SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: Naruszono zasady etyki w reportażu TVP

Prezydent Katowic, Marcin Krupa, poskarżył się Radzie Etyki Mediów na reportaż „Mroczne dzielnice: Załęże”, wyemitowany przez TVP3 Opole. Członkowie REM przychylili się do zarzutów prezydenta, uznając, że materiał naruszał zasady etyki dziennikarskiej. To druga już skarga na reportaż tego cyklu: poprzednio poskarżył się prezydent Wrocławia.

W październiku 2021 r. prezydent Marcin Krupa przekazał mieszkańcom Załęża wyrazy wsparcia "wobec manipulacji" TVP Fot. Dcreenshot/FacebookArticle

Autorem reportażu, wyemitowanego 24 października ub. roku, był Zbigniew Górniak, producentem Kacper Kowalski zaś nadawcą TVP. To o tyle istotne, że prezydent Katowic w skardze zarzuca naruszenie zasad etyki całej trójce: i producentowi, i nadawcy i autorowi.

Zdaniem skarżącego - reportaż przedstawił Załęże, dzielnicę Katowic, jednostronnie i w oparciu o wyłącznie negatywne aspekty społeczno- ekonomiczne. Prezydent dowodzi, że reportaż pokazał tę część miasta w myśl "z góry założonej tezy" i wykreował „nieprawdziwy, stygmatyzujący i krzywdzący mieszkańców wizerunek.

Krótko po emisji Marcin Krupa zwrócił się w mediach społecznościowych bezpośrednio do mieszkańców dzielnicy. - Utworzenie takiego obrazu dzielnicy jest ŻENUJĄCĄ MANIPULACJĄ, która krzywdzi PRZEDE WSZYSTKIM MIESZKAŃCÓW, którzy od wielu lat wspólnie z miastem ciężko pracują, by pokazać, że stereotypy o tej dzielnicy nie są prawdziwe – przekazał.

 

Rada Etyki Mediów w swoim stanowisku potwierdziła zasadność zawartych w skardze zarzutów. Jej zdaniem, telewizja publiczna oraz wymienione w skardze osoby przygotowujące materiał, naruszyły zapisane w Karcie Etycznej Mediów zasady prawdy, obiektywizmu i pierwszeństwa dobra odbiorcy.

Podobne konkluzje zapadły w listopadzie 2021 roku, w odpowiedzi na skargę Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia. Jej przedmiotem był reportaż z tej samej serii „Mroczne Dzielnice” o wrocławskim Przedmieściu Oławskim.  Także tam REM dostrzegła działanie „w myśl z góry założonej tezy”, nakazującej pokazywanie jednostronnie krytycznego obrazu dzielnicy.

 - Nie tylko dzielnice są przedmiotem dokonanego przez TVP wyboru, także same miasta - niemal wyłącznie te, których prezydenci nie reprezentują rządzącej w Polsce partii, lub nie deklarują się jako jej zwolennicy – przekonują członkowie rady. Zdaniem REM, jest to przejaw kolejnej tezy: „mroczne dzielnice są tam, gdzie nie rządzi PiS”.

Cykl "Mroczne dzielnice" emitowany jest na antenie TVP3 Opole w niedziele, o godz. 22.30.

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: Naruszono zasady etyki w reportażu TVP

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
no cóż
czekamy teraz na prezydenta Dąbrowy Górniczej.. ciekawe, czy się odważy !
odpowiedź
User
Melissa
No szok ze TVPis kłamie i opluwa. Inaczej nie potrafią przeciez.
odpowiedź
User
Lol
Producentem Kacper syn J? Całe życie na dużej wyj…. Ślizganie się i symulowanie pracy? Zero zasad i niewiele wiedzy? Niemożliwe, żeby to był on :)
odpowiedź