodano, że deweloper nie wstrzymał prac, powołując się na opinię nadzorującego budowę archeologa. - Wiele osób ma jednak wątpliwości, co do prawidłowości kontroli prowadzonych prac ziemnych - zaznaczono.

Onet podważa ustalenia

W odpowiedzi na lubelskiej stronie portalu Onet.pl ukazał się tekst autorstwa Sebastiana Białacha. Podważono w nim ustalenia reportera TVP3 Lublin. Zacytowano także oświadczenie nadzorującego prace budowlane archeologa.

- Niektóre kości wyróżniały się tym, że były pozbawione ziemi, wręcz umyte i leżały luźno na powierzchni, w miejscach gdzie roboty ziemne wykonano we wrześniu i październiku ubiegłego roku. Wśród możliwych do zdiagnozowania szczątków, można było wyróżnić kości długie i stępu bydła oraz świni - stwierdził archeolog.

Sebastian Białach przypomniał, że nie po raz pierwszy w tym miejscu znaleziono kości, poprzednio były to kości zwierzęce.

TVP odpowiada: nihil novi, czynownik

Na ten tekst odpowiedzieli dziennikarze TVP3 Lublin na profilu facebookowym stacji. - Nihil novi. Niemiecko-kapitałowy portal Onet kontynuuje piórami swoich czynowników (tym razem Sebastian Białach) praktykę insynuacji, pomówień i konfabulacji. Ów pracownik Onetu bardzo emocjonalnie przeżywa relacjonowaną sytuację - wypowiedzi niektórych zainteresowanych określając jako „grzmienia”: grzmieli, grzmiał – czytamy w nim. „Czynownicy” byli carskimi urzędnikami, cieszącymi się złą opinią na - będących pod zaborami - ziemiach polskich.

Nihil novi. Niemiecko-kapitałowy portal Onet kontynuuje piórami swoich czynowników (tym razem Sebastian Białach)...

Opublikowany przez TVP 3 Lublin Czwartek, 25 marca 2021

Podkreślono też w odpowiedzi, że w sprawie odnalezionych szczątków nie ma jeszcze ekspertyzy policji, prokuratury ani IPN-u, zaś Onet przytacza „bezkrytycznie” opinię archeologa, więc pośrednio „dezawuuje (poprzez niedopowiedzenia i aluzje) radnych miejskich i dziennikarza TVP3 Lublin”. - To jednak stan umysłu - brzmi pointa.

Przypomniano też, że kilka miesięcy temu Onet „ubolewał na smutnymi świętami Bożego Narodzenia, które żołnierzom Wermachtu przyszło spędzać w zimowych rosyjskich rubieżach frontu wschodniego”. - Powszechne oburzenie i krytyka wymusiły przeprosimy ze strony szefa Onetu. Widać, tamten skandal Onetowi niewiele pomógł – czytamy w oświadczeniu, podpisanym „TVP3 Lublin”.

W lutym br. Onet.pl zanotował 17,53 mln użytkowników i 60,5 proc. zasięgu (według badania Mediapanel).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP3 Lublin krytykuje dziennikarza Onetu za podważanie ustaleń swojego reportera i nazywa go „czynownikiem"

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Możliwe, że archeolog coś przegapił. Ale byłoby śmiesznie, gdyby okazało się, że te kości tam przyszły ;) W jednym z oddziałów TVP3 już się zdarzyło, że śmieci wyskoczyły ze śmietnika na trawnik, zdaje się? :)
35 66
odpowiedź
User
Hubbard
A mnie zastanawia, dlaczego ci ludzie z TVP od razu uciekają się do takich porównań. Rozumiem, że czują przyzwolenie, ale o co chodzi? O frustrację? Nie prościej byłoby poczekać do ekspertyz i wtedy domagać się sprostowania? Przecież takie lżenie niczemu nie służy.
32 47
odpowiedź
User
Poldek
Z kośćmi na miejscu budowy świątyni opatrzności nie było żadnego problemu, po prostu je zabetonowano.
19 6
odpowiedź