SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tweet Krzysztofa Ziemca gestem propaństwowca (opinie)

Dziennikarze nie powinni manifestować wyznawanych kwestii światopoglądowych i poglądów politycznych, ale wrzucenie przez Krzysztofa Ziemca fotografii na Twitter wyrażało emocje propaństwowca, bez deklaracji politycznej - oceniają Wiesław Godzic, Bartosz Marczuk i Eryk Mistewicz.

Article

Dziennikarz „Wiadomości” TVP1 Krzysztof Ziemiec zamieścił na swoim profilu twitterowym w ubiegły czwartek wpis z fotografią, na której wykonuje ten sam gest co Andrzej Duda. Tego dnia prowadził w Jedynce transmisję z uroczystości zaprzysiężenia Dudy na prezydenta. - Taka sytuacja. Zaaranżowane przez realizatora w studiu #tvp w przerwie transmisji uroczystości - wyjaśnił.

Twitterowicze byli podzieleni w ocenie wpisu dziennikarza - niektórzy zarzucali mu brak bezstronności. - Niech Pan to przeczyta i potraktuje z uśmiechem :-) - odpowiadał prowadzący „Wiadomości”. W piątek prezes TVP Janusz Daszczyński poprosił Ziemca o wyjaśnienia w sprawie tweetu (więcej na ten temat).

Bartosz Marczuk, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”, nie widzi niczego niestosownego w zachowaniu Krzysztofa Ziemca. - Sprawę, jak rozumiem, zaaranżował jego realizator, a wrzucenie fotografii na Twitter miało charakter żartobliwy - ocenia Marczuk, podkreślając, że dziennikarz TVP znany jest w środowisku ze swojej bezstronności i profesjonalizmu.

- Dość trudno zrozumieć, biorąc pod uwagę na przykład jawne zaangażowanie „Gazety Wyborczej” w kampanię Bronisława Komorowskiego, oburzenie kierowane pod jego adresem ze względu na to żartobliwe zdjęcie. Zupełnie odrębną kwestią jest jawne sympatyzowanie dziennikarzy - i to zarówno z prawej jak i lewej strony - z określonymi partiami czy politykami. Tego rodzaju zachowania nie mieszczą się w standardzie naszego zawodu - dodaje wicenaczelny „Wprost”.

Szef kwartalnika „Nowe Media” Eryk Mistewicz nazywa tweet prowadzącego „Wiadomości” z fotografią „gestem propaństwowca” i nie chce doszukiwać się jego ukrytych znaczeń.

- W fotografii widzę przede wszystkim emocje propaństwowca: oto zaprzysiężono Prezydenta RP, osobę, która od dnia zaprzysiężenia nie jest już wyrazicielem interesów jednej tylko partii politycznej - zauważa Eryk Mistewicz. - Im więcej radości, radości propaństwowej, a mniej politycznej zapiekłości na scenie publicznej, w tym w mediach, tym przecież lepiej. A takie właśnie radosne, wychodzące poza podziały stricte partyjne, jest zdjęcie opublikowane przez Ziemca - twierdzi publicysta.

Mistewicz zwraca uwagę, że fotografia opublikowana przez Krzysztofa Ziemca nie przedstawia wspólnej imprezy dziennikarzy i polityków na Facebooku. - To nie przygotowywane przez dziennikarzy partyjnych imprez i spotów w kampaniach. Warto, aby kwestie te zostały uregulowane w solidnych dokumentach kodeksów etycznych, na wzór tych, jakie obowiązują w innych krajach, ale nijak to się ma do zdjęcia z Twittera Krzysztofa Ziemca - dodaje szef „Nowych Mediów”.

Medioznawca prof. Wiesław Godzic uważa, że dziennikarze w ogóle nie powinni manifestować jakichkolwiek kwestii światopoglądowych, w tym poglądów politycznych. Wskazuje też, że Krzysztof Ziemiec jest kojarzony z prawicą i jest kolejnym dziennikarzem, który „ustawia się w szeregu, aby schlebiać PiS-owi”. - To ani nie pomoże tej partii, ani nie przywróci dziennikarzom wiarygodności - ocenia prof. Godzic. - Prawicowy rząd może być źródłem dyskomfortu, bo nie będzie już miejsca aby się cieszyć, trzeba będzie go wtedy rozliczać - podkreśla medioznawca.

- Dziennikarze zatracili przymus informowania, mówienia o faktach i rzeczywistości. Ze swoimi studentami przeprowadzam ćwiczenie: zrelacjonuj mi coś tak, żebym nie wiedział, czy jesteś prawicowy czy lewicowy. Zmorą mediów jest to, że my wiemy, kto jest bliżej prawicy, a kto bliżej lewicy. Jeśli dziennikarze będą dalej się tak zachowywać to dotknie ich to samo, co spotkało Platformę Obywatelską - ludzie się odsuną, bo nie będą chcieli partyjności - podkreśla Wiesław Godzic. - Powinni opowiadać o świecie, opiniować wydarzenia, ale w taki sposób, żeby odbiorcy nie wiedzieli, do kogo chodzą na kawę - dodaje.

Z tą opinią nie zgadza się Eryk Mistewicz. - Nie wiem, na jaką partię głosował Krzysztof Ziemiec. Nie widać tego ze sposobu, w jaki uprawia swoją profesję. Ze zdjęcia widzę emocje propaństwowca. Szalonego upartyjnienia dziennikarzy, upartyjnienia niszczącego zaufanie do dziennikarstwa, poszukiwałbym naprawdę gdzie indziej - podkreśla.

Inną kwestią - zdaniem Wiesława Godzica - są powiązania dziennikarzy z politykami. Medioznawca określa je jako „haniebne”. - Człowieka, z którym piło się wino, inaczej się krytykuje - zaznacza prof. Godzic.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tweet Krzysztofa Ziemca gestem propaństwowca (opinie)

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
faruk
Czy p. Lisa też wezwą na "dywanik" ?
odpowiedź
User
fantv
Nadużywa się tu określenia "dziennikarz". To, że ktoś pracuje w mediach nie oznacza, że jest dziennikarzem. Czytanie z promptera, to nie jest dziennikarstwo.
odpowiedź
User
Asek
W końcu ktoś zauważył fakt. Czytanie wiadomości nie powoduje, że się stajemy dziennikarzem. Jak pokaże się od strony twórczej nowych treści - zapraszam. Może używać tego określenia.
odpowiedź