SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Twitter barometrem popularności programów telewizyjnych

Istnieje ścisła zależność pomiędzy popularnością konkretnych programów i seriali w telewizji, a aktywnością ich widzów w serwisie Twitter - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Nielsena.

Article

Nielsen Neuro, zespół zajmujący się badaniem fizycznych mechanizmów sterujących zachowaniami użytkowników, przeprowadził eksperyment polegający na podłączeniu 300 widzów do aparatury monitorującej reakcje mózgu podczas oglądania nowych odcinków ośmiu popularnych seriali telewizyjnych.

Badanie wykazało, że im bardziej konkretni odbiorcy byli emocjonalnie zaangażowani w treści oglądane na ekranie, tym więcej wpisów pojawiało się na ich temat w serwisie Twitter. Badacze doszli więc do wniosku, że aktywność użytkowników na Twitterze jest ściśle uzależniona od tego, w jakim stopniu robią na nich wrażenie określone sceny nadawane w telewizji.

- Dzięki temu można wykorzystać Twittera do przewidywania jak bardzo określone treści angażują odbiorców - wyjaśnia w rozmowie z „The New York Times” Avgusta Shestyuk, dyrektor Nielsen Neuro. - Im silniejsze reakcje widzów na bodźce przekazywane na ekranie, tym bardziej intensywna jest ich aktywność w postaci tweetów - dodaje.

Eksperyment Nielsena potwierdza lansowaną wcześniej przez Twittera tezę o tym, że serwis jest rodzajem barometru odzwierciedlającym zmianę publicznych nastrojów i zainteresowań. Twitter na swoim blogu powołuje się między innymi na przykład specjalnego odcinka „Saturday Night Live” nadanego z okazji 40-lecia istnienia tego show. Był to najpopularniejszy odcinek programu od 2004 r., a także najczęściej komentowana część talk-show na Twitterze.

Avgusta Shestyuk podkreśla, że na razie nie można wyciągnąć głębszych wniosków dotyczących korelacji pomiędzy aktywnością na Twitterze a zaangażowaniem widzów w treści przedstawiane w telewizji. Wspomniany wcześniej eksperyment został przeprowadzony na grupie obejmującej osoby w różnym wieku, różnej płci i koloru skóry. Nielsen nie podaje, jakie programy telewizyjne były brane pod uwagę w trakcie badania. Zaznacza także, że nie analizował reakcji widzów na reklamy, które były nadawane w czasie programów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Twitter barometrem popularności programów telewizyjnych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gozdi
a ma to też przełożenie na polskie realia? bo coś mi się nie chce wierzyć, że program gozdyry (czy jak tam ta pipa się nazywa) jest tak popularny...
11 8
odpowiedź